بهترین تغذیه در دوران شیردهی

ارسال شده توسط

بهترین تغذیه در دوران شیردهی مادر چیست؟


نگرانی مادران در دوران شیردهی خود بسیار طبیعی است. بیشتر مادرها نگران تغذیه کودکان خود هستند که آیا نوزاد آن ها به اندازه نیاز رشد خود شیر مصرف می کند یا خیر؟ بهترین و ساده ترین راه برای اینکه بفهمید آیا شیر شما کافیست این است که وزن نوزاد شما اضافه شده و منحنی رشد او رو به پیشرفت باشد. ممکن است نوزاد در هفته ی اول تولد کاهش وزن داشته باشد که این مسئله اصلا نگران کننده نیست بلکه کاملا طبیعی است اما بعد از یک هفته، یعنی ۱۴ روزگی خود باید به وزن روز تولد بازگردند. اگر نوزاد شما روزی ۶ الی ۸ بار شیر خورد، بعد از شیر خوردن او سینه های شما حس خالی و سبک شدن پیدا کرد، صدای قورت دادن شیر او را شنیدید و نوزاد شما در ۲۴ ساعت حداقل ۷ بار ادرار کرد، پس اندازه شیر شما بسیار طبیعی و نرمال است و نگرانیتان بی مورد خواهد بود. تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد نیز به تولید بیشتر شیر شما کمک می کند، پس اگر نوزادتان مدام می خوابد، بهتر است گاهی او را به آرامی بیدار کرده و تشویق به خوردن شیر کنید. تاپ لیست در این پست خود به شما بهترین تغذیه در دوران شیردهی را طی ۱۰ مورد معرفی کرده است. مادران عزیزی که تجربه شیردهی به فرزند خود را داشته اند، به بهترین عنوان امتیاز دهند و نظرات خود را با ما به اشتراک گذارند.


