بهترین شیر خشک برای کودکان

ارسال شده توسط

بهترین شیر خشک برای کودکان چیست ؟

قطعا شیر‌‌مادر بهترین و مناسب ‌ترین غذا برای نوزاد به ‌‌شمار می ‌رود؛ اما در این دنیای پر مشغله بیشتر مادران به دلیل گرفتاری‌های زیاد یا شاغل بودن، فرصت کافی برای شیر‌‌دادن به کودک خود را ندارند و به همین سبب شیرخشک را جایگزین شیر‌‌ طبیعی خود کرده‌ اند؛ شیرخشکی که شاید عامل مشکلات و بیماری ‌های بسیاری در بزرگسالی می شود. بنابراین بهتر است مادران با تنظیم وقت خود و پیدا کردن راهکارهای مناسب، کودکان خود را از این موهبت محروم نکنند.

شیر خشک ترکیبی پودری از شیر است که برای تغذیه نوزادانی که به هر علت نمی توانند از شیر مادر تغذیه کنند ساخته می شود. البته همانطور که پیش تر اشاره شد بهترین و کامل ترین غذایی که تمام نیازهای یک نوزاد معمولی را تأمین می کند شیر مادر است. موادی که در شیر مادر وجود دارد برای نوزاد بیشتر قابل جذب است. ترکیبات آنزیمی موجود در شیر مادر باعث کاهش التهاب روده در نوزاد و پیدایش مقاومت در برابر ویروس ها می گردد. ترانسفرین موجود در شیر مادر باعث جذب بیشتر آهن و لاکتوفرین موجود در آن باعث جلوگیری از فعالیت باکتری ها می گردد.

به هر صورت در مواردی که به علت اختلالاتی در نوزاد یا مادر مجبور به استفاده از شیرخشک هستیم و گاه نیز به عنوان مکمل شیر مادر از شیر خشک استفاده می کنیم بهتر است با انواع شیرخشک آشنایی داشته باشیم. در ادامه بهترین شیر خشک برای کودکان را معرفی خواهیم کرد .


