بهترین نقاش های معاصر ایران

ارسال شده توسط

بهترین نقاش های معاصر ایران را می شناسید؟


از قرن ۱۹ میلادی به بعد، مکاتب فکری و جریان های هنری مختلفی در اروپا و ایران شکل گرفت که باعث دگرگونی هایی در آثار ایرانی شد. هنرمندان ایرانی بسیاری با ایجاد بدعت و مکتب جدید، به پیشرفت نقاشی ایرانی کمک کردن و آثار خود را در موزه های سراسر دنیا جای دادند که استاد زنده رودی مصداق بارز این امر است. مکاتبی چون سقاخانه ای، قهوه خانه ای و سایر مکاتب به نقاشی اضافه شد و هر یک طرفدار خود را پیدا کردند. تاپ لیست سعی داشته تا نام برخی از بهترین نقاشان معاصر ایران را در این پست معرفی کرده و مختصری از بیوگرافی آن ها بنویسد. اما نقاشان بسیار خوب و نام آوازه دیگری هستند که شما با معرفی آن ها، به تکمیل لیست ما کمک کرده اید. با تاپ لیست در معرفی بهترین نقاش های معاصر ایران همراه بوده و به هنرمند نقاش محبوب خود رای دهید یا نام او را به لیست ما اضافه کنید.


