بهترین غذاها برای سحری

ارسال شده توسط

بهترین غذاها برای سحری چیست؟

داشتن تغذیه سالم و صحیح در این روزهای ماه مبارک رمضان شاید دغدغه ی بسیاری از افراد روزه دار باشد. تغذیه ی سالم در رمضان باعث می شود تا روزه داران بتوانند با سلامتى این ماه را به پایان برسانند. روزه گرفتن برای تمامی افراد واجد شرایط مفید می باشد حتى در افراد لاغر یا با وزن طبیعى. روزه گرفتن به بدن فرصتى مى دهد تا چربى های ذخیره شده را آزاد كنید. منبع اصلی تامین انرژی در ماه مبارک رمضان سحری می باشد .

رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران دربارۀ مواد مصرفی در سحری گفته که: باید از مواد غذایی استفاده کنید که هضم آنها طولانی تر است مانند ترکیبی از غلات و حبوبات . اگر بخواهیم جمع بندی نسبی کنیم سحری باید یک صبحانۀ کامل و متنوع باشد. نوشیدن مایعات به مقدار کافی می تواند عطش و تشنگی شما را در طول روز بکاهد .

سعی کنید برای رفع تشنگی خیار ، کاهو ،خاک شیر و تخم شربتی را در سحر حتما استفاده کنید و در عوض از خوردن غذاهای ادویه دار ، سرخ کردنی و شور و ترشی و مواد خیلی شیرین مثل زولبیا و بامیه اجتناب کنید . در ادامه تاپ لیست بهترین غذاها برای سحری را معرفی خواهد کرد.


