بهترین بسکتبالیست دنیا

ارسال شده توسط

بهترین بسکتبالیست دنیا کیست؟

بسکتبال یک ورزش تیمی یا گروهی هست که در آن دو گروه پنج نفره باهم رقابت می‌کنند. هدف این بازی پرتاب توپ به سبدی با قطر ۴۶ سانتی‌متر و طول ۳٫۰۴۸ متر می‌باشد. از شروط موفقیت در این بازی داشتن مهارت‌هایی فردی چون شوت ‌کردن، دریبل‌زدن و ریباند توپ همراه با کارهای تیمی مانند حمله و دفاع می‌باشد. ورزش بسکتبال برای نخستین ‌بار توسط دکتر جیمز نای ‌اسمیت در سال ۱۸۹۱ ابداع شده و نخستین قوانین بازی را نیز وی وضع کرد. این ورزش از محبوب‌ترین ورزش‌های تیمی به حساب می‌آید.
ورزش بسکتبال از سال ۱۹۰۱ میلادی، یا حدود سال ۱۳۱۰ وارد ایران شد. در سال ۱۳۱۴ فریدون شریف زاده مربی ورزش، بسکتبال را به دانش آموزان دبیرستان البرز تهران یاد داد و بتدریج مربیان دیگر ورزش به توسعه و آموزش آن پرداختند. فدراسیون بسکتبال ایران در سال ۱۳۲۴ تشکیل شد و در سال ۱۹۴۸ ایران نخستین حضور بسکتبال خود را در میدان‌های بین‌المللی داشت.
بهترین بازیکن تاریخچه ان‌بی‌ای در سال ۱۹۹۶ برای اولین بار و توسط رای مربیان، مدیران، بازیکنان و رسانه‌ها انتخاب شدند این رای گیری براساس اوج فعالیت و نوع عملکرد بسکتبالیست انجام شده است. بازیکنانی چون مایکل جردن، از باارزش‌ترین مشاهیر بسکتبال به حساب می‌آیند. تاپ لیست در این پست ده نفر از بهترین بسکتبالیست‌ها را برای شما فهرست کرده است. نظر شما درمورد این فهرست چیست؟ شما کدام بسکتبالیست را بیشتر دوست دارید؟ به وی رای بدهید یا نام او را به این لیست اضافه کنید.


 • بهترین بسکتبالیست دنیا مایکل جردن
  1
     مایکل جردن
  41%
  رای دهید
  مایکل جفری جردن متولد 1963 میلادی، با نام اِم جِی معروف است. وی از بسکتبالیت‌های سابق آمریکایی است که مالک تیم شارلوت هورنتز نیز می‌باشد. مایکل جردن نزدیک به 15 فصل را در اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا بازی کرد. او بهترین، موثرترین و بزرگترین بسکتبالیست جهان شناخته می‌شود. جردن به پرش‌های خود معروف بود و به همین دلیل لقب‌هایی چون “air Jordan” به معنی جردن هوایی را به خود بگرفت. او 8 بار برنده جایزه با ارزش‌ترین بازیکن ان بی ای، 10 بار برنده عنوان امتیازآورترین باریکن ان بی ای و جوایز بسیار دیگری شده است.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا لبران جیمز
  2
     لبران جیمز
  22%
  رای دهید
  لبران ریمون جیمز بسکتبالیست آمریکایی و متولد 1984 می‌باشد. لبران جوان‌ترین بسکتبالیستی است که در سال 2004 برنده جایزۀ بهترین بازیکن جوان از ان بی ای شد. وی در تیم کلیولند کاوالیرز بازی می‌کند و یکی از بهترین بسکتبالیست‌های دنیا می‌باشد. لبران جیمز تاکنون برنده 4 جایزه باارزش‌ترین بازیکن ان بی ای، 2 قهرمانی در ان بی ای و 2 جایزه بازیکن ارزشمند فینال شده است.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا کوبی برایانت
  3
     کوبی برایانت
  11%
  رای دهید
