بهترین رمان های ایرانی

ارسال شده توسط

لیست بهترین رمان های ایرانی را اینجا تهیه کرده‌ایم. این رمان‌های پرطرفدار، از نویسندگان خوب بوده و هر یک چندین چاپ داشته‌اند. شما کدام رمان ایرانی را دوست دارید؟ لطفا رمان های ترجمه شده را به لیست زیر نیفزایید.


 • بهترین رمان های ایرانی بوف کور
  1
     بوف کور
  33%
  رای دهید
  بوف کور، نوشته صادق هدایت، از شاهکارهای ادبیات ایران و از شناخته‌ شده ترین آثار هدایت است. این رمان فراواقع، از زاویه دید اول شخص روایت شده که یک آدم متوهم است. کتاب با این جمله معروف شروع می‌شود: «در زندگی زخم‌هایی هست که مثل خوره روح را آهسته و در انزواء می‌خورد و می‌تراشد. این دردها را نمی‌شود به کسی اظهار کرد؛ چون عموماً عادت دارند که این دردهای باورنکردنی را جزء اتفاقات و پیش‌آمدهای نادر و عجیب بشمارند و اگر کسی بگوید یا بنویسد، مردم بر سَبیل عقاید جاری و عقاید خودشان سعی می‌کنند آن را با لبخند شکاک و تمسخرآمیز تلقی بکنند. زیرا بشر هنوز چاره و دوایی برایش پیدا نکرده و تنها داروی آن فراموشی به توسط شراب و خواب مصنوعی به‌وسیله افیون و مواد مخدره است؛ ولی افسوس که تأثیر این‌گونه داروها موقت است و به جای تسکین پس از مدتی بر شدت درد می‌افزاید».
 • بهترین رمان های ایرانی سووشون
  2
     سووشون
  13%
  رای دهید
  این داستان ساده و روان، نوشته سیمین دانشور است که به 17 زبان ترجمه شده و از پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران است. این رمان تصویری از تحولات فارس را در سال‌های جنگ جهانی دوم نشان می‌دهد و جذابیت رمان، با الفاظ شیرازی دوچندان شده است. این رمان به انسان مبارز می‌پردازد و به همین دلیل مرگ قهرمان داستان، یوسف، باعث بیداری مردم داستان می‌شود.
 • بهترین رمان های ایرانی سمفونی مردگان
  3
     سمفونی مردگان
  10%
  رای دهید
  سمفونی مردگان نوشته عباس معروفی، درباره دردسرهای یک روشنفکر است که از دید چند شخصیت روایت می‌شود. در این داستان ساعت در سال 1325 ایستاده اما زمان همچنان می‌گذرد. در سمفونی مردگان خانواده‌ای نشان داده می‌شود که در خفقان زندگی می‌کنند و روشنفکری بندرت در آن‌ها پیدا می‌شود. این کتاب با آیه‌ای از قرآن در مورد قتل هابیل از سوره مائده شروع می‌شود.
 • بهترین رمان های ایرانی روی ماه خداوند را ببوس
  4
     روی ماه خداوند را ببوس
  8%
  رای دهید
  رمان روی ماه خداوند را ببوس نوشته مصطفی مستور است که در سال 1379 توسط نشر مرکز منتشر شد. این داستان به شک انسان به خود و خداوند می‌پردازد.
 • بهترین رمان های ایرانی کلیدر
  5
     کلیدر
  8%
  رای دهید
  کلیدر، بهترین اثر محمود دولت‌آبادی، نویسنده معاصر است که در 10 جلد به چاپ رسیده است. \"کلیدر\" نام کوهی در شمال ایران است و این کتاب درباره یک خانواده کرد ایرانی است که به سبزوار کوچ کرده‌‌اند. در این داستان تاثیرات جنگ جهانی دوم و فضای سیاسی آن دوران نمایش داده شده است. این داستان که درباره رعیت‌ها و چادرنشین‌هاست، بر اساس حوادث واقعی نوشته شده و سختی آن دوران را شرح می‌دهد.
 • بهترین رمان های ایرانی چشم‌هایش
  6
     چشم‌هایش
  6%
  رای دهید
  رمان چشم‌هایش نوشته بزرگ علویست که در سال 1357 منتشر شد. به گفته برخی، این رمان از زندگی کمال‌الملک گرفته شده است. چشم‌هایش درباره استاد ماکان، نقاش بزرگی نوشته شده که مبارز سیاسی بوده و در تبعید به سر می‌برد. یکی از آثار ماکان در داستان، پرده‌ای بنام چشم‌هایش بوده و شخصی در این داستان سعی به پیدا کردن راز این چشم‌های مرموز می‌کند.
 • بهترین رمان های ایرانی همسایه‌ها
  7
     همسایه‌ها
  6%
  رای دهید
  رمان همسایه‌ها، نوشته احمد محمود، در سال 1353 توسط انتشارات امیرکبیر، چاپ شده و در سال 1357 که بعد از انقلاب ایران بود، ممنوع چاپ شد. این رمان به زندگی پایین‌ترین طبقات مردم که عمدتا مردم کم سواد کشور در اهواز هستند، نگاهی می‌اندازد.
