بهترین موزه های تهران

ارسال شده توسط

بهترین موزه های تهران کدام موزه ها هستند؟


شهر پایتخت شاید به نظر شهری مملو از آلودگی و شلوغی باشد، اما در جای جای آن بناهایی نهاده شده که ارزش فرهنگی و ملی این شهر را چند برابر می کند. در تهران موزه های بسیاری وجود دارد که سالانه توریست ها و گردشگران از آن ها بازدید می کنند، ولی شاید خود ما پایتخت نشینان فرصتی برای بازدید از آثار ملی کشورمان نکرده باشیم. برخی کاخ ها مثل کاخ سعدآباد مجموعه ای عظیم و زیبا از موزه های را در خود جای داده اند، که بازدید از آن ها به علم تاریخی و شعور موروثی ما خواهد افزود. موزه به مکانی گفته می شود که آثار ملی، باستانی و سنتی، و همچنین اشیا و وسیله های بارزش درآن نگهداری شده و در معرض نمایش گذاشته می شوند.
در جهان موزه های بسیار بزرگ و معروفی وجود دارد که قبل تر درباره آن ها توضیح داده ایم. اما در این پست سعی ما بر معرفی آثار ملی کشور خودمان بوده تا کنار روزمرگی های خود، پیشینه کشورمان و آثار برجسته و افتخارآمیز آن را فراموش نکنیم. با تاپ لیست در معرفی بهترین موزه های تهران همراه باشید و لطفا به موزه محبوب و مورد علاقه خود امتیاز دهید.
بهترین موزه های جهان را اینجا بخوانید.


