زیباترین ماهی های آکواریومی

ارسال شده توسط

زیباترین ماهی های آکواریومی را با هم بشناسیم . همانطور که می دانید آکواریوم محیطی مصنوعی برای نگهداری آبزیان است. آکواریوم ظرفی است شیشه‌ای که در آن گیاهان و جانوران آبزی (معمولا ماهیها) نگه داشته می‌شوند . واژه آکواریوم aquarium هم به یک بنای عمومی که در آن گروه زیادی از گونه‌های آبزی نگهداری می‌شوند اشاره می‌کند. آکواریوم‌ها معمولاً برای ایجاد فضایی زیبا در خانه و یا محل کار خریداری و یا ساخته می‌شوند.
ماهیان آکواریوم از تنوع خوبی برخوردارند اما در این بین برخی از آنها محبوب تر و مشهورترند. این ماهی ها شرایط نگه داری بخصوصی دارند و باید قبل از تهیه و خریداری آنها ،شناخت کافی پیدا کرد و در همین راستا مطالب زیادی در کتاب ها و مقاله ها وجود دارد اما امروز ما لیستی از زیباترین ماهی های آکواریومی را تهیه کرده ایم ، با ما همراه باشید.


 • زیباترین ماهی های آکواریومی ماندرین فیش
  1
     ماندرین فیش
  18%
  رای دهید
  یک ماهی کوچک و رنگ روشن از تیره بچه ‌اژدها ماهیان است که در پیشه آکواریوم آب‌شور بسیار پرطرفدار است. این ماهی بومی اقیانوس آرام و تقریباً در محدوده جنوب جزایر ریوکیو تا استرالیا است. ماندرین یکی از گونه های رنگارنگ و محبوب ماهی های بومی اقیانوس ارام می باشد که در تجارت ماهی آکواریوم بسیار محبوب و پر طرفدار می باشد.
 • زیباترین ماهی های آکواریومی دلقک ماهی
  2
     دلقک ماهی
  15%
  رای دهید
  دلقک‌ماهی یکی از گونه‌های ماهی از خانوادهٔ شقایق‌ماهیان Pomacentridae است. در حدود بیست و هشت گونه از دلقک‌ماهی‌ها شناسایی شده‌است. این گونه از ماهی‌ها در آب‌های شور زندگی می‌کنند. نام عمومی این ماهی دلقک ماهی یا Clownfish ( کلون فیش ) یا شقایق ماهی است . علت نامگذاری دلقک ماهی به دلیل رنگ آمیزی بدن این ماهی و علت نام گذاری شقایق ماهی به علت هم‌زیستی این ماهی با شقایق دریایی است .
 • زیباترین ماهی های آکواریومی شیر ماهی آکواریومی
  3
     شیر ماهی آکواریومی
  14%
  رای دهید
  شیرماهی از ماهیان محبوب آکواریومی در سراسر جهان است، هر چند بهتر است در فضایی بزرگ و به دور از ماهیان دیگر نگهداری شود. این ماهی در محیط زندگی طبیعی خود می‌تواند تا 16 سال زندگی کند ولی چنان چه در آکواریوم به خوبی از آن نگهداری شود، مدت بیشتری زنده می‌ماند. شیرماهی (که همچنین با نام‌های \"بوقلمون ماهی\"، \"ببر ماهی\"، \"اژدها ماهی\"، \"عقرب ماهی\" و \"پروانه ماهی\" شناخته می‌شود) نوعی ماهی تیغ‌دار سمی است که در آب‌های گرم غرب و مرکز اقیانوس آرام یافت می‌شود. شیر ماهی‌ها شکارچیان ماهیان کوچک به حساب می‌آیند ولی سم این ماهی برای موجودات بزرگ تر از خودش نیز مرگبار است.
 • زیباترین ماهی های آکواریومی فرشته ماهی
  4
     فرشته ماهی
  12%
  رای دهید
  فرشته ماهی یک ماهی محبوب آب های شیرین است که به خانواده سیچلایدها تعلق دارد. آنجل بدنی گرد با باله های کشیده دارد. این حالت بدن به ماهی کمک میکند که خود را در لا به لای گیاهان مخفی کند. آنجل شکارگری حرفه ای است که برای دشمن خود که اغلب ماهی های کوچک است کمین میکندو به آنها به صورت ناگهانی حمله ور میشود. آنجل نیز همانند سایر سیچلایدها به صورت کاملا شدید و حرفه ای از تخم های خود محافظت میکند. آنجل دارای انواع زیاد و بسیار متنوعی می باشد.
 • زیباترین ماهی های آکواریومی ماهی دیسکس
  5
     ماهی دیسکس
  11%
  رای دهید
  بدون شک دیسکس از زیباترین ماهی های آکواریومی آب شیرین می باشد که هر آکواریوم دوستی علاقه مند به داشتن این ماهی می باشد دیسکوس(یا دیسکاس) را شاه ماهی ماهی‌های آب شیرین می خوانند. این ماهی در آکواریوم آرام، صلج جو و تا حدی ترسو است. دیسکوس در حیات وحش به صورت گله‌ای زندگی کرده و این امر به ماهی آرامش خاصی می دهد، بنابر این باید حداقل در دسته‌های ۳ تایی نگهداری شود. این ماهی را نمی توان با هر ماهی آکواریمی نگهداری کرد و باید هم آکواریمی‌های دیسکوس را به دقت از میان ماهی‌های آرام انتخاب کرد.
