بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون

ارسال شده توسط

بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون چیست؟


امروزه افزایش فشار خون به یک معضل تبدیل شده است. این مشکل قاتل کشنده میلیون ها نفر بوده است. طی این بیماری فشار خون در رگ ها بالا میرود و در پی آن فعالیت قلب نیز بیشتر می شود. فشار خون دو علت دارد که یکی به علت انقباض ماهیچه قلب و دیگری شل شدن آن است. اگر فشار خون فرد بالاتر از ۱۴ باشد، او مبتلا به فشار خون بالا شده است. برخی اوقات فشار بالای خون منجر به خونریزی مغز می شود که می تواند عامل سکته مغزی، قلبی، بیماری های کلیوی و غیره شود. اگر در رژیم غذایی و نوع زندگی فرد مبتلا، تغییرا ایجاد شود، در کنترل فشار خون وی موثر بوده و خطر عوارض آن را کاهش می دهد. اگر این روش ها کمک کننده نبودند، باید درمان دارویی شروع شود. فشار خون بالا از مهمترین عامل های مرگ می باشد، پس سعی کنیم با یک رژیم غذایی درست، به سلامت جسمی خودمان کمک کنیم. از علائم این بیماری می توان به تاری دید، تهوع، وزوز کوش، سرددر (در ناحیه پشت سر به ویژه صبح ها) و غش کردن اشاره کرد. تاپ لیست در این پست بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون را به شما معرفی می کند تا با شناخت و آگاهی، به رفع بیماری کمک کنیم. اگر به این بیماری مبتلا بوده اید، به بهترین و تاثیر گذارترین ماده غذایی از نظر خود رای دهید.


