بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت

ارسال شده توسط

بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت چیست؟

زمانی که والدین یا پرستارهای کودک می خواهند به آن ها استفاده از اینترنت، موبایل های هوشمند، تبلت و کامپیوترها را معرفی کنند، باید آمادگی و آگاهی کامل برای گذاشتن برخی مرزها در استفاده از این فضا را داشته باشند. از آنجایی که بازی ها و برنامه های کاربردی (حتما انواع آموزشی آن ها) سعی در جذب مخاطب دارند، اعتیاد به آن ها بین کودکان و نوجوانان اتفاق عجیبی نیست، به خصوص کودکانی که تمایل به تنها بودن و بازی با عروسک های خود را دارند تا هم سن های خود.
اگر کودک شما نشانه هایی از قبیل استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی، تغییر رفتار در صورت عدم استفاده از چنین دستگاه هایی، علاقه به شخصیت های بازی و غیره دارد، باید نسبت به شروع اعتیاد او به استفاده از این فضا آماده باشید. دنیای مدرن و فضای اینترنت برای تمام سنین فواید بسیاری داشته است، اما صحبت ما اعتیاد به استفاده های غیر ضروری از آن ، بخصوص در سنین پایین است.
تاپ لیست در این پست خود بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت را معرفی کرده و والدین را دعوت می کند تا تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارند. به نظر شما کدام یک از موارد ذکر شده مهمتر است؟ به آن رای دهید.


