بهترین راه های درمان افسردگی

ارسال شده توسط

بهترین راه های درمان افسردگی را می شناسید؟

افسردگی به یکی از حالات انسان گفته می شود که همراه با اندود و نا امیدی تعریف می شود. افسردگی یک حالت است که ممکن است به دلایل مختلفی در فرد ایجاد شود. این حالت موجب افت احساس، فکر و رفتار شده و با غم، اضطراب، اسـترس، احساس بی ارزشی، گناه، شکنندگی، وسواس و غیره همراه خواهد شد. این افراد از اعتماد به نفس پایینی برخورد بوده و به هر فعالیتی بی علاقه و بی انگیزه خواهند بود.

درمان های افسردگی مثل بسیاری از بیماری های دیگر، شامل درمان های دارویی و غیر دارویی می شود. بیشتر افراد نسبت به مصرف داروهای افسردگی دچار تردید هستند و از علائم و عوارض آن ترس دارند. اما بسیاری از داروهای غیر دارویی هستند که به رفع این بیماری کمک می کنند. مواد غذایی سرشار از امگا ۳، ویتامین بی، منیزیم و سرتونین تاثیر بسزایی روی درمان افسردگی دارند. امگا ۳ علاوه بر جلوگیری و درمان افسردگی، برای سلامت مغز نیز بسیار مناسب است.

تاپ لیست در این پست خود، ده مورد از راه های درمان غیر دارویی را برای درمان افسردگی برشمرده است. از افرادی که خود یا اطرفیان وی تجربه این بیماری را داشته اند می خواهیم که تجارب خود را با ما به اشتراک گذاشته و نظرات خود را درباره تاثیر هر یک از این موارد با ما بگویند.


