بهترین شاعران معاصر ایران

ارسال شده توسط

بهترین شاعران معاصر ایران چه کسانی هستند؟
تمایز قائل شدن بین هنر و ادبیات و برتری دادن به آثار ادبی، نیاز به تخصص و شناخت دقیق در این حوزه دارد اما ما سعی داشته ایم تا در این پست، بهترین و پرطرفدارترین شاعران عصر را برای شما طی ۱۰ مورد فهرست کنیم. بیشتر شاعران معاصر در زمینه شعر نو فعالیت داشته اند و به این سبک روی آورده اند. شعر نو را در برابر شعر کهن قرار داده اند که قالب و وزن عروضی ندارد. این سبک شعر شامل قالب های نیمایی، سپید و موج نو است که سرآغاز آن با نیما یوشیج شروع می شود. شما اشعار کدام یک از شاعران ذکر شده را بیشتر دوست داشته و دنبال می کنید؟ به شاعر مورد علاقه ی خود رای دهید.


 • بهترین شاعران معاصر ایران سهراب سپهری
  1
     سهراب سپهری
  19%
  رای دهید
  سهراب سپهری شاعر، نویسنده و نقاش ایرانی در سال 1308 در کاشان متولد شد و در 1 اردیبهشت ماه 1359 در تهران درگذشت. شعرهای او به چندین زبان ترجمه شده و از بهترین شاعران معاصر ایرانی می باشد. او شعر را با سبک نیمایی آغاز کرد اما سپس به شیوه جدید از دیدگاه انسان دست پیدا کرد که در حجم سبز مشخص می شود. از جمله شعرهای معروف او می توان به صدای پای آب، مسافر و شرق اندوه اشاره کرد.
 • بهترین شاعران معاصر ایران پروین اعتصامی
  2
     پروین اعتصامی
  14%
  رای دهید
  رخشنده اعتصامی که به پروین اعتصامی معروف است، \"مشهورترین شاعر زن ایران\" است که در سال 1285 در تبریز متولد شده و در سال 1320 در تهران درگذشته است. او از کودکی زبان های انگلیسی، فارسی و عربی را آموخت و نزد دهخدا و ملک الشعرا بهار شعر را آغاز کرد. پدر پروین اعتصامی، یوسف اعتصامی نام داشت که در زندگی هنری پروین تاثیرگذار بود. او در جوانی بر اثر بیماری درگذشت و تنها دیوان اشعار او به چاپ رسید که دارای 606 شعر می باشد.
 • بهترین شاعران معاصر ایران محمدتقی بهار
  3
     محمدتقی بهار
  10%
  رای دهید
  محمد تقی بهار معروف به ملک الشعرا و متخلص به بهار از شاعران به نام ایران است که در سال 1265 متولد شده و در سال 1330 وفات یافته است. او را می توان شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، سیاستمدار و ادیب ایرانی دانست و گفته شده بعد از جامی شاعری چون بهار در کلام نداشته ایم. از آثار بهار می توان به منظومه چهار خطابه، سبک شناسی، شعر در ایران و دیوان اشعار اشاره کرد.
 • بهترین شاعران معاصر ایران احمد شاملو
  4
     احمد شاملو
  9%
  رای دهید
  احمد شاملو شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و مترجم ایرانی است که در سال 1304 متولد شده و در سال 1379 درگذشته است. او مهمترین قالب شعر به نام شعر سپید را به وجود میاورد که به شعر شاملویی نیز معروف است. او در سال 1325 با نیما ملاقات می کند و به سبک او روی میاورد. از جمله آثار او می توان به دفترهای شعر (با نام های هوای تازه، باغ آینه، لحظه ها و همیشه، آیدا در آینه و غیره)، مجموعه داستان و فیلمنامه (مثل درها و دیوار بزرگ چین، میراث و غیره)، ترجمه ها و مجموعه کتاب کوچه او اشاره کرد.
 • بهترین شاعران معاصر ایران مهدی اخوان ثالث
  5
     مهدی اخوان ثالث
  8%
  رای دهید
  مهدی اخوان ثالث در سال 1307 در مشهد متولد شده و در سال 1369 در تهران در گذشته است. او از شاعران خوب ایران و متخلص به م.امید می باشد. اشعار اخوان ثالث را می توان اجتماعی-حماسی خواند. شعرهای او به سبک کلاسیک و نو دیده می شوند. از جمله کتاب های او می توان به ارغنون، زمستان، اخر شاهنامه، از این اوستا، منظومه، دوزخ اما سرد، ترا ای کهن بوم و بر دوست دارم اشاره کرد.