 • بهترین غذاها برای سحری ماکارونی
  1
     ماکارونی
  18%
  رای دهید
  گرسنگی، ضعف و بی حالی می تواند روزه داران را در طول روز اذیت کند به همین علت بهتر است در وعده ی سحری کربوهیدرات ها ، مواد غذایی فیبر دار و پروتئین دار مصرف شود. ماکارونی یکی از غذاهایی است که سرشار از فیبر می باشد و از طرفی مایع ماکارونی به خاطر وجود گوشت یا سویا سرشار از پروتئین می باشد . این غذای دیر هضم باعث می شود در طول روز دیرتر گرسنه شوید . گفتنی است که غذاهای چرب باعث تشنگی می شوند ، پس سعی کنید ماکارونی را کم چرب درست کنید.
 • بهترین غذاها برای سحری حلیم
  2
     حلیم
  18%
  رای دهید
  حلیم یکی از غذاهای محبوب و عام پسند می باشد و در این روزهای ماه رمضان نیز محبوبیتش نزد همه بیش از پیش است. حلیم انواع مختلفی دارد ، اما حلیم گندم که نوع معروف تر آن است متشکل از گندم، پیاز و گوشت گوساله سردست یا مرغ و مقداری روغن است. حلیم منبعی غنی از کالری ، روی، منیزیم و آهن است . این غذای محبوب به دلیل داشتن گندم خاصیت سیرکنندگی دارد.
 • بهترین غذاها برای سحری آش ، عدسی ، لوبیا
  3
     آش ، عدسی ، لوبیا
  15%
  رای دهید
  این غذاها به دلیل داشتن حبوبات برای وعده ی سحری بسیار مناسب می باشند چرا که حبوبات حاوی مقدار بسیاری فیبر هستند و دیر هضم می شوند . از طرفی این غذاها را می توان با نان میل کرد و نان یکی از مواد غذایی می باشد که از گرسنگی جلوگیری می کند .سعی کنید این دسته از غذاها را با سیر و پیاز زیادی استفاده نکنید چرا که تشنگی را در طی روز تشدید می‌کند و باعث می شوند غذای مناسبی برای سحری نباشند.
 • بهترین غذاها برای سحری شیر برنج
  4
     شیر برنج
  11%
  رای دهید
  شیر برنج یکی از غذاهایی است که خوردن آن بسیار آسان و راحت می باشد و در عین حال به خاطر وجود هم شیر و هم برنج در این غذا برای سحری مناسب می باشد . برنج خاصیتی دارد که در افراد سردمزاج باعث ایجاد سردی و در افراد گرم‌مزاج باعث ایجاد گرمی می‌شود. شیر و برنج هر دو دارای طبیعت سرد هستند و به هضم غذا کمک می‌کند به همین خاطر پیشنهاد می شود مواد خوراکی گرم به آن بیافزایید تا دیرتر هضم شود و گرسنه تان نکند . می توانید برای خنثی کردن طبیعت سرد این غذا از دارچین یا زعفران کمک بگیرید .
 • بهترین غذاها برای سحری خورشت
  5
     خورشت
  11%
  رای دهید
  انواع خورشت ، از قرمه سبزی و فسنجان گرفته تا قیمه و ... در کنار برنج یا نان غذایی کامل محسوب شده و احساس گرسنگی دیرتر به روزه دار دست می دهد . البته گفتنی ست که چاشنی استفاده شده در هر نوع ا خورشت نباید از مقدار معمول و حد کافی تجاوز کند ، چرا که چاشنی ها اغلب تشنگی به همراه دارند.
 • بهترین غذاها برای سحری لوبیاپلو
  6
     لوبیاپلو
  8%
  رای دهید
  لوبیاپلو یکی از غذاهای بسیار خوشمزه و محبوب سفره ی ایرانی می باشد که در آن از برنج ، لوبیای سبز و گوشت چرخ کرده یا سویا استفاده می شود و به همین دلیل سرشار از پروتئین و فیبر است و همانطور که می دانید غذایی مناسب برای روزهای ماه رمضان می باشد و احساس گرسنگی دیرتر به روزه دار دست می دهد. از این نکته نباید گذشت که در کنار این غذا از ترشی و شور نباید استفاده کرد .
 • بهترین غذاها برای سحری عدس پلو
  7
     عدس پلو
  6%
  رای دهید
  عدس پلو که متشکل از عدس ، برنج و گوشت چرخ کرده یا سویا می باشد ، یکی دیگر از غذاهای پیشنهادی برای سحری می باشد به این خاطر که از فیبر ، کالری ، پروتئین و آهن خوبی برخوردار است و نیاز بدن را فراهم می کند .همانطور که پیش تر اشاره شد غذاهای فیبر دار به دلیل اینکه دیرتر هضم می شوند برای سحری مناسب می باشند.
 • بهترین غذاها برای سحری سوپ
  8
     سوپ
  5%
  رای دهید
  سبزیجات مواد غذایی هستند که به خاطر داشتن آب می توانند مانع از تشنگی شوند . سوپ سبزیجات ، سوپ مرغ و ... در صورتی که مقدار رب و ادویه های استفاده شده در آن زیاد نباشد و از حد کافی تجاوز نکند می تواند برای وعده سحری مناسب باشد . چرا که رب ، ترشی و ادویه ها باعث تشنگی می شوند.
 • بهترین غذاها برای سحری تخم مرغ
  9
     تخم مرغ
  3%
  رای دهید
  زرده ی تخم مرغ کلسترول بالایی دارد و به افرادی که کلسترول ندارند توصیه می شود . تخم مرغ به دلیل ارزش پروتئین بالایی که دارد در گروه گوشت و تخم مرغ قرار دارد . این ماده غذایی دارای پروتئین ،فیبر و کلسترول بالایی است و دیر هضم می شود . به همین دلیل مصرف آن چه به صورت آب پز و چه رنده کردن در سالاد توصیه می شود.
 • بهترین غذاها برای سحری نان
  10
     نان
  1%
  رای دهید
  خانواده نان ها مخصوصا نان های سبوس دار را در وعده های سحری خود بگنجانید . این مواد قند دار به آرامی قند خود را آزاد کرده و باعث میشود فرد در طول مدت روزه داری کمتر احساس گرسنگی کند. از طرف دیگر نان های شیرمال و نان های کم شیرین علاوه بر خوش خوراک بودن میل افراد را برای خوردن سحری بیشتر می کند. می توانید نان را همراه با پنیر ، خامه و عسل یا دیگر غذاها استفاده کنید .
11