خوشبوترین گلها

ارسال شده توسط

خوشبوترین گلها کدامند ؟

در این دنیای ماشینی و با وجود این همه آلودگی ، در کنار تمام آپارتمان های قد افراشته ،دیدن ،بوییدن و لمس کردن گل ها طراوتی به دل و جان می بخشد که با هیچ چیز قابل قیاس نمی باشد . از این رو برای جلوگیری از افسردگی و برای طراوت بخشیدن به خانه ها ،با نگهداری و کاشتن گل های آپارتمانی می تواند علاوه بر نشاط بخشیدن به خانه ،به تصویه هوا نیز کمک کرد . گل های معطر استفاده های بسیاری دارند . از عطر آنها در بدست آوردن انواع اسانس ها و ادکلن ها استفاده می شود.

گیاهان معطر گیاهانی هستند که برگ، شاخه، گل یا میوه آنها دارای اسانس معطر است. این اسانس متشکل از موادی روغنی است که گیاه برای جلوگیری از تبخیر آب درون خود می‌سازد. این مواد سنگین و معطرند و در گل‌ها، برگ‌ها و ساقه‌ها ذخیره می‌شوند.عطر گل‌های این گیاهان خود به خود در فضا پراکنده می‌شود و علاوه بر تاثیر روانی مثبت بر انسان‌ها، به جلب پرندگان و حشرات و در نتیجه پراکنش دانه گرده کمک می‌کند.
دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که بوییدن و دیدن گل ها تاثیر بسیار مفیدی روی روحیه افراد دارد و به همراه خود احساس شادی و نشاط و انرژی مثبت را به همراه دارد. در ادامه با معرفی خوشبوترین گل ها با تاپ لیست همراه باشید.