 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت ترک اعتیاد والدین
  1
     ترک اعتیاد والدین
  17%
  رای دهید
  والدین باید وابستگی خود به تلفن همراه را کنترل کنند تا بتوانند روی کودکان خود تاثیرگذار باشند. بسیاری از والدین به دلایلی چون راحت شدن سر و صدای کودک خود، صرف یک وعده آرام در رستوران بدون اذیت های کودکان یا صحبت کردن با دوست و خانواده خود، یک موبایل در دست کودک خود می گذارند تا کودک را با بازی و عکس ها سرگرم کرده و به کار خود برسند. در دنیای مدرن این اتفاق بسیار طبیعی بوده و موردی ندارد اما کودک شما هم این رفتار را یاد گرفته و باید برای دوری از آن آموزش ببیند.
 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت والدین، الگوی کودکان
  2
     والدین، الگوی کودکان
  16%
  رای دهید
  نیاز به گفتن ندارد که کودکان همه چیز را از پدر و مادر خود یاد می گیرند و الگوی اول رفتاری آن ها والدین هستند. اگر پدر و مادر مدام به صفحه موبایل خود نگاه می کنند، فرزند آن ها این روش را به سرعت یاد میگیرد که چشم دوختن به موبایل طبیعی است و موبایل و تبلت خود را کنار نخواهد گذاشت. بنابراین پدر مادر باید حین غذا خوردن یا جمع های خانوادگی موبای های خود ار کنار بگذارند و زمان خود را با فرزندانشان صرف کنند. آیا شما از والدینی هستید که مدام گوشی به دست است؟ نظر شما درمورد یک الگوی کامل بودن چیست؟ آیا به این روش به عنوان بهترین شیوه مقابله با وابستگی کودک به اینترنت رای می دهید؟
 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت پر کردن زمان کودک
  3
     پر کردن زمان کودک
  16%
  رای دهید
  بعضی از کودکان بازی را بیش از یک سرگرمی می بینند. بازی کردن برای آن ها راهی برای مقابله با استرس، پر کردن رخنه ای در زندگی اجتماعی یا گذران زمان بی حوصلگی است. در این صورت کنار گذاشتن بازی با موبایل، یا گذران وقت در اینترنت و شبکه های اجتماعی برای آن ها بسیار کوتاه مدت می باشد و بعد از مدتی دوباره به آن روی می آورند. پس وقتی از آن ها می خواهید که موبایل یا تبلت را کنار بگذارند، باید راه مناسبی نیز برای پر کردن زمان آن ها پیدا کرده باشید. می توانید آن ها را در کلاس های ورزشی ثبت نام کنید تا انرژی او تخلیه شده و نیازی به گوشه نشینی و گذران زمان در فضای مجازی را نداشته باشند. نظر شما درباره این روش چیست؟
 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت شما مدیر هستید
  4
     شما مدیر هستید
  12%
  رای دهید
  اگر هشدار و اخطار های اولیه ی شما تاثیری به جای نگذاشت، همیشه یک راه اساسی وجود دارد. پدر و مادر همیشه در جایگاه بالایی برای فرزندان قرار دارند، و اگر وابستگی فرزند به دنیای فناوری و اینترنت زیاد شود، می توانند استفاده از موبایل و تبلت را به سادگی منع کنند. معمولا روش های تشویقی از تنبیه بهتر هستند و تنبیه کردن فرزند موجب تحریک بیشتر او به ادامه رفتار اشتباه خواهد شد، پس تا جایی که امکان دارد از روش های تشویقی و جایگزین استفاده کنید. اما گاهی کودک متوجه مهربانی و دلسوزی والدین شده و نیاز به دیدن رفتار جدی آن ها دارد. آیا به نظر شما مدیریت و جدی بودن از بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت است؟ اگر موافق هستید به این مورد امتیاز دهید.
 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت استفاده از رمز عبور
  5
     استفاده از رمز عبور
  10%
  رای دهید
  ممکن است کودکان با دسترسی زیاد به اینترنت، آسیب هایی را برای شما به وجود آورند. ممکن است وارد ایمیل های شما شده و ایمیل های شما بخوانند یا پاسخ دهند، یا با وارد شدن به حساب های بانکی شما مشکلاتی را ایجاد کنند. مطالب وارد شده در برخی از شبکه های اجتماعی مناسب کودکان نیست و استفاده از تلفن همراه، تبلت یا کامپیوتر شما این امکان را به کودک می دهد تا هر جایی سرک بکشد. شما با استفاده از رمز عبور برای سیستم خود، رمزی که ساده نبوده و پیدا کردن آن برای کودک مشکل باشد، برای او ایجاد امنیت کرده اید. باید با کودکان و نوجوانان طوری رفتار کنید تا بدون اجازه شما دست به موبایل و تبلت شما نزنند.
 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت محدود کردن زمان تنهایی کودک
  6
     محدود کردن زمان تنهایی کودک
  8%
  رای دهید
  یکی از محققان آمریکایی گفته که از راه های کاهش صرف زمان خانواده در کامپیوتر و فضای مجازی، استفاده از تنها یک سیستم متصل به اینترنت و آن هم در محلی عمومی و در دسترس همگان است نه گوشه ی اتاق خواب یک نفر. وی گفته که اگر والدین بدانند که فرزندشان دقیقا چه مدت زمانی را با کامپیوتر یا موبایل صرف می کنند، و دقیقا به استفاده او آگاهی داشته باشند، فرزند می تواند به راحتی و بدون مشکلی از این فضا استفاده کند. اما متاسفانه کنترل تلفن های هوشمند و تبلت کمی سخت است. اگر فرزند شما از موبایل یا تبلت شما استفاده می کند، باید از اجازه دادن برای بردن چنین وسایلی به اتاق خواب او خودداری کنید. فرزندان در سنین پایین هیچ نیازی به تلفن های هوشمند و تبلت ندارند و نیازی به خریداری چنین وسایلی نیست. حتی اگر فکر کردید نداشتن این وسیله یک نتیجه منفی دارد و آن هم عقب افتادن از هم سن های خودش است، به چندین عواقب بد آن هم فکر کنید.
 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت تشویق به کتابخوانی
  7
     تشویق به کتابخوانی
  7%
  رای دهید
  از راه کارهای مورد علاقه تاپ لیست برای مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت و فضای مجازی، تشویق کودکان و نوجوانان، و حتی بزرگسالان به کتاب خوانی است. برای ترغیب کودکان، کتاب هایی مناسب با سنین و علاقه آن ها تهیه کنید و او را از فواید کتابخوانی مطلع کنید. جایزه تمام کردن هر کتاب می تواند چیزی باشد که کودک دوست داشته و به همین سادگی نه تنها کودک خود را کتابخوان کرده اید که او را با روشی سالم و فوق العاده از این فضا دور کرده و دنیای وسیعتر و زیباتری را در اختیارش قرار داده اید.
 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت ثبت نام در کلاس های متنوع
  8
     ثبت نام در کلاس های متنوع
  5%
  رای دهید
  اگر فرزند شما در سنین نوجوانی هست، باید از علاقه مندی های او آگاه شده باشید و سعی کنید برای منع او از فضای اینترنت، از جذب او به علاقه مندی هایش استفاده کنید. برخی به موسیقی علاقه دارند، برخی ورزش و برخی کلاس های علمی مانند یادگیری زبان خارجی. با او صحبت کنید، استعداد و علایق او را پیدا کنید و او را به دنبال کردن رویاهای خود تشویق کنید تا فکر و جهت گیری او از همان سنین پایین شکل درست به خود بگیرد.
 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت استفاده از کنترل والدین روی روتر یا مورم وایرلس
  9
     استفاده از کنترل والدین روی روتر یا مورم وایرلس
  3%
  رای دهید
  شما باید بتوانید تمام دستگاه هایی که کودک شما از آن استفاده می کند را کنترل کنید. برای این کار از ویژگی کنترل والدین استفاده کنید. با استفاده از این ویژگی صفحات و سایت هایی که دوست ندارید فرزند شما از آن استفاده کند را می بندید. یادتان باشد تلفن های هوشمند یا تبلت ها برای کودکان و نوجوانان طراحی نشده اند و همه گیر شدن آن در دنیای مدرن دلیل بر خوب بودن آن ها نیست. نظر شما به عنوان یک مادر یا پدر چیست؟ آیا به نظر شما استفاده فرزندان از فضای اینترنت با خود عواقبی به همراه ندارند؟
 • بهترین راه های مقابله با وابستگی کودکان به اینترنت آگاه کردن فرزند نسبت به تاثیرات اینترنت
  10
     آگاه کردن فرزند نسبت به تاثیرات اینترنت
  1%
  رای دهید
  از فرزند خود بپرسید آیا استفاده از اینترنت و فضای مجازی روی دیگر جوانب زندگی اجتماعی او (مانند کارهای مدرسه و تعاملات خانوادگی) تاثیر گذار بوده یا خیر؟ قطعا به شما جواب منفی خواهد داد برای همین باید سوال خود را به روش های مختلف و غیر مستقیمی بپرسید. با این روش او را به این فکر وا داشته اید که این فضا بیش از اندازه از او وقت می گیرد. در نتیجه می توانید برنامه ای برای کاهش استفاده او از این فضا پیدا کنید.
11