 • بهترین راه های درمان افسردگی وعده ی سالم
  1
     وعده ی سالم
  19%
  رای دهید
  غذای سالم به داشتن حالی خوب کمک می کند. اما بعضی از غذاها هستند که سرتونین دارند. سرتونین ماده ای در مغز است که موجب شادی می شود. برای مثال پروزاک باعث مهار جذب کننده های سرتونین می شود. بعضی از غذاها سرتونین را افزایش می دهند و به طور طبیعی حال شما را بهتر می کنند. روغن ماهی (امگا 3)، چربی های مفید (روغن نارگیل)، تخم مرغ و غیره از جمله مواد غذایی هستند که سرتونین را افزایش می دهند.
 • بهترین راه های درمان افسردگی کاهش مصرف کافئین
  2
     کاهش مصرف کافئین
  14%
  رای دهید
  اگر چه بسیاری درباره ی فواید قهوه گفته اند، اما وقتی صحبت از افسردگی به میان می آید، قهوه نوشیدنی مضری خواهد بود. کافئین به شما حال خوش زود گذر می دهد، اما بعد از مدتی، احساس خوبی نخواهید داشت. بعضی ها ممکن است به قدری به قهوه یا چای عادت کرده باشند که در صورت نخوردن این ها احساس خستگی یا سردرد کنند. اما مطمئن باشید که نوشیدن این دو، موجب حال خوب شما نشده و تنها روی سرتونین بدن شما تاثیر می گذارد.
 • بهترین راه های درمان افسردگی چای سبز
  3
     چای سبز
  14%
  رای دهید
  ممکن است فکر کنید چای سبز با کاهش مصرف کافئین در تضاد باشد. اما باید بدانید که در چای سبز یک ماده ی دیگری نیز به نام ال-تینیان اضافه شده است. ترکیب ال تینیان با کافئین، از تاثیرات منفی کافئین کم کرده، موانع خون مغز را از بین برده، استرس و اضطراب را کاهش داده و در نتیجه حال شما را بهتر می کند. می توانید این نوشیدنی را به صورت چای کیسه ای یا دم کردنی استفاده کنید.
 • بهترین راه های درمان افسردگی مدیتیشن
  4
     مدیتیشن
  14%
  رای دهید
  یکی از بهترین راه کارهای درمان اضطراب و افسردگی، دوری از افکار منفی، مدیریت و کنترل افکار است. زمانیکه نمی توانید روی افکار خود تسلط داشته باشید، سیل افکار منفی به شما هجوم آورده و آسیب رسان خواهد بود. تمرین تمرکز افکار باید به صورت هدفمند صورت گرفته تا نگرش مثبت فرد را تقویت کند. یکی از بهترین راه ها، انجام یوگا و مدیتیشن به صورت مداوم و تحت نظر مربی های خوب و باتجربه است تا تاثیر مثبت و زود هنگامی از آن حاصل نمایید.
 • بهترین راه های درمان افسردگی طب سوزنی
  5
     طب سوزنی
  9%
  رای دهید
  ممکن است طب سوزنی از نظر شما یک راه کار قدیمی و منسوخ باشد، اما بهتر است با دیدی باز به آن نگاه کنید. مطالعات بسیاری روی طب سوزنی انجام شده و تاثیر آن در درمان درد ، اضطراب و افسردگی نیز ثابت شده است. وقتی سوزن وارد یکی از 400 نقطه ی موثر در بدن می شود، بدن فرد با مهار اندورفین واکنش نشان می دهد. این حالت موجب شادی، آرامش و خوب شدن حال فرد در طولانی مدت می شود.
 • بهترین راه های درمان افسردگی چای بابونه
  6
     چای بابونه
  8%
  رای دهید
  دمنوش های گیاهی، یکی از بهترین و ساده ترین راه های درمان افسردگی و ممد اعصاب می باشند. معمولا افسردگی با به هم ریختن برنامه ی خواب شروع می شود، بیداری شبانه و خوابالودگی روزانه. وجود یک فلاونوئید در بابونه (که در بسیاری از گیاهان نیز وجود دارد)، منجر به ایجاد آرامش در فرد می شود. در نتیجه می توانید برای نتیجه گیری از بابونه، یک لیوان دم کرده ی آن را همراه با شیر و عسل بنوشید.
 • بهترین راه های درمان افسردگی ویتامین B
  7
     ویتامین B
  6%
  رای دهید
  ویتامین B (که بیشتر از B12 یاد می شود اما تمام ویتامین های گروه B) نقش مهمی در عملکرد مغز داشته و موجب تولید برخی مواد شیمیایی می شود (سرتونین، دوپامین، اپی نفرین) که روی بیشتر حالات فرد تاثیر گذارند. اگر در بدن شما مقدار کمی از این ویتامین ها وجود داشته باشد، ذهن و جسم شما دچار اختلالاتی خواهد شد. افرادی که مشکلات هضم غذا داشته یا برخی گیاهخواران ممکن است در جذب ویتامین B مشکل داشته باشند. برخی از مواد غذایی که شامل ویتامین B هستند: ماهی، پنیر، اسفناج، فلفل دلمه ای و غیره.
 • بهترین راه های درمان افسردگی منیزیم
  8
     منیزیم
  4%
  رای دهید
  تحقیقات بسیاری روی اهمیت منیزیم انجام شده است. منیزیم چهارمین ماده ی معدنی فراوان در بدن است که از طریق رژیم غذایی فرد، تامین می شود. این ماده کوفاکتور 300 آنزیم است که به عملکرد بیومکانیکی بدن کمک می کند. بدون منیزیم بدن ما در تولید انرژی با مشکل روبرو خواهد شد. منیزیم به گونه ای است که در بدن فرد قابل تولید شدن نبوده و تنها با خوردن غذا تامین می شود. موز، اسفناج، شیر سویا، دانه های مغذی و غیره، منبعی غنی از منیزیم هستند.
 • بهترین راه های درمان افسردگی ورزش
  9
     ورزش
  3%
  رای دهید
  همه ی ما می دانیم و شنیده ایم که ورزش کردن تاثیر به سزایی روی بهتر شدن حال ما دارد. اما هیچ کدام شاید از میزان تاثیر و اهمیت آن خبر نداشته باشیم. اصلا منظور ما این نیست که هر روز به باشگاه بروید و ورزش خاصی را دنبال کنید (اگر چه اگر این کار را انجام دهید، نتیجه ی خوبی خواهید گرفت) اما تنها پیاده روی 15 دقیقه ای در روز تاثیر بسزایی روی بهبود عملکرد سیستم اعصاب شما خواهد داشت. ورزش موجب رها شدن اندروفین در مغز میشود. اندورفین یکی از چیزهایی است که به حال خوب شما کمک می کند.
 • بهترین راه های درمان افسردگی تخمه ی کدو
  10
     تخمه ی کدو
  1%
  رای دهید
  تخمه کدو دارای چربی های مفید و منیزیم است که هر دو به بهبود حال فرد کمک می کنند. همچنین دارای ماده ای به نام ال-تریپتوفان است که آمینو اسید موثر در تولید سرتونین می باشد. معمولا دانه هایی مثل تخمه کدو، هندوانه و غیره، همگی برای بدن مفید هستند اما تخمه کدو سرشار از کلسیم، آهن، منیزیم، روی و انواع ویتامین ها است که به همین دلیل برای بدن و افزایش انرژی مثبت توصیه می شود.
 • بهترین راه های درمان افسردگی سفر دسته جمعی
  11
     سفر دسته جمعی
  1%
  رای دهید
  شاید حین یک افسردگی حاد یا مزمن که شمارو رها نمیکنه یک سفر دسته جمعی و طبیعت گردی بتونه حسابی حالتونو جا بیاره و رفرشتون کنه.فقط بنظر میرسه باید ادمای حسود و تنبل و بی خاصیتو نباید با خودتون راهی کنین که بتونین از چاله در بیاین وگرنه با اونا میوفتین توی یه چاه عمیق !
12