 • خوشبوترین گلها گل محمدی - Rosa damascene
  1
     گل محمدی - Rosa damascene
  25%
  رای دهید
  از مهم‌ترین انواع گل‌های رز در دنیا و از مشهورترین گیاهان در تاریخ باغبانی است. اين گل به علت داشتن رایحه فوق‌العاده و تنوع ارقام، در بسیاری از مناطق دنیا کشت می‌شود . از نظر گياه‌شناسي، گل محمدی درختچه‌ای است پرپشت، دارای خارهای ریز، زیاد و فشرده، پهن، قلابی شکل و یکنواخت. گل‌های آن صورتی رنگ، پرپر و معطر که گاهی نیز سرخ رنگ است . گفتنی است اسانس رز یکی از عطرهای بسیار معروف می باشد که به طوروسیع در عطر سازی و سایر فراورده ها ی آرایشی ( پودر دندان و انواع پمادها ) به عنوان خوشبو کننده به کار می رود . قسمت اعظم اسانس گل محمدی در گلاب ، به عنوان تقویت کننده قلب و تهیه شربت مصرف می شود .
 • خوشبوترین گلها یاس - Jasmine
  2
     یاس - Jasmine
  18%
  رای دهید
  خوشبوترین گل از خانواده اولئاس ، با شاخه های بلند و برگ های سبز رنگ و گلهای سفید که دارای 5 گلبرگ هستند . بوی شیرین گل یاس تسکین دهنده اعصاب می باشد. از رایحه ی خوش این گل در تهیه ادکلن و عطر و از شاخه های مسن این گیاه در هنرهای چوبی همانند منبت کاری استفاده می شود. این گیاه بومی استرالیا و نیوزلند می باشد. مراقبت : نور کافی اما نه خیلی مستقیم . دمای 18 درجه بهترین دما برای این گیاه است. زمانی که گیاه پر از گل است هر روز 4 تا 5 بار آبیاری نیاز دارد .
 • خوشبوترین گلها رز - Rose
  3
     رز - Rose
  17%
  رای دهید
  گل رز یکی از محبوب ترین گلها محسوب می شود . پرورش این گل فقط به خاطر ظاهر و زیباییش نیست بلکه مصارفی همچون عطرسازی، فرآوری چای، مربا و بسیاری مواد خوراکی دیگر دارد. عطر رز آرامش بخش سامانه عصبی است و در راحت به خواب رفتن انسان کارایی دارد و به همین سبب در عطردرمانی بکار برده می‌شود. رزها به سه دسته تقسیم می شوند. رزهای خودرو ، رز باغی قدیمی و رز باغی مدرن. مراقبت : آبیاری این گل ها باید صبح به صبح و به صورت عمقی انجام شود. این گل نیازمند نور کافی می باشد . از کاشتن و گذاشتن این گل در سایه بپرهیزید.
 • خوشبوترین گلها لاله عباسی - Four o\'clocks
  4
     لاله عباسی - Four o\'clocks
  8%
  رای دهید
  گونه ای دیگر از گل های زینتی است که دارای 5 گلبرگ می باشد. یکی از جنبه های جالب این گیاه تغییر رنگ گلهای آن می باشد. گل ها هنگام عصر شکوفا می شوند و عطر بینظیری تولید می کنند. از این گل ها در رنگ آمیزی مواد خوراکی نیز استفاده می شود . برگ های آن خوراکی (در شرایط اضطراری)، اما دانه های این گل سمی می باشند. مراقبت : نور: آفتاب کامل، با سایه جزئی. رطوبت: کمی مرطوب . کاهش آبیاری در فصل زمستان دما: 15_30 درجه سانتیگراد خاک: خاک رس آهکی و کمی مرطوب
 • خوشبوترین گلها گاردنیا - Gardenia
  5
     گاردنیا - Gardenia
  7%
  رای دهید
  گاردنیا توسط گیاه شناسی به نام الکساندرا گاردن نامگذاری شده است. این گیاه را میتوان هم در باغ و هم در گلدان کاست.برگ های این گیاه سفید رنگ است . شاید سالم و بدور از حشره نگه داشتن این گیاه کمی کار ببرد اما عطر این گیاه جز محبوب ترین هاست. گاردنیا ، گیاهی محبوب میباشد با گلهای سفید ،معطر و بسیار زیبا که در بهار دیدن این گل ، بسیار لذت بخش است. مراقبت : گاردنیا در آب و هوای گرمسیری رشد میکند و به رطوبت نیاز دارد. این گیاه به نور کامل نیاز دارد، اما برگ ها و گل های گیاه در نور مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر تابستان صدمه می بینند. دما: در طول بهار و تابستان در درجه حدود ۲۰ نگهداری شود. در زمستان گیاه را در ۱۰ درجه نگهداری کنید. آبیاری: در طول بهار و تابستان هفته ای سه بار آبیاری کنید. در پائیز و زمستان هفته ای یکبار کافی است. از آب بدون املاح استفاده گردد.
 • خوشبوترین گلها پیچ شمعی -Hoya Carnosa
  6
     پیچ شمعی -Hoya Carnosa
  5%
  رای دهید