 • زیباترین ماهی های آکواریومی میگو دهان پا
  6
     میگو دهان پا
  7%
  رای دهید
  میگوی مانتیسی یا دهان پا یکی از سخت پوستان دریایی است. این جانوران نه میگو هستند و نه مانتیس ولی بخاطر همانندی ظاهری با این دو جانور این نام به آن‌ها داده شده‌ است. درازای میگوهای مانتیسی به ۳۰ تا ۳۸ سانتیمتر و به رنگ های مختلف است.میگوهای مانتیسی خرچنگ ها و حلزون ها را بوسیله کوبیدن پاهای چماقی شکل خود بر سر آنها٬ می شکند. میگوهای مانتیسی دارای ضربه های پای خیلی نیرومندی هستند٬ که آنها را به شکننده شیشه آکواریوم معروف کرده است.
 • زیباترین ماهی های آکواریومی موریش آیدول
  7
     موریش آیدول
  7%
  رای دهید
  موریش آیدول در هاوایی به نام کیهی کیهی به معنای زیگزاگی شناخته می شود. این ماهی تنها ماهی در خانواده Zanclidae به حساب می آید و بسیار نزدیک به خانواده جراح ماهیان است. ماهی بسیار زیبایی است که می توانید آن را در اقیانوس هند، دریای سرخ و تمام دریایهای مناطق استوایی پیدا کنید. این ماهی بسیار آرام است و برای زندگی به آکواریومی با حداقل گنجایش 450 لیتر نیازدارد. این ماهی شنای بسیار زیبایی دارد و به راحتی با گونه های دیگر ماهی و بی مهرگان بزرگ زندگی می کند ولی نباید در آکواریوم های تپه مرجانی نگهداری شود چون به پلیپ های مرجانی و بی مهرگان آسیب می رساند. تغذیه این ماهی بسیار مشکل است و بهتر است مقدار زیادی صخره زنده و جلبک در اختیار آن قرار داده شود. برای تغذیه لازم است انواع غذاهای گوشتی مثل انواع میگوها و همچنین جلبک های دریایی و اسپیرولینا را چند بار در روز در اختیار آن قرار دهید. به هر صورت ماهی بسیار آرامی است که نگهداری از آن فقط به افراد حرفه ای پیشنهاد می شود.
 • زیباترین ماهی های آکواریومی سیکلید
  8
     سیکلید
  5%
  رای دهید
  نام گروهی از ماهیان است. ماهی‌های خانوادهٔ سیکلید در راستهٔ سوف ‌ماهی ‌سانان هستند. سیکلیدها همراه با زمردماهیان و شقایق‌ماهیان عضو زیرراسته زمردماهی‌واران هستند. خانواده سیکلیدها هم بزرگ و هم متنوع است، دست‌کم ۱۶۵۰ مورد از این ماهی به‌طور علمی ثبت شده است به طوری که این خانواده یکی از بزرگترین خانواده‌های مهره‌داران است. گونه‌های جدیدی از این ماهی‌ها سالیانه کشف می‌شوند و گونه‌های زیادی از آن‌ها نیز هنوز به‌طور علمی توضیح داده نشده‌اند. تعداد همه گونه‌های سیکلیدها هنوز نامشخص است، اما این عدد بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تخمین زده شده است. این خانواده از ماهی‌ها معروف‌ترین و محبوب‌ترین ماهی‌های آکواریومی هستند که در تانک‌های خانگی نگه‌داری می‌شوند.
 • زیباترین ماهی های آکواریومی صندوق ماهی
  9
     صندوق ماهی
  4%
  رای دهید
  صندوق ماهی یا پوفر که یکی از ماهی های دوست داشتنی آکواریوم می باشد از نظر شکل ظاهری از سایر گونه های زینتی متفاوت هستند. ماهیان بادکنکی (پافر) نام خود را به دلیل داشتن قدرت دفاعی در برابر تهدیدات شکارچی از طریق متورم شدن بدنشان گرفته اند. آنها با عنوان ماهی بالونی یا بادی نیز شناخته شده اند. به دلیل توانایی آنها به باد کردن بدنشان, همانند توپ گلف با بدنی بزرگ و بدون مقیاس و طرح خاصی در داخل حوضچه هایشان شناور می شوند و اغلب روی سطح بدنشان خارهایی است که تا ماهی باد نشود قابل مشاهده نیستند.
 • زیباترین ماهی های آکواریومی ماهی اسکار
  10
     ماهی اسکار
  4%
  رای دهید
  از شناخته شده‌ترین ماهی‌های زینتی گوشتخوار و از خانوادهٔ Chichlidae است این ماهی در آب‌های شیرین زندگی می‌کند و بومی رودخانه‌های آمازون، پاراگوئه و شرق ونزوئلا است. معروفترین گونه‌های آن اسکار ببری و اسکار سلطنتی است. اسکار سلطنتی، پرطرفدارترین گونه از این جانور است. درازای اسکار، معمولاً نزدیک به ۲۵-۳۰ سانتی‌متر است و اگر در زیستگاه طبیعی خودش باشد نزدیک به ۱۵ سال عمر می‌کنند.اسکار ماهی حدود ۶۰ سال پیش وارد بازار شد. این ماهی با همنوعانش و ماهیان بزرگ‌تر از خود همزیستی دارد.
11