 • بهترین موزه های تهران کاخ موزه ملت
  1
     کاخ موزه ملت
  19%
  رای دهید
  کاخ موزه ملت که با نام کاخ موزه سفید و کاخ شاه پهلوی نیز شناخته شده، بزرگترین کاخ در سعدآباد است و به علت سفید رنگ بودن نمای آن به کاخ سفید نیز معروف است. از این کاخ به عنوان جایگاه تابستانی شاه و فرح استفاده می شده است، همچنین مراسم تشریفاتی پهلوی نیز در این کاخ برگزار می شده است. این کاخ 54 اتاق دارد که توسط مهندس خرسندی و مهندس بوریس ساخته شده است. نمای این کاخ را به سبک ایرانی رومی ساخته اند چرا که چهار ستون بزرگ در چهار سوی آن قرار دارد. تالارهای این کاخ به سبک فرانسوی تزئین شده و فرش های بسیار زیبا و نفیسی که اثر هنرمندان ایرانی است پهن شده است.
 • بهترین موزه های تهران کاخ موزه سبز
  2
     کاخ موزه سبز
  16%
  رای دهید
  کاخ سعدآباد مجموعه ای از عمارت ها و کاخ ها است که در دربند واقع شده است. این مجموعه در دوره قاجار، پهلوی اول و دوم، و همچنین بعد از انقلاب ایران بوده است. کاخ سعدآباد در دوره ی قاجار بنا شده و محل ییلاقی پادشاهان بوده است. در طول دوران مختلف عمارت های متعددی در این کاخ ساخته شد که نزدیک به 18 کاخ است. کاخ سبز که کاخ شهوند یا کاخ رضا شاه پهلوی از زیباترین کاخ های سلطنتی ایران است که رضا شاه از طبقه اول آن به عنوان محل زندگی و دفتر کار خود و از زیر زمینش به عنوان انباری استفاده می کرده است. دلیل نام گذاری این کاخ به نام کاخ سبز، استفاده از سنگ های کمیاب سبز و سنگ مرمر خراسان بوده است.
 • بهترین موزه های تهران کاخ شمس العماره
  3
     کاخ شمس العماره
  16%
  رای دهید
  شمس العماره یکی از کاخ های تهران است که در دوره قاجاریه ساخته شده و یکی از زیباترین و برجسته ترین بناهای کاخ گلستان محسوب می شود. یکی از دلایل برجسته بودن این کاخ بلندی و ارتفاع آن است که در زمان ساخت آن با پنج طبقه و 35 متر ارتفاع، بلندترین ساختمان آن دوره بوده است. همچنین این ساختمان اولین بنایی است که در ساخت آن از فلز استفاده شده است. ناصرالدین شاه دوست داشت ساختمانی بنا کند که بتواند از بالای آن تمام شهر تهران را نظاره کند. به همین دلیل ساخت شمس العماره را داد که پس از دو سال ساخت آن تکمیل شد.
 • بهترین موزه های تهران کاخ نیاوران
  4
     کاخ نیاوران
  11%
  رای دهید
  کاخ نیاوران در گوشه ای از باغ نیاوران واقع شده است که قبلا روستایی به نام «گرده وی» بوده است. این باغ بنای برای ییلالق فتحعلی شاه قاجار بوده است که به آن «نی آوران» گفته می شد چرا که در نیزار واقع شده بود، به همین دلیل بعدا نیاوران نام گرفت. در این باغ محمد شاه باغی بنا کرد و بعد از آن ناصرالدین شاه کاخ صاحبقرانیه را ساخت. سال 1357 نیروهای انقلابی این کاخ را گرفتند و در سال 60 به وزارت فرهنگ و ارشاد تحویل دادند. 5 سال بعد از آن این موزه برای اولین بار گشوده شد.
 • بهترین موزه های تهران موزه آبگینه
  5
     موزه آبگینه
  9%
  رای دهید
  موزه آبگینه از بناهای بسیار زیبای دوره ی قاجار است که در خیابان سی تیر تهران بنا شده است. موزه ی آبگینه در سال 1377 به عنوان اثر ملی ایرانی به ثبت رسید. این موزه مربوط به شیشه ها و سفال هاست که قدیمی ترین شیشه ها و لوله های شیشه ای که برای دوران قبل از میلاد است و سفال های مربوط به دوره اشکانی در آن نگهداری می شود. این موزه دارای 3 تالار اصلی با نام های تالار صدف، تالار زرین و تالار لاجورد است. تالار صدف شبیه به یک صدف نیمه باز است، تالار زرین دارای ظروف زرین فام است که روی آن به خط نسخ و نستعلیق تزیین شده است، تالار لاجورد نیز به دلیل لعاب های فیروزه ای رنگ این نام را به خود گرفته است.
 • بهترین موزه های تهران موزه جواهرات ملی
  6
     موزه جواهرات ملی
  9%
  رای دهید
  موزه جواهرات ملی ایران، در خزانه بانک مرکزی ایران است که در خیابان فردوسی تهران قرار دارد. از بعد از دوره ی صفوی پادشاهان سعی کردند در سفرهای سفرای خود به کشورهای دیگر، جواهرات را جمع آوری کنند که برخی از آن ها دزدیده شد و برخی هم به مقامات دیگر کشورها اعطا شد، مثل الماس کوه نور که به ملکه بریتانیا اهدا شد. تاج و گردنبند فرح، تاج کیانی، تاج پهلوی، تخت نادری و الماس دریایی برخی از جواهرات نگهداری شده در این موزه هستند.
 • بهترین موزه های تهران موزه فرش
  7
     موزه فرش
  6%
  رای دهید
  موزه فرش ایران به دستور فرح پهلوی در بهمن ماه سال 56 ساخته شد. این موزه معماری ویژه ای به طراحی عبدالعزیز فرمانفرمائیان دارد و نمای آن شبیه به دار قالی است. این موزه در خیابان کارگر واقع شده و انواع فرش های دست بافت و گلیم در آن نگهداری می شود. در این موزه فرش هایی از قرن 2 هجری تا به کنون نگهداری شده که نزدیک به 150 تخته از شاهکارهای فرش ایرانی هستند. این موزه کتابخانه ای با نزدیک به 3500 کتاب به زبان های مختلف را در خود جای داده است.
 • بهترین موزه های تهران موزه مقدم
  8
     موزه مقدم
  6%
  رای دهید
  موزه مقدم مربوط به دوره ی قاجاریه است که یکی از آثار برجسته ی ملی ایران است. موزه مقدم عمارت خاندان احتساب الملک بوده که از دربار قاجار بوده است، اما بعدها این عمارت در اختیار محسن مقدم قرار می گیرد که استاد رشته باستان شناسی در دانشگاه تهران بوده است. محسن مقدم یکی از بنیانگذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. محسن مقدم آثار با ارزش ایرانی مانند کاشی، سنگ و غیره را که فضای سنتی تاریخی دارند، در جای جای این عمارت نصب کرده و کلکسیونی از تابلوهای نقاشی، پارچه و سفال درست کرده است. هم اکنون باوجود آثار موجود در موزه مقدم، این خانه به یکی از گرانترین خانه های جهان تبدیل شده است.
 • بهترین موزه های تهران موزه هنرهای معاصر
  9
     موزه هنرهای معاصر
  3%
  رای دهید
  موزه ی هنرهای معاصر تهران در سال 1356 به دست کامران دیبا و با کمک فرح پهلوی در قسمتی در پارک لاله ساخته شد. از بعد از انقلاب 57 تا ریاست جمهوری خاتمی، به این موزه توجه کمتری می شد که با روی کار آمدن خاتمی به هنر توجه بیشتری شد. در موزه هنرهای معاصر آثار برجسته ای از هنر بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا و آمریکا نگه داشته شده که می توان به آثار پاپ آپ، مینیمالیستی، مفهومی، انتزاعی و غیره اشاره داشت. از آثار نگهداری شده در این موزه می توان به آثار پیکاسو، گوگن، لویت و بسیاری از آثار سایر هنرمندها اشاره کرد.
 • بهترین موزه های تهران موزه ملک
  10
     موزه ملک
  1%
  رای دهید
  کتابخانه و موزه ملک، از کتابخانه های تهران است که در سال 1316 توسط حسین آقا ملک معروف به حاج حسین آقا ملک ساخته شد. حسین آقا طرح ساخت ساختمان های بزرگتری را ریخته بود که به علت فوت او، آستان قدس رضوی به ادامه این کار مشغول شد و در سال 1364 بنای سختمان جدید را شروع کرد که در سال 75 اینکار به پایان رسید. در سایت کتابخانه موزه ملی ملک از اهداف این موزه اینگونه نوشته شده است: \"پیشبرد معارف، گردآوری، بهنگام سازی و توسعه منابع کتاب و غیره\".
11