زیباترین سازهای موسیقی

ارسال شده توسط

زیباترین سازهای موسیقی را می شناسید ؟ موسیقی یکی از شاخه های هنر می باشد که کم و بیش همه آن را نه بصورت تخصصی که به صورت کاربری و طرفداری می شناسیم. موسیقی در واقع زبان حال احساسات و ترکیبی از صدا و حرکت می باشد. موسیقی می تواند بی کلام یا با کلام باشد . سبک های زیادی در موسیقی وجود دارد. موسیقی غذای روح و روان انسان می باشد . هرکدام سبک و سیاق خاص خود را می طلبند .

سازهای موسیقی به پنج دسته ی (سازهای صفحه‌کلیددار، سازهای کوبه‌ای، سازهای بادی و سازهای زهی ) تقسیم می شوند. دسته ی سازهای صفحه کلید دار سازهایی هستند که برای نواختن با آنها از صفحه کلید استفاده می شود . از این دسته سازها می توان به پیانو ، ارگ ، کلاوسن ، کلاویکورد ، هارپسیکورد ، چلستا و آکوردئون و… اشاره کرد .
سازهای کوبه ای سازهایی هستند که صدا در آن با کوبیدن، تکان دادن، مالش یا خراشیدن ایجاد می‌شود. وظیفه اصلی سازهای کوبه‌ای معمولاً اجرای ضرب (ریتم) می باشد . از این دسته سازهای می توان به دف ، دایره ، تنبک ، تیمبال(تیمپانی) ، طبل و… اشاره کرد.
ساز بادی به سازی گفته می‌شود که تولید صدا در آن از طریق دمیده شدن هوا در آن تولید گردد. سازهای بادی را به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: سازهای بادی برنجی و سازهای بادی چوبی . برنجی و چوبی نیز به خاطر جنس ساز در نظر گرفته شده است. از سازهای بادی می توان به ترومبون ، ترومپت ، توبا ، ترومپت ، کرنای ، کلارینت ، فلوت و نی و… اشاره کرد .
سازهای زهی آن دسته از ساز‌های موسیقی هستند که در آنها صدا از ارتعاش زه یا تار یا سیم تولید می‌شود. از دسته سازهای زهی می توان به تار ، تنبور ، چگور ، سه تار ، سنتور ، گیتار ، ویولون و … اشاره کرد.
در ادامه زیباترین سازهای موسیقی را با تاپ لیست بشناسیم .