  کوبی بین برایانت بسکتبالیست آمریکایی و متولد 1978 می‌باشد که تا امسال در تیم لس آنجلس لیکرز بازی کرده است. او 5 قهرمانی در ان بی ای کسب کرده و از بهترین بسکتبالیست‌های تاریخ بسکتبال خوانده می‌شود. وی در فروردین ماه همین سال از بسکتبال خداحافظی کرده است. کوبی در سال های 2008 و 2012 برنده مدال طلای قهرمانی بازی‌های المپیک در پکن و لندن بوده است.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا مجیک جانسون
  4
     مجیک جانسون
  5%
  رای دهید
  اروین مجیک جانسون متولد 1959 و اهل میشیگان است. مجیک جانسون در تیم لس آنجلس لیکرز بازی می‌کرد اما الان بازنشسته شده است. تیم وی در المپیک 1992 قهرمان شد، 3 بار جایزه ارزشمندترین بازیکن ان بی ای را کسب کرد، در لیگ قهرمانی ان بی ای، 5 قهرمانی کسب کرد و 2 بار برنده ارزشمندترین بازیکن مسابقه ال استار شد. اروین جانسون در سال 1996 از بازی خداحافظی کرد.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا کریم عبدالجبار
  5
     کریم عبدالجبار
  3%
  رای دهید
  فردیناند لوییس آلسیندور جی.آر متولد سال 1947 بوده که در نیویورک بزرگ شده است، اما پس از روی آوردن به اسلام نام خود را به کریم عبدالجبار تغییر داده است. وی از بسکتبالیست‌های معروف و بنام تیم لس‌آنجس لیکرز و از شاگردهای بروس لی در هنر رزمی بوده است. عبدالجبار ۳۸٫۳۸۷ امتیاز را به نام خود ثبت نمود.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا استفن كرى
  6
     استفن كرى
  3%
  رای دهید
  واردل استفن کری دوم (به انگلیسی: Wardell Stephen Curry II) (زادهٔ ۱۴ مارس ۱۹۸۸ در اکران، اوهایو)[۱] معروف به استف کری (انگلیسی: Steph Curry)، بازیکن تکنیکی و چیره‌دست بسکتبال اهل ایالات متحدهٔ آمریکا است. او یکی از بهترین شوت‌زن‌های پرتاب سه‌امتیازی در اِن‌بی‌اِی است. بازیکن گارد رأس تیم گلدن استیت واریرز است. کری در درَفت سال ۲۰۰۹ توسط تیم گلدن استیت انتخاب شد و از همان سال در تیم گلدن استیت واریرز فعالیت می‌کند. کری در سال ۲۰۱۵ به عنوان بهترین بازیکن فصل انتخاب شد و در همان سال نیز به همراه گلدن استیت واریرز قهرمان ان‌بی‌ای شد.اما در فینال پلی آف ان بی ای سال ۲۰۱۶ لبران جیمز و کلیولند کاوالیرز انتقام فینال سال ۲۰۱۵ را از او و تیم گلدن استیت گرفتند.[۲] او در پرتاب های از راه دور و چندین متر عقب تر از خط 3امتیازی مهارت ویژه ای دارد.در دریبل کردن و بازی سازی و نفوض و به هم ریختن دفاع حریفان استاد است . به همین دلیل دفاع کردن او کار بسیار مشکلی است که همین ویژگی ها از او یک بازیکن مهار نشدنی در فاز حمله ساخته است. کری در 2 فصل متوالی 2015 و 2016 به عنوان با ارزشترین بازیکن فصل NBA انتخاب شد.در فصل 2015_16 رکورد فوق العاده 73 پیروزی را به همراه دیگر هم تیمی هایش برای تیم گلدن استیت کسب کرد که رکورد بیشترین پیروزی کسب شده در یک فصل توسط یک تیم در تاریخ ان بی ای شکسته شد.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا لری برد