 • بهترین شیر خشک برای کودکان شیر خشک اس ام ای گلد - SMA Gold
  1
     شیر خشک اس ام ای گلد - SMA Gold
  36%
  رای دهید
  SMA يا Synthetic milk Adapted به عنوان اولين شير مصنوعي دنيا در سال 1919 توسط كمپاني Wyeth توليد شد . امروزه SMA GOLD يك شيرخشك حاوي LCP¬s ( اسيدهاي چرب بلند زنجيره غيراشباع) است كه رايج ترين اسيدهاي چرب آن آراشيدونيك اسيد يا AA (يك نوع اسيد چرب W-6) و دوكوزاهگزائنوئيك اسيد يا DHA (يك نوع اسيد چرب W-3) مي باشند. از دیگر ویژگی های شیر SMA Gold حضور پنج نوکلئوتید بسیار مهم و همچنین سلسیم در ترکیب آن است. SMA Gold از نظر غذایی یک شیر کامل است و نزدیکترین جایگزین غذایی مشابه، به شیر مادر می باشد و نیازهای غذایی کودک را از لحظه تولد به بعد به خوبی تامین می کند.
 • بهترین شیر خشک برای کودکان شیرخشک نان - NAN
  2
     شیرخشک نان - NAN
  10%
  رای دهید
  این شیر خشک در کارخانه نسله تهیه شده است و دارای ترکیبات ( لاکتوز، انواع روغن های ( کلزا، نارگیل، ذرت، روغن آفتابگردان )، شیرگاو خامه گرفته، سیترات پتاسیم، سیترات کلسیم، روغن ماهی، کلرید سدیم، لستین سویا، کلرید کلسیم، ویتامین ها، فسفات پتاسیم، ال کارنیتین، پانتوتنات کلسیم، سولفات مس، سولفات منگنز، سلنات سدیم و بیوتین) می باشد و در این شیر ترکیب روغن هایی که جانشین چربی شیر گاو شده است سبب کاهش ناراحتی های گوارشی نوزاد می شود ترکیبات آن شبیه شیر مادر است و در نوزادان کامل مصرف می شود در نوزادان نارس با وزن کمتر از 1500 گرم مصرف نشود.
 • بهترین شیر خشک برای کودکان شیرخشک - PRE-NAN
  3
     شیرخشک - PRE-NAN
  9%
  رای دهید
  این شیرخشک که محصول کارخانه Nestle می باشد نسبت به شیر نان رقیق تر است ، آهنش بیشتر و لاکتوزش نیز کمتر است. منشأ چربی این شیرخشک Medium chain TG یا MCT است. شیر خشک هایی که شامل 40 درصد روغن MCT باشند از بروز اسهال چرب جلوگیری می کنند و به علاوه سبب افزایش وزن و جذب بهتر کلیسم در نوزادان با وزن کم نیز می شوند. روغن های MCT در آب محلولند و برای هضم نیاز به نمک های صفراوی ندارند. به همین دلیل در ناراحتی های گوارشی به خصوص کبدی-صفراوی مصرف می شوند. شیر خشک pre-Nan برای نوزادانی که در بدو تولد کمتر از 2500 گرم وزن دارند و نوزادان نارس یعنی نوزادانی که قبل از 38 هفتگی متولد شده اند مناسب است. با این که در نوزادان نارس دستگاه گوارش سالم است، از نظر عملکرد یعنی حرکات جلوبرنده و جذب، ناقص عمل می کند. بنابراین تخلیه معده در این نوزادان کندتر صورت می گیرد. نوزادان نارس و کم وزن به کم خونی کمبود آهن حساس ترند. پس در شیرخشک آن ها به آهن بیشتری نیاز است. همچنین فعالیت آنزیم لاکتاز (آنزیم تجزیه کننده لاکتوز شیر) نیز در دستگاه گوارش این نوزادان نسبت به نوزادان کامل کمتر است. به علاوه لیپاز (آنزیم تجزیه کننده چربی) و نمک های صفراوی کمتری هم دارند. پس نوع چربی شیر باید MCT باشد.
 • بهترین شیر خشک برای کودکان شيرخشك - Al-110
  4
     شيرخشك - Al-110
  9%
  رای دهید
  اين شيرخشك فاقد لاكتوز و حاوي پروتئين هيدروليز شده كازئين است و مخصوص نوزاداني است كه به دليل عدم تحمل لاكتوز، اسهال هاي سخت دارند. كازئين هيدروليز شده پروتئيني است كه مخلوطي از اسيدهاي آمينه است و وزن مولكولي اجزاي تشكيل دهنده آن بسيار كم است و آلرژي زايي حداقل دارد. چربي شيرخشك Al-110 از دسته روغن هاي MCT است. اين شيرخشك علاوه بر نوزاداني كه عدم تحمل لاكتوز دارند،‌ در نوزاداني كه دچار اختلال دستگاه گوارش، بدي جذب پروتئين، چربي، كربوهيدرات، اسهال هاي سخت، آلرژي هاي شديد غذايي، فيبروزكيستيك، سوء تغذيه شديد يا آلرژي به پروتئين سويا هستند نيز مصرف مي شود. اين شيرخشك نيز ساخت كارخانه Nestle است.
 • بهترین شیر خشک برای کودکان شیرخشک- MULTI
  5
     شیرخشک- MULTI
  9%
  رای دهید