 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی هویج
  1
     هویج
  17%
  رای دهید
  به طور کلی سبزیجات برای دوران شیردهی بسیار ارزشمند و مفید هستند. هویج یکی از بهترین آن هاست که سرشار از بتاکادوتن می باشد، بتاکاروتن رنگدانه های قرمز نارنجی است که در گیاه و میوه وجود داشته، پیش ساز ویتامین آ می باشد و برای دوران بارداری بسیار توصیه می شود. هویج از کربوهیدرات ها نیز غنی بوده و پتاسیم خون را افزایش می دهد. می توانید آب هویج درست کنید و آن را با آبمیوه های مورد علاقه خود مخلوط کنید و همراه با وعده های غذایی خود صرف کنید.
 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی اسفناج
  2
     اسفناج
  16%
  رای دهید
  اسفناج منبع خوبی برای ویتامین های A، K و اسید فولیک است که برای شیردهی بسیار توصیه می شود. سبزیجات با برگ های سبز، شیر را افزایش می دهند. اسفناج یکی از بهترین سبزیجات است که دارای پتاسیم نیز بوده و به کوتاه شدن دوران نقاهت شما کمک بسیاری می کند. این سرشار از آهن و کلسیم نیز می باشد، فقط بهتر است با آن بورانی درست نکنید چرا که می دانید ماست تمام آهن اسفناج را از بین می برد. اسفناج به قوی شدن کودک شما کمک کرده و از سرطان سینه نیز جلوگیری می کند.
 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی آب و آبمیوه
  3
     آب و آبمیوه
  14%
  رای دهید
  تحقیقات نشان داده که نوشیدن مایعاتی چون آب و آبمیوه به افزایش شیر در بدن مادر کمک می کند. نوشیدن هر چه بیشتر آب، هر بار شیردهی را بهتر کرده و به افزایش میزان شیر، به شدت کمک می کند. پس تمام سعی خود را در نوشیدن روزی 8 لیوان آب بکنید تا آب بدن شما تامین شده، و میزان از دست رفته حین شیردهی جایگزین شود. اما اگر اصلا احساس تشنگی نداشتید، نیازی به خوردن آب نیست چون آن آب جذب بدن نخواهد شد. پیش از نگهداری از نوزاد خود و حتی پیش از شیر دهی، یک لیوان آب بنوشید. اگر به نوشیدن آب میل نداشتید، می توانید از جایگزین هایی مانند آب میوه های مورد علاقه خود استفاده کنید.
 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی کنجد
  4
     کنجد
  14%
  رای دهید
  کنجد یکی از مغذی ترین دانه های روغنی است که به تقویت وضعیت جسمانی کمک می کند. این دانه دارای اسیدهای چرب اشباع نشده است که 75 درصد آن را چربی مفید و پروتئین و 25 درصد باقیمانده را فیبر، کربوهیدرات و مواد معدنی تشکیل می دهد. این دانه سرشار از ویتامین B و E بوده و منبع مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و روی می باشد. متخصصان مصرف کنجد را در دوران شیردهی توصیه می کنند چرا که به رشد سلول عصبی مرکزی نوزاد کمک می کند و در افزایش قدرت بینایی نوزاد هم موثر می باشد.
 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی جو
  5
     جو
  10%
  رای دهید
  یکی از راه های افزایش شیر مادر، خوردن جو دو سر است که از قدیم مصرف آن را توصیه می کرده اند. جو سرشار از کالری، ویتامین و مواد معدنی است که علاوه بر مغذی بودن، بسیار انرژی بخش است. تحقیقات نشان داده که جو به کاهش سطح کلسترول و تنظیم فشار خون کمک می کند. تنظیم فشار خون روی شیردهی تاثیر گذار است. اگر مادر در حین استراحت خود کمی جو با شیر را صرف کند، به آرامش او و آزاد شدن اکسی توسین ها کمک می کند. اکسی توسین هورمونی است که شیردهی خانم ها را کنترل می کند و این فرآیند را آسان می سازد.
 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی برنج قهوه ای
  6
     برنج قهوه ای
  8%
  رای دهید
  برنج قهوه ای به افزایش انرژی مادران در دوران شیردهی کمک می کند. برنج قهوه ای دارای سروتونین است که روی تعادل روحیه و الگوی خواب تاثیرگذار است، دارای هورمون های محرک افزایش شیر بوده، سرشار از ویتامین و املاح معدنی مانند منیزیم، فیبر و فسفر بوده، دارای پوست سبوس می باشد. به همین دلیل این برنج قهوه رنگ بوده و برای سفید شدن باید سبوس گیری شود، که کاهش سبوس نیز منجر به افزایش کالری می شود. برنج قهوه ای حجم شیر را افزایش می دهد. برنج قهوه ای هورمون پرولاکتین ترشح کرده که این هورمون در تولید شیر مادر موثر است، اما ترشح بیش از حد آن منجر به ناباروری می شود.
 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی شنبلیله
  7
     شنبلیله
  7%
  رای دهید
  قرن هاست که خانم ها از شنبلیله برای افزایش شیر استفاده کرده اند و اگرچه مبنای علمی ای این صحبت را حمایت نمی کند، اما تجربه ها نشان از موثر بودن آن دارند. شنبلیله دارای ویتامین هایی است که برای شیردهی مادران مفید است، این گیاه دارای امگا 3 بوده که کمک به حفظ سلامت مغز نوزاد می کند. برگ شنبلیله دارای ویتامین های B، آهن و کلسیم نیز می باشد. می توانید این گیاه را همراه با غذای خود صرف کنید. در سایت «تبیان» آمده شنبلیله سرشار از تستوفن بوده و ترشح شیر را آسان می کند، به این صورت که تاثیر آن از بعد 1 تا 3 روز کاملا مشهود خواهد بود.
 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی رازیانه
  8
     رازیانه
  5%
  رای دهید
  رازیانه یکی دیگر از روش های سنتی برای افزایش سطح شیر است. رازیانه ترشح شیر مادر را افزایش می دهد و می توان ان را به صورت دم کرده استفاده کرد، همچنین می توانید عرق رازیانه را با آب یا آب میوه صرف کنید. اما این نکته را در ذهن داشته باشید که رازیانه موجب افزایش خونریزی می شود پس آن را در روزهای اولی بعد از زایمان استفاده نکنید. رازیانه باعث می شود گریه های بی وقفه نوزادان نیز کاهش پیدا کند، سیستم تنفسی مادر تقویت شود و دردهای بعد از زایمان را نیز بهبود می بخشد.
 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی بادام
  9
     بادام
  3%
  رای دهید
  بادام سرشار از ویتامین E و امگا 3 است. ویتامین E به کاهش خارش در دوران بارداری کمک می کند و امگا 3 موجب ترشح هورمون هایی در جهت کمک به تولید بیشتر شیر مادر می شود. برای تاثیر گذاری بیشتر بهتر است بادام را با شیر میکس کرده و اگر دوست دارید جو را نیز به آن اضافه کنید. این ترکیبات بسیار در شیردهی موثر هستند و نوشیدن روزی 1 لیوان از آن به تمام خانم های باردار توصیه می شود. در کل خوردن آجیل در این دوران بسیار مفید است چرا که دارای اسیدهای چرب خوب بوده و سرشار از پروتئین می باشد. آمینو اسیدهای موجود در آجیل نیز کمک به ترشح سروتونین می کنند.
 • بهترین تغذیه در دوران شیردهی سیر
  10
     سیر
  1%
  رای دهید
  میان تمام خواص سیر مانند بهبود دستگاه ایمنی و جلوگیری از بیماری های قلبی، تجارب مادرها در سراسر جهان نشان داده که سیر به افزایش شیر مادر نیز کمک می کند، اما مبنای علمی کمی پشت این گفته است. خوردن سیر ممکن است روی طعم و بوی شیر تاثیر بگذارد، برخی از نوزادانی که مادر آن ها سیر یا پودر سیر مصرف کرده بودند، برای مدت طولانی تری از شیر مادر می خوردند، در عین حال نوزادان دیگری دیده شده اند که طعم شیر را دوست نداشته و به همین دلیل و تمایلی به خوردن شیر مادر نداشتند. در نتیجه اگر احساس کردید کودک شما طعم شیر شما را دوست ندارد، مصرف ان را در غذاهای خود قطع کنید.
11