 • بهترین رمان های ایرانی جای خالی سلوچ
  8
     جای خالی سلوچ
  4%
  رای دهید
  جای خالی سلوچ، نوشته محمود دولت‌آبادی، پس از آزادی او از دوره سه ساله حبسش از زندان ساواک نوشته شده است. این رمان درباره زندگی زنیست که در یکی از نقاط دور افتاده ایران زندگی کرده و پس از ناپدید شدن ناگهانی همسرش، سعی در حفظ خانواده خود دارد.
 • بهترین رمان های ایرانی شازده احتجاب
  9
     شازده احتجاب
  2%
  رای دهید
  شازده احتجاب رمانیست از هوشنگ گلشیری که در سال 1348 منتشر، و بعد از آن به چاپ چهاردهم نیز رسید. این رمان به زبان انگلیسی و فرانسوی نیز ترجمه شده است. گلشیری از جریان سیال ذهن در رمان خود استفاده کرده و به روایت استبداد و بیداد در خانواده احتجاب، شخصیت اصلی داستان می‌پردازد.
 • بهترین رمان های ایرانی همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها
  10
     همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها
  2%
  رای دهید
  رمان همنوایی شبانه ارکستر چو‌ب‌ها، نوشته رضا قاسمی، اولین بار در سال 1996 در آمریکا منتشر شد. این رمان داستان یک روشنفکر ایرانی است که در پاریس و اتاقی زیر شیروانی زندگی می‌کند. ترکیب واقعیت و خیال در این رمان، ساختاری مالیخولیایی ایجاد کرده است.
 • بهترین رمان های ایرانی ملکوت
  11
     ملکوت
  1%
  رای دهید
  ملکوت، شاید تنها داستانی باشد که بتوان از آن، در کنار بوف کور صادق هدایت، به عنوان یکی از ماندگارترین رمان های ایرانی یاد کرد. بهرام صادقی نویسنده این رمان، گرچه یکی از کم کارترین داستان نویسان ایرانی است، و از وی تنها مجموعه داستان “سنگر و قمقمه های خالی” و رمان “ملکوت” منتشر شده، اما توانسته یکی از ماندگارترین و در عین حال مرموزترین داستانها را خلق نماید. جالب اینکه به دلیل عدم وجود حواشی مختلف در زندگی نویسنده (مانند صادق هدایت)، زندگی بسیار کوتاهش، محدود بودن آثار به جای مانده از وی، و نیز برگزیدن زبانی رمز آلود و سمبولیک در مهمترین داستانش (یعنی ملکوت)، نامش، آن گونه که شایسته آن می باشد در تاریخ داستان نویسی ایران مطرح نشد و جایگاهی را که باید در میان خوانندگان ایرانی داشته باشد به دست نیاورد.
 • بهترین رمان های ایرانی یوزپلنگانی که با من دویده اند.
  12
     یوزپلنگانی که با من دویده اند.
  1%
  رای دهید
  اثری بی نظیر از بیژن نجدی که در نگاه نخست مجموعه ای از داستان های کوتاه به نظر می آید و لیکن در ژرفا رمانی یگانه و منسجم است. این اثر فراواقع گرایی را کاملا بومی سازی کرده است به صورتی که گویی نمایشی است از تجسم تمام باورها و عادات فکری جامعه ی ایرانی در زندگی روزمره. چیزی برآمده از دیروز و امتداد یافته تا فردا و فرداهای ما.
 • بهترین رمان های ایرانی دایی جان ناپلئون
  13
     دایی جان ناپلئون
  1%
  رای دهید
  رمان دایی جان ناپلئون نوشته ایرج پزشک زاد یکی از شاهکار های ادبی ایران است که در سال ۴۹ نوشته شد و در سال ۵۱ منتشر یافت. داستان با نگاه طنزآمیز و هجوآلود نوشته شده است. ویژگی اصلی کتاب داستانی با کشمکش عمیق،قوی و به شدت جذاب که به خواننده اجازه می دهد مانند یک شخصیت وارد ماجرای داستان شود.
 • بهترین رمان های ایرانی ناتمامی اثر زهرا عبدی
  14
     ناتمامی اثر زهرا عبدی
  0%
  رای دهید
  داستان با ناپدید شدن یک دختر دانشجوی بوشهری در تهران آغاز می شود و هم اتاقی او در خوابگاه به دنبال یافتن دختر، جستجویی پرخطر و رازآلود را در تهران آغاز می کند. جستجویی که نقب می زند به لایه های پنهان این شهر و تاریخ و سیاست و سمت و سوی قدرت. نثر رمان، بسیار عالی و شناسنامه دار است و دایره واژگان وسیع . زنان در این رمان، کلیشه را شکسته و از خانه بیرون زده اند. رمانی اندیشه گرا با بن مایه های فلسفه و تاریخ و اسطوره شناسی.
15