 • بهترین نقاش های معاصر ایران محمود فرشچیان
  1
     محمود فرشچیان
  27%
  رای دهید
  محمود فرشچیان در بهمن 1308 در اصفهان متولد شده است. وی هم اکنون در نیوجرسی به سر می برد و تحصیلات آکادمیک خود را در اروپا گذرانده است. پس از اتمام تحصیلاتش به ایران آمده و در دانشگاه تهران تدریس می کرد ولی پس از مدتی به آمریکا سفر می کند. مکتب استاد فرشچیان مختص او بوده و نقاشی کلاسیک را با شعر و ادب تلفیق کرده است. خطوط قدرتمند و رنگ های مواج در کارهای او بسیار پررنگ هستند. آثار فرشچیان را در شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ و رباعیات خیام می توان دید. «ضامن آهو»، «پنجمین روز آفرینش» و «عصر عاشورا» نام چند اثر معروف او هستند.
 • بهترین نقاش های معاصر ایران جلیل ضیاء پور
  2
     جلیل ضیاء پور
  11%
  رای دهید
  جلیل ضیاء پور در اردیبهشت سال 1299 متولد شده و در سال 1378 دیده از جهان گشوده است. جلیل ضیاء پور از نقاشان، پژوهشگران و مولفان برجسته ایران که عنوان «پدر نقاشی مدرن ایران» را از آن خود کرده است. او از پیشگامان و طرفداران نهضت نوگرایی بوده و فعالیت های بسیاری در زمینه شناخت زبان، فرهنگ و پوشش مناطق مختلف ایران داشته است، که به این منظور کتابی در این زمینه نیز منتشر کرده است. استاد ضیاء پور انجمنی با نام «خروس جنگی» راه انداخت تا با افکار کهنه مقابله کرده و عرصه ای نو را معرفی کند، وی مجله ای با همین نام نیز منتشر کرد که توقیف شد.
 • بهترین نقاش های معاصر ایران حسین زنده رودی
  3
     حسین زنده رودی
  10%
  رای دهید
  شارل حسین زنده رودی در سال 1316 در تهران متولد شده و از بهترین نقاش های معاصر ایران است. استاد زنده رودی بنیانگذار مکتب سقاخانه است که یکی از پیشگام های شیوه نقاشی خط نیز بوده است. او در کارهای خود از نمادهای هنر باستانی ایران استفاده می کند که سبکی جدید در نقاشی ایران بوده است. او در پاریس تحصیلات خود را گذرانده و سپس به ایران بازگشته و آثارش را به نمایش گذاشته است. بسیاری از آثار زنده رودی در موزه های مختلف به نمایش گذاشته شده اند که در میان آن ها می توان به موزه هنرهای معاصر تهران، موزه بریتانیا، موزه هنر مدرن نیویورک، مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو و غیره اشاره کرد.
 • بهترین نقاش های معاصر ایران سهراب سپهری
  4
     سهراب سپهری
  10%
  رای دهید
  سهراپ سپهری متولد سال 1307 کاشان، در اردیبهشت 1359 دیده از جهان گشوده است. سپهری شاعر و نقاش ایرانی بوده که در آثارش از هنر شرقی و غربی بهره برده است. نقاشی های نیمه انتزاعی استاد سپهری فرم های هندسی دارد که او را از تمام هنرمندان متمایز می کرده است. او نقاشی های خود را در گالری سیحون به نمایش می گذاشت. استاد سپهری با خط نستعلیق بر روی نقاشی هایش امضا کرده است. برخی از کارهای معروف او «طبیعت بیجان»، «شقایق ها، جویبار و تنه درخت» و «ترکیب بندی با نوارهای رنگی» هستند.
 • بهترین نقاش های معاصر ایران بهمن محصص
  5
     بهمن محصص
  10%
  رای دهید
  بهمن محصص متولد سال 1310 از شهر رشت است که در سال 1389 در شهر رم فوت شده است. او از نقاشان پیشروی ایران بوده که در زمینه مجسمه سازی و مترجمی نیز فعالیت داشته است. او را از برترین هنرمندان هند نوگرای ایران دانسته اند و از برجسته ترین آثار وی، نقاشی های آوانگارد می باشد. محصص در زمان اقامتش در تهران، در انجمن خروس جنگی فعالیت داشت و برای هفته نامه آنجا ویراستاری می کرد. در سال 1333 به رم ایتالیا رفت و به یادگیری هنر مشغول شد. محصص را از پیشگامان طراحی صحنه در تئاتر نیز نامیده اند.
 • بهترین نقاش های معاصر ایران محمود جوادی پور
  6
     محمود جوادی پور
  7%
  رای دهید
  محمد جوادی پور متولد سال 1299، نقاش و گرافیست بزرگ ایران است که در سال 1391 فوت کرده است. او در زمینه های نقاشی و تصویرسازی فعالیت داشته و در دانشگاه تهران تدریس کرده است. محمد جوادی پور در چاپخانه بانک ملی فعالیت داشت و سعی کرد تا چاپ رنگی عکاسی را بیاموزد. در سال 1328 اولین نگارخانه خصوصی ایران را همراه حسین کاظمی و دیگر هنرمندان راه اندازی کرد و به تصویرسازی برای کتاب ها نیز پرداخت. وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی نشان نخستین پایه گذار جنبش نقاشی نوگرا را به وی اعطا کرد. آثار جوادی پور در موزه های ایران و آمریکا به نمایش گذاشته شده اند.
 • بهترین نقاش های معاصر ایران ناصر اویسی
  7
     ناصر اویسی
  7%
  رای دهید
  ناصر اویسی متولد سال 1313از تهران است. این نقاش بزرگ یکی از طرفداران مکتب سقاخانه می باشد که در آثارش چهره زنان زیباروی که از «خورشید خانم» گرفته شده نیز دیده می شود. یکی از هنرشناسان ایتالیایی با نام کارلو ارگان درباره آثار ناصر اویسی گفته که کارهای او شبیه به شعر هستند. آثار وی در موزه ها و نمایشگاه های مختلفی به نمایش گذاشته می شود که میان آن ها می توان به «گالری فلامل» در پاریس، «گالری سعدآباد» و «گالری هما» اشاره داشت.
 • بهترین نقاش های معاصر ایران حسین بهزاد
  8
     حسین بهزاد
  7%
  رای دهید
  حسین بهزاد در سال 1273 متولد شده و در سال 1347 فوت کرده است. بهزاد اشکال ایرانی را وارد شیوه مینیاتوری قدیم کرد تا سبکی ایرانی و متنایب با هنر روز بسازد. او در تمام کارهایش سعی داشت تا اضافی هایی که در مینیاتور بود را حذف کند، سایه زنی را به مینیاتور اضافه کرد و در قطع های بزرگ مینیاتور کشید. او چهره های مغولی موجود در مینیاتورها را به چهره های کاملا ایرانی تغییر داد و حالات روحی افراد را در آثار خود به نمایش گذاشت. سال 1371 سازمان میراث فرهنگی ایران در کاخ سعدآباد موزه ای از آثار او به وجود آورد.
 • بهترین نقاش های معاصر ایران احمد وکیلی
  9
     احمد وکیلی
  4%
  رای دهید
  احمد وکیلی اردبیلی در سال 1340 در تهران متولد شد. آقای وکیلی به نام هانیبال الخاص معروف است چرا که آثار او با ادبیات آمیخته شده و طراحی را به عنوان بیانی مستقل می داند. او تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه تهران گذرانده و نمایشگاه های بسیاری در داخل و خارج از ایران برپا کرده است. احمد وکیلی برنده جوایز متعددی نیز بوده که میان آن ها می توان به بهترین تصویرگر سال 1991 در اینول بلانیا اشاره کرد. وی همچنین در در سال 70 و 72 برگزیده نمایشگاه آسیا و بین الملل شد.
 • بهترین نقاش های معاصر ایران حسین قوللرآغاسی
  10
     حسین قوللرآغاسی
  2%
  رای دهید
  حسین قوللر آغاسی در سال 1296 متولد شده و در سال 1345 درگذشت. او از نقاشان به نام ایرانی است که شیوه مردمی «نقاشی قهوه خانه ای» را بنیان گذاری کرد. او با رنگ روغن قهرمان سازی و حماسه سازی می کرد، کار او با نقاشان طبیعت ساز تفاوت بسیاری داشته است. قوللر آغاسی به سفارش مشهدی صفر اسکندریان، داستان های شاهنامه را نقاشی کرد. از آثا او می توان به «نبرد رستم و اشکبوس»، «رستم و سهراب»، « گرفتار شدن خاقان چین به کمند رست» و غیره اشاره داشت.
11