  این گیاهان همیشه سبز، تشكیل شده است كه بیشتر به صورت بالا رونده هستند. گونه مورد نظر، بوی هندوستان است و ارتفاع آن از حدود 22 تا 30 سانتی‌متر و گسترش آن به 35 تا 40 سانتی متر، می رسد. هویا شاخه های تقریبا آویزان دارد و برگهای آن تخم مرغی شكل وسبز رنگ پریده است. گل های گوشتی آن 5 سانتی متر قطر داشته و سفید ومعطر و ستاره ای می باشند و قسمت مركزی آنها سرخ رنگ است. گل ها از اواسط بهارتا اواخر تابستان ظاهر می گردند. مراقبت : نور:هویا نور متوسط و گرمای زیاد را خیلی دوست دارد. آبیاری معمولی، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد برای این گیاه بسیار مناسب است. خاک جنگلی غنی از هورموس برای رشد این گیاه مناسب است.کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۴ گرم در لیتر هر هفته یکبار، از اسفند تامرداد ماه ، مورد استفاده قرار داد.
 • خوشبوترین گلها پلومریا – plumeria
  7
     پلومریا – plumeria
  5%
  رای دهید
  پلومریا یا فرانگی پانی یکی از آسان ترین گیاهان گرمسیری برای رشد و پرورش است که همیشه سبز است که دارای ۸ گونه می‌باشد. زمان شکوفایی این گل طولانی بوده و پر عطر است. از اسانس آن برای تولید عطر و موادی طبی با خواصی آرامش بخش و تسکین‌دهنده استفاده می‌شود. به رنگ‌های سفید با مرکز زرد، قرمز، صورتی، و کرم رنگ است. برخی از رنگ‌های ترکیبی آن بقدری زیباست که به یک اثر هنری مصنوعی شباهت دارد. مراقبت : بهترین مکان برای پرورش آن در زیر آفتاب مستقیم است. در اولین سال پس از کاشت گل آن شکوفا می‌شود. در فصل زمستان بهتر است از آبیاری آن خودداری شود
 • خوشبوترین گلها یاس رازقی - Jasminum Sambac
  8
     یاس رازقی - Jasminum Sambac
  4%
  رای دهید
  گل یاس رازقی از خانواده اُلئاسه ، گیاهی است بالارونده با گل های سفید و کوچک که بسیار معطرند. این گیاه فوق العاده زیبا و خوشبو را می توانید در باغچه کوچک خانه تان بکارید و یا در گلدانی در محیط بیرون قرار دهید. یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند بنابراین باید از خاک فاقد هرگونه آهک استفاده کنید. مراقبت : دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند. درتابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد. حتی آبی که به آنها داده میشود نیز نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
 • خوشبوترین گلها گل نرگس - Narcissus tazetta
  9
     گل نرگس - Narcissus tazetta
  3%
  رای دهید
  نرگس شيراز كه عطر و بوي منحصر به فردي دارد، معمولا اواخر پاييز تا اواسط بهار گل مي‌دهد و نرگس‌ شهلا كه شيپور بزرگي در وسط دارد و گلبرگ‌هایش طيفي از رنگ زرد است از اواخر زمستان تا اوايل بهار مهمان باغچه‌ها ست. عطر خوش نرگس براي مخاط و سينوس‌ها مفيد می باشد و از سرماخوردگي جلو‌گيري مي‌كند. حتي ذكر شده كه اين عطر مي‌تواند همراه خون وارد سلول‌هاي مغزي شود. نرگس از جمله گل‌هاي پيازي است، گل‌ها و گياهان پيازي خاك‌هاي سنگين و رسي را دوست ندارند و بيشتر خاك سبك را مي‌پسندند مراقبت : گیاه نرگس به سرما مقاوم است ، آبیاری بیش از اندازه نیز موجب تولید برگهای زیاد و عدم گلدهی میشود.
 • خوشبوترین گلها تنباکوی بالدار - Nicotiana alata
  10
     تنباکوی بالدار - Nicotiana alata
  2%
  رای دهید
  تنباکوی بالدار با نام های دیگری چون تنباکوی یاس ، گل توتون و تنباکوی فارسی نیز در دنیا شناخته میشود. این گیاه بومی جنوب برزیل و شمال آرژانتین میباشد. دارای عطر قوی در شب است و موجب جلب پروانه ها و گرده افشانی توسط آنهامیشود. بر خلاف بسیاری از گونه های این جنس که دارای اهمیت تجاری در تولید دخانیات میباشند، این گل عمدتا به عنوان یک گیاه زینتی کشت و پرورش داده میشود و ارقام و هیبریدهای متعددی از آن مشتق شده است. ارتفاع این گونه بین 30 تا 60 سانتیمتر است و فواصل آنها 30 تا 50 سانتیمتر است. مراقبت : نور مورد نیاز آن آفتاب کامل با سایه جزئی است. خاک این گیاه باید به طور منشو مرطوب باشد و تحمل خشکی را ندارد. درجه حرارات محیط بین 20 تا 35 در جه مناسب است
11