  7
     لری برد
  3%
  رای دهید
  لری جو برد، بسکتبالیست محبوب قدیمی است که درحال حاضر مدیر اجرایی تیم ایندیا پیسرز است. برد درسال 1978 به تیم بوستون رفته و در سال‌های 1981، 1984 و 1986 قهرمان ان بی ای بوده است. لری برد در سال 1992، بعد از پایان المپیک، بعلت فشار ناشی از دیسک کمر خود ناچار به خداحافظی از بازی و شروع به مربیگری در تیم ایندیانا پیسرز شد.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا ویلت چمبرلین
  8
     ویلت چمبرلین
  3%
  رای دهید
  ویلتون نورمن چمبرلین بسکتبالیست آمریکایی متولد 1936 می‌باشد که در تیم‌هایی چون گلوبتراترز، فیلادلفیا و لس آنجلس لیکرز بازی کرده است. چمبرلین تنها بازیکن در ان بی ای است که 100 امتیاز در یک مسابقه کسب کرده است. وی برنده 4 جایزه بارزش‌ترین بازیکن ان‌بی‌ای در سال‌های 1960، 1966 و 1968 و از 50 بازیکن بزرگ در تاریخچه ان‌بی‌ای بوده است.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا بیل راسل
  9
     بیل راسل
  2%
  رای دهید
  ویلیام فلتون راسل که با نام بیل راسل شناخته می‌شود، در سال 1934 متولد شده و از بسکتبالیست‌های بسیار معروف جهان می‌باشد. او علاوه بر بازیکنی، مربی و گزارشگر نیز بوده است. راسل اولین سرمربی سیاه پوست در نی‌بی‌ای شناخته می‌شود. وی در سلتیکز بازی کرده و مربی تیم‌هایی چون سلتیکز، سیاتل سوپرسونیکز و ساکرامنتو کینگز بوده است. نام او در تالار افتخارات ان‌بی‌ای نیز ثبت شده است.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا شکیل اونیل
  10
     شکیل اونیل
  1%
  رای دهید
  شکیل راشائون اونیل معروف به شکیل اونیل بسکتبالیست آمریکاییست که در سال 1972 متولد شده است. وی هم اکنون بازنشسته شده و در تیم‌هایی نظیر لوس آنجلس لیکرز، کلیولند کاوالیرز، فینکس سانز و میامی هیت بازی کرده است. شکیل اونیل از 50 بازیکن برتر ان‌بی‌ای محسوب می‌شود که نام او در تالار افتخارات ان‌بی‌ای نیز ثبت شده است.
 • بهترین بسکتبالیست دنیا اسکار رابرتسون
  11
     اسکار رابرتسون
  0%
  رای دهید
  اسکار رابرتسون بسکتبالیست آمریکایی، در سال 1938 متولد شده و به “The Big O” معروف است. وی یک بار برندۀ جایزه با ارزش‌ترین بازیکن ان‌بی‌ای بوده و از بهترین بازیکن‌های ان‌بی‌ای محسوب شده است.‌
 • بهترین بسکتبالیست دنیا کوین دورانت
  12
     کوین دورانت
  0%
  رای دهید
  کوین وین دورانت (به انگلیسی: Kevin Wayne Durant) زاده ۱۹۸۸ در واشنگتن دی.سی.، بسکتبالیست حرفه‌ای آمریکایی است.[۱] این ملی‌پوش تیم ملی بسکتبال مردان آمریکا اکنون در تیم گلدن استیت واریرز بازی می‌کند. او قبل از پیوستن به تیم گلدن استیت واریرز، برای اکلاهماسیتی تاندر توپ میزد. او در مسابقات جام جهانی بسکتبال سال ۲۰۱۰ جایزه بهترین بازیکن (MVP Award) را دریافت کرد. دورانت در سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان ارزشمندترین بازیکن ان بی ای MVP انتخاب شد.[نیازمند منبع] منابع
13