 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون لوبیا سفید
  1
     لوبیا سفید
  18%
  رای دهید
  یک پیمانه لوبیا سفید 13% کلسیم، 30% منیزیم و 24% پتاسیم را روزانه برای شما تامین می کند. می توانید این دانه را در سوپ، سالاد و کنار غذای خود استفاده کنید. اگر گیاهخوار هستید نیز لوبیا سفید منبعی سرشار از پروتین برای شما می باشد. تنها به یاد داشته باشید که از کنسرو یا انواع نمکی آن خریداری نکنید. این دانه با بیماری های قلبی مقابله کرده، کم خونی را برطرف می کند، قند خون را کاهش می دهد و کاهش دهنده ی فشار خون نیز می باشد. منیزیم به بهبود سیستم گردش خون کمک می کند و اکسیژن کافی را به سلول ها می رساند.
 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون ماست ساده بدون چربی
  2
     ماست ساده بدون چربی
  16%
  رای دهید
  روزانه یک پیمانه ماست کم چرب شامل 49% کلسیم، 12% منیزیم و 18% پتاسیم می باشد. از ماست سرد می توانید در سس، سالاد، و همراه با غذای خود استفاده کنید. برای اینکه چربی ماست را کنترل کنید تا روی فشار خون شما موثر باشد می توانید خودتان در خانه ماست تهیه کنید. هضم ماست بسیار راحت است و افرادی که برای تامین کلیسم بدن خود، قادر به مصرف شیر نیستند می توانند ماست بخورند. 31% از افرادی که روزانه ماست مصرف می کنند، کمتر به فشار خون مبتلا شده اند.
 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون کیوی
  3
     کیوی
  14%
  رای دهید
  یک کیوی دارای 2% کلسیم، 7% منیزیم و 9% پتاسیم است. این میوه نسبت به میوه های دیگر از تاثیر بیشتری برخوردار است به این صورت که فشار خون را حدود 6 میلی متر جیوه کاهش می دهد. برای کاهش فشار خون مصرف روزانه 3 عدد کیوی بسیار مفید و تاثیر گذار می باشد. این میوه برای جلوگیری از لخته شدن خون نیز مفید بوده و از بیماری های قلبی- عروقی جلوگیری میکند. اما اگر دچار مشکلات معده هستید، کمتر کیوی بخورید.
 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون هلو و شلیل
  4
     هلو و شلیل
  12%
  رای دهید
  مصرف روزانه یک شلیل و هلوی کوچک، 1% کلسیم، 3% منیزیم و 8% پتاسیم بدن را تامین می کند. این میوه ها در کنترل قند خون و پیشگیری از فشار خون بالا بسیار موثر هستند. شلیل و هلو سرعت جذب قند را کاهش داده و سرشار از ویتامین C هستند. این دو میوه در پیشگیری از بیماری های قلبی، تیروئید و آسم نیز موثر می باشند. پتاسیم موجود در آن ها به کاهش و کنترل فشار خون کمک می کند.
 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون موز
  5
     موز
  10%
  رای دهید
  یک موز متوسط روزانه 1% کلسیم، 8% منیزیم و 12% پتاسیم مورد نیاز برای بدن شما را فراهم می کند. موز فاقد کلسترول بوده، فشار خون را متعادل نگه داشته و از ابتلا به بیماری های قلبی جلوگیری می کند. اما افرادی که مبتلا به دیابت هستند نباید موز بخورند، موز کربوهیدرات داشته و سریع جذب و وارد خون می شود. اما انرژی بدن را تامین کرده و شادابی و نشاط می بخشد. اما موز کال برای افراد دیابتی ضرری ندارد.
 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون گوجه فرنگی
  6
     گوجه فرنگی
  9%
  رای دهید
  سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی سرشار از ویتامین های A، B، C و مواد معدنی چون کلسیم، پتاسیم، فسفر، آهن و روی بوده و پتاسیم بالای آن برای کاهش فشار خون بسیار مفید است. پوست گوجه فرنگی دارای مواد بسیار مغذی و باخصیت است به همین دلیل مصرف آن با پوست توصیه می شود. گوجه فرنگی خالی از قند و سدی بوده به همین دلیل برای مبتلایان به قند یا فشار خون، بسیار مفید است، می توانید در سالاد یا کناد غذاهای خود از آن استفاده کنید، اما تاثیر آب گوجه چند برابر است.
 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون سیر
  7
     سیر
  7%
  رای دهید
  آیا می دانستید که در قدیم از سیر در غذا استفاده نمی شده است؟ بلکه استفاده ان برای اهداف درمانی بوده است. ماده فعال در سیر الیسین نام دارد که مانند آنتی بیوتیک عمل می کند. از سیر برای سلامت، کاش سرعت انعقاد خون، جلوگیری از سکته مغز و قلبی و کاهش میزان کلسترول و تری گلیسیرید استفاده می شود. سیر باعث گشاد شدن عروق خونی شده و به کاهش فشار خون کمک می کند.
 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون سیب زمینی
  8
     سیب زمینی
  5%
  رای دهید
  یک سیب زمینی متوسط 4% کلسیم، 8% منیزیم و 15% پتاسیم مورد نیاز برای یک روز از بدن شما را فراهم می کند. بیشتر افراد فکر می کنند سیب زمینی سرشار از کربوهیدرات و مضر برای بدن است اما سیب زمینی را اگر بدون سس و کره مصرف کنید، سرشار از ویتامین های مفید است. سایت تبیان نوشته است که \"مصرف دو نوبت سیب زمینی بدون اینکه موجب افزایش وزن بدن شود، به کاهش فشار خون کمک می کند\".
 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون بادام
  9
     بادام
  3%
  رای دهید
  دانه هایی که درخت دارند، فواید زیادی برای متابولیسم و سلامتی بدن دارند. بادام و بادام هندی کمک بسیاری به رفع بیماری های مرتبط با متابولیسم بدن مثل فشار خون می کنند. علت مفید بودن آن ها نیز میزان منیزیم موجود در آن ها می باشد که کمبود این ماده معدنی موجب بالا رفتن فشار خون است. تحقیقات بسیاری نشان داده اند که کمبود منیزیم در بدن منجر به کاهش فشار خون می شود در نتیجه مصرف این دانه ها را به شما توصیه می کنیم.
 • بهترین مواد غذایی برای کاهش فشار خون بروکلی
  10
     بروکلی
  1%
  رای دهید
  یک پیمانه بروکلی پخته شده 6% کلسیم، 8% منزیم و 14% از پتاسیم مورد نیاز برای یک روز بدن شما را فراهم می کند. کلم بروکلی سرشار از اسید گلوتامیک (نوعی اسید آمینه) می باشد، با بیماری های قلبی مقابله می کند و قند و فشار خون را نیز تنظیم می کند. این گیاه سرشار از پروتئین نیز می باشد، و تحیققات نشان داده اند که پروتئین موجود در سبزیجات به تنظیم و کاهش فشار خون کمک می کنند. کلم پیچ نیز مانند کلم بروکلی تمام این خواص را داشته و به کنترل فشار خون فرد کمک می کند.
11