  اين شير خشك محصول شركت سلياي فرانسه است. فاقد گلوتن Gluten و سوكروز Sucrose است و در نوزاداني كه در اثر عدم تحمل به سوكروز،‌ لاكتوز و حساسيت به گلوتن اسهال هاي شديد دارند مصرف مي شود. این شیرخشک دارای چربی از بهترین نوع اسید چرب ضروری می باشد.
 • بهترین شیر خشک برای کودکان ببلاک
  6
     ببلاک
  9%
  رای دهید
  شیر خشک مناسب مهمترین فاکتور برای راحتی کودک می باشد زیرا باعث کاهش گریه کودک می شود. اگر کودکی شیر را راحت هضم کند گریه او کمتر می شود در نتیجه خواب بهتری خواهد داشت و استرس پدر و مادر کم می شود و خانواده شادتری را به همراه خواهد داشت. شیرخشک ببلاک به خاطر داشتن پره بیوتیک ( نوعی فیبر) تحمل پذیری را بالا برده و باعث ایجاد مدفوع نرم تر میشود. یبوست یکی از مهمترین مشکلات شایع در استفاده از شیر خشک می باشد. با شیر خشک ببلاک احتمال یبوست کاهش می یابد.
 • بهترین شیر خشک برای کودکان شيرخشك pro sorbee1، pro sorbee2 و Biomil soy
  7
     شيرخشك pro sorbee1، pro sorbee2 و Biomil soy
  5%
  رای دهید
  اين شيرخشك ها نيز فاقد گلوتن و سوكروز هستند. پايه پروتئيني آنها به جاي شير گاو از پروتئين سويا تهيه شده و براي نوزاداني كه به شيرخشك هاي پايه شير گاو يا حتي شير مادر حساسيت دارند و دچار اسهال هاي شديد ناشي از عدم تحمل به لاكتوز، سوكروز و حساسيت ناشي از گلوتن هستند،‌ مصرف مي شوند. شيرخشك هاي prosorbee به طور روتين نبايد در نوزادان كامل و يا وزن كم يا نارس و همچنين نوزادان مبتلا به فيبروز كيستيك مصرف شوند. شيرخشك pro sorbee2 از شش ماهگي به بعد مصرف مي شود.
 • بهترین شیر خشک برای کودکان شیرخشک - SIMILAC
  8
     شیرخشک - SIMILAC
  5%
  رای دهید
  اين شيرخشك براي نوزادان مبتلا به نارسايي قلبي، فشار خون بالا، نفريت حاد (ناراحتی کلیه) ساخته شده است. به این ترتیب در حجم کم تر، کالری بالاتری را برای نوزاد فراهم می کند و همین طور سدیم آن کم تر از سدیم شیر مادر است. نوزادان مبتلا به نارسايي قلبي و فشار خون بالا و مبتلا به نفريت حاد به كالري بالايي نياز دارند چون قبل از اين كه حجم معيني از شير را مصرف كنند و به طور كافي تغذيه شوند خسته مي شوند. به علاوه در اين نوزادان براي كنترل فشار خون بالا و جلوگيري از ايجاد بار زياد كليه، بايد ميزان سديم موجود در شير آنها كم تر از ميزان معمول باشد. لذا شيرخشكي با مقدار سديم كم ساخته شده است. البته اين نوع شيرخشك فقط براي مدت كوتاه قابل استفاده است. زيرا بعد از مدتي اختلال در ميزان آب و الكتروليت ايجاد مي شود. سدیم این شیر کمتر از شیر مادر است و در نوزدان دارای بیماری CHF و فشار خون بالا و ناراحتی کلیه استفاده می شود ولی مدت کوتاهی می توان از آن استفاده کرد زیرا اختلالات الکترولیتی ایجاد می کند.
 • بهترین شیر خشک برای کودکان شیرخشک- MSUD
  9
     شیرخشک- MSUD
  3%
  رای دهید
  این شیرخشک برای نوزادان مبتلا به بیماری شربت افرا Maple مورد استفاده قرار می گیرد. این بیماری در واقع یک اختلال ارثی-مغزی پیش رونده مربوط به متابولیسم چند اسید آمینه است. به علت این که در این بیماری، ادرار،‌ پوست و عرق بدن بوی شربت افرا می دهند،‌ به این نام خوانده می شود. این بیماری از روز پنجم یا ششم زندگی شروع می شود و علایم اولیه آن با بهانه گیری و امتناع در خوردن شیر، کاهش وزن بدن،‌ تنفس نامنظم و کم شدن بعضی واکنش ها مشخص می شود. علایم پیشرونده این بیماری کاهش واکنش تاندونی، تشنج و اختلالات مغزی و آسیب های عصبی دایمی است که با تشخیص و درمان آن در مراحل اولیه می توان از مرگ جلوگیری کرد.
 • بهترین شیر خشک برای کودکان شيرخشك- Soyalac
  10
     شيرخشك- Soyalac
  2%
  رای دهید
  اين شيرخشك فاقد لاكتوز است و در نوزاداني كه گالاكتوزمي دارند مورد استفاده قرار مي گيرد. گالاكتوزمي يك بيماري ارثي است كه در اثر نبود بعضي از آنزيم ها در بدن ايجاد مي شود. نتيجه اين بيماري آسيب به كليه و كبد،‌ اشكالات تغذيه اي،‌ استفراغ و كاهش وزن كودك است و اگر درمان صورت نگيرد،‌ مي تواند منجر به كوري، عقب افتادگي جسمي و ذهني و در انتها مرگ كودك شود.
11