 • زیباترین سازهای موسیقی Piano - پیانو
  1
     Piano - پیانو
  22%
  رای دهید
  پیانو معروف به مادر سازها یکی از سازهای صفحه‌کلیددار و مشهورترین آن‌هاست. پیانو به خاطر داشتن کلیدهای زیادی که دارد می تواند اصوات زیادی را تولید کند . این اصوات در اثر برخورد چکش های درونی جعبه ی چوبی آن و سیم های فلزی که به کلیدها وصل است تولید می شود. این ساز زیبا دارای 5 نوع می باشد که هر کدام نام و ویژگی های مخصوص به خود را دارند . این پنج دسته شامل موارد زیر می شود: گراند پیانو یا پیانوی بزرگ ، که به ان پیانو رویال هم می گویند. پیانوی دیواری یا پیانوی کوچک ،پیانوهای دیجیتال ،ارگ و کیبوردهای الکتریکی می باشد.
 • زیباترین سازهای موسیقی Violin - ویولن
  2
     Violin - ویولن
  19%
  رای دهید
  ویولن در دسته ی سازهای زهی-آرشه‌ای قرار می گیرد .نواختن ویولن مانند دیگر سازها آداب خاص خود را دارد . مثلا برای نواختن ویولن باید ساز را روی شانه چپ قرار داد و با دست راست که آرشه در آن قرار دارد روی آن کشید. این ساز هم در تک نوازی و هم در گروه نوازی نقش مهمی ایفا می کند . صدای ویولن یکی از زیباترین و محبوب ترین سازهای جهان می باشد. ویولن از بخش‌های خرک، آرشه، سیم، دسته، گریف، سیم گیر تشکیل شده‌است.
 • زیباترین سازهای موسیقی Harp - چنگ
  3
     Harp - چنگ
  10%
  رای دهید
  چنگ در کنار ساز عود از مشهورترین سازهای ایران باستان به شمار می‌آمده است. چنگ نوعی ساز زهی می باشد که با انگشت نواخته می شود جنس بدنه ی این ساز چوبی معمولا از چوی درخت افرا و درخت گردو می باشد . ساز چنگ یا هارپ به چهار دسته کلی چنگ ارکستری، چنگ سنتی، چنگ باستانی و چنگ تزئینی تقسیم می‌شود. در ایران گاهی اوقات چنگ های بزرگ را هارپ می خوانند در صورتی که در جهان به هر نوع چنگی ، چه کوچک و چه بزرگ ، هارپ گفته می شود .
 • زیباترین سازهای موسیقی Clarinet – کلارینت
  4
     Clarinet – کلارینت
  8%
  رای دهید
  کلارینت از سازهای بادی چوبی است و بیشتر از جنس آبنوس و اخیرا فلز ساخته شده است. این ساز دارای زبانه ای ساده و لوله ای استوانه ای می باشد و انتهای آن شیپوری است. کلارینت نقش مهمی در گروه ها، ارکستر سمفونیک ها ، گروه های جاز و گروه های موسیقی بی کلام کوچک ایفا می کند. کلارینت به عنوان یک ساز تکنوازی نیز به خوبی کار می کند و صدای دلنشینی دارد.
 • زیباترین سازهای موسیقی Guitar - گیتار
  5
     Guitar - گیتار
  8%
  رای دهید
  گیتار یکی از پرطرفدارترین سازهای زهی می باشد که برای نواختن آن از پیک یا انگشت استفاده می شود این ساز با وجود تحولات موسیقی توانسته همگام با زمانه پیشرفت چشمگیری داشته باشد . صدای این ساز بسیار دلنشین است و تمام سبک ها را کم و بیش می توان با این ساز اجرا کرد . گیتارها انواع مختلفی دارند و می توانند از جهت بدنه باهم متفاوت باشند . بدنه ی گیتارها می توانند گیتارها می توانند توخالی ،نیمه خالی یا توپر و حتی فلزی باشند.
 • زیباترین سازهای موسیقی Cello - ویولونسل
  6
     Cello - ویولونسل
  7%
  رای دهید
  ویلون سل سازی زهی و آرشه‌ای از خانواده ویولن است. اما از ویلون و ویولا بزرگ تر می باشد. برای نواختن این ساز به علت بزرگ بودنش ، باید آن را مابین پاها گذاشت و به پا تکیه داد و ارشه ای که در دست قرار دارد را به تارهای ان کشید . ویلون سل به خاطر صدای زیبا و رسایی که دارد هم به نوازنده و هم به شنونده آرامش می بخشد . از این ساز در گروه نوازی ها نیز بسیار استفاده می شود .
 • زیباترین سازهای موسیقی Saxophone – ساکسیفون
  7
     Saxophone – ساکسیفون
  6%
  رای دهید
  ساکسیفون جز سازهای بادی چوبی می باشد . البته جنس آن از برنج هم می تواند باشد . کلارینت و ساکسیفون از خیلی جهات مشابه یکدیگر هستند. مانند تمام سازها، ساکسیفون به تعمیر و نگهداری و تمیز کردن نیاز دارد. ساکسیفون ساز نسبتا راحتی می باشد و چون صدای آن دلنشین است حتی مبتدی ها هم می توانند صدای خوشی از آن تولید کنند . نواختن ساکسیفون هم بدین صورت است که دست راست کلیدهای پایین را پوشش می دهند .
 • زیباترین سازهای موسیقی Flute - فلوت
  8
     Flute - فلوت
  6%
  رای دهید
  فلوت جز سازهای بادی چوبی بدون زبانه می‌باشد که با دمیدن در آن صدایی بسیار زیبا و دلنشین تولید می شود . این ساز کوچک و سبک قابل حمل می باشد . این ساز جزء قدیمی‌ترین سازهای بادی محسوب می شود و قدمت برخی از آن که باستان‌شناسان یافته‌اند به ۵۰٬۰۰۰ سال پیش می‌رسد.
 • زیباترین سازهای موسیقی Viola – ویولن بزرگ
  9
     Viola – ویولن بزرگ
  5%
  رای دهید
  ويولا که همان ویولن بزرگ می باشد ، سازی است غربی و متعلق به اروپا . این ساز دقیقا شبیه ویولن نواخته می شود اما صدا و اندازه ی آن با ویولن تفاوت دارد .ویولا نیز جز سازهای زهی و آرشه ای می باشد . صدای ویولا از ویولن بم‌تر و از ویولن‌سل زیرتر است. تفاوت دیگر این ساز با ویولن در کوک و وسعت آن است.
 • زیباترین سازهای موسیقی French Horn – شیپور فرانسوی
  10
     French Horn – شیپور فرانسوی
  3%
  رای دهید
  کُر یا هورن یا فرنچ هورن نام‌های سازی است از خانواده سازهای بادی برنجی . این ساز از لوله‌ای نسبتاً طولانی درست می‌شود که برای سادگی دست گرفتن و نواختن آن را به صورت مارپیچ خم می‌کنند. کلیدهائی برای کوتاه و بلند کردن طول لوله نیز روی آن نصب شده‌است. برای نواختن این ساز باید بخش شیپوری بزرگ آن را به طرف پائین گرفت.
11