 • بهترین شاعران معاصر ایران نیما یوشیج
  6
     نیما یوشیج
  8%
  رای دهید
  علی اسفندیاری، معروف به نیما یوشیج، در یوش که از توابع مازندران است، در سال 1274 متولد شده و در سال 1338 در تهران درگذشت. او را پدر شعر نو می دانند چرا که بنیانگذار شعر نو است. او با اشعار او در فضای وقت ایران، انقلابی به پا کرد و ساختار سنتی شعر فارسی را تغییر داد. نیما خود نام «نو» را بر سبک شعرهایش نهاد. از آثار نیما می توان به قصه رنگ پریده، منظومه نیما، افسانه، شعر من، افسانه و رباعیات و غیره اشاره کرد.
 • بهترین شاعران معاصر ایران فروغ فرخ زاد
  7
     فروغ فرخ زاد
  7%
  رای دهید
  فروغ الزمان فرخزاد، مشهور به فروغ فرخزاد در سال 1313 متولد شد و در سال 1345، در سن سی و دو سالگی بر اثر تصادف درگذشت. اشعار او به چندین زبان در دنیا ترجمه شده اند و بعد از نیما، از بهترین شاعران شعر نوی معاصر می باشد. فروغ فرخزاد با اسیر، دیوار و عصیان کار خود را در قالب نیمایی شروع کرده . با تولدی دیگر و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد، جایگاه خود را شعر معاصر ثبت کرده است.
 • بهترین شاعران معاصر ایران هوشنگ ابتهاج
  8
     هوشنگ ابتهاج
  7%
  رای دهید
  امیر هوشنگ ابتهاج، شاعر برجسته ایران در سال 1306 در رشت متولد شده است. او در جوانی عاشق دختری ارمنی شده و برای او اشعاری عاشقانه سروده است. او ابتدا کار خود را با اشعار نیمایی شروع کرد اما چون در اصل یک غزلسرا بود، به سرودن غزل ادامه داد. او رد سال 1325 نخستین نغمه ها را منتشر کرد و سپس آثاری چون سراب، مجموعه سیاه مشق، چند برگ از یلدا و غیره از او به انتشار رسید.
 • بهترین شاعران معاصر ایران سید علی صالحی
  9
     سید علی صالحی
  7%
  رای دهید
  سید علی صالحی از شاعران و نویسندگان پرطرفدار ایران، از روستای مرغاب در خوزستان بوده که در سال 1334 متولد شده است. او در سال 1353 با همراه چند تن از شاعران دیگر، جریان موج ناب و شعر گفتار را پایه گذاری می کند. از جمله آثار علی صالحی می توان به رد پای برف تا بلوغ کامل گل سرخ، آخرین عاشقانه های ری را، آسمانی ها، نشانی ها و غیره اشاره کرد. «علو» نام رمان این شاعر است.
 • بهترین شاعران معاصر ایران سیمین بهبهانی
  10
     سیمین بهبهانی
  3%
  رای دهید
  سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی، در سال 1306 در تهران متولد شده و در سال 1393 در گذشته است. او نویسنده و غزلسرای ایران است که کانون نویسندگان ایران را تاسیس کرد. وی در طول زندگی خود بیش از 600 غزل را در 20 کتاب چاپ کرده است. او را به علت سرودن غزل های بی مثال فارسی خود، به نیمای غزل می شناسند. از جمله آثار او می توان به سه تار شکسته، جای پا، رستاخیز، کولی و نامه عشق، مجموعه آثار، شعر زمان ما و غیره اشاره نمود.
 • بهترین شاعران معاصر ایران سیمین دانشور
  11
     سیمین دانشور
  2%
  رای دهید
  سیمین دانشور (زاده ۸ اردیبهشت ۱۳۰۰ در شیراز - ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۰ خورشیدی در تهران) نویسنده و مترجم ایرانی و همسر جلال آل‌احمد بود و در اکثر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی همسرش حضور و همکاری داشت. وی نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم‌ترین اثر او رمان سووشون است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است. سووشون از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می‌رود. دانشور همچنین عضو و نخستین رئیس کانون نویسندگان ایران بود.
12