زیباترین مساجد ایران

ارسال شده توسط

زیباترین مساجد ایران را می شناسید؟


طبق آیه ی قرآن اولین مسجد کعبه است، و این مکان در کل جایی برای گردهمایی مسلمانان و عبادت است. مسجد به معنای سجده گاه بوده و مسلمانان باور دارند که این مکان جایی برای ارامش روح انسان است. وجود گنبدها و مناره ها این مکان را برای مردم آشناتر می کند. بین مسجد و مسجد جامع از لحاظ ظاهر تفاوتی وجود ندارد اما در قدیم به مکانی برای مثلا نگهداری بیت المال و نظیر آن بوده، که در مساجد جامع علاوه بر عبادت خداوند، چنین کارهایی نیز انجام می شده است. معماری و ساخت مساجد در گذشته بسیار ساده بوده است اما با گذر زمان و وارد شدن اسلام به ایران، به آن گنبد و سپس مناره ها اضافه می شود. گنبد مساجد بیشتر در معماری ایرانی رواج دارد، اما در زمان ساسانی ها برای آتشکده ها نیز از گنبد و چارطاق استفاده می شده است. ایرانی ها به تزئین و زیبا سازی مساجد علاقه مند بودند و به همین دلیل کاشی کاری و خوشنویسی را روی سقف و دیوارهای مسجد شروع کردند.
در معماری ایرانی مساجد از مهمترین و باارزش ترین بناها بوده اند. تاپ لیست در این پست سعی داشته تا زیباترین مساجد ایران را طی ۱۰ مورد به شما معرفی کند.

در این نظرسنجی به زیباترین مسجد رای دهید.


 • زیباترین مساجد ایران مسجد نصیرالملک
  1
     مسجد نصیرالملک
  25%
  رای دهید
  مسجد نصیرالملک در شیراز واقع شده و یکی از قدیمی ترین مساجد ایران می باشد. این مسجد در نزدیکی شاه چراغ واقع شده و در سال 1305 ساخته شده است. معماری آن به دست میرزا محمد حسن و محمدرضا بوده و بنا به دستور نصیر الملک ساخته شده است. نصیر ملک یکی از اشراف شیراز بود. ارزش این مسجد به لحاظ کاشی کاری انجام شده در آن بوده، و به علت شیشه های رنگی استفاده شده در آن، به «مسجد صورتی» نیز معروف است. ورودی مسجد با کاشی های هفت رنگ و گل سرخ و زنبق شیراز تزیین شده و دارای دو شبستان نیز می باشد.
 • زیباترین مساجد ایران مسجد امام
  2
     مسجد امام
  16%
  رای دهید
  مسجد شاه در اصفهان واقع شده و با نام های مسجد امام، مسجد جامع و مسجد سلطانی نیز شناخته شده است. مسجد شاه در میدان نقش جهان واقع شده و در سال 1020، به دستور شاه عباس بزرگ در دوران صفوی ساخته شد. معماران این بنا علی اکبر اصفهانی و محب علی بیک الله و خطاطان کتیبه نگار آن علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمد رضا امامی و غیره بوده اند. این بنا از با ارزش ترین بناهای دوران صفوی است چرا که نشان دهنده سنت ها و مفاهیم دینی بوده و معماری ساختمان و تزئینات بی نظیری دارد.
 • زیباترین مساجد ایران مسجد شیخ لطف الله
  3
     مسجد شیخ لطف الله
  12%
  رای دهید
  مسجد شیخ لطف الله که در سال 1619 و در دوران صفویه ساخته شده، در شهر اصفهان واقع شده است. شاه عباس اول فرمان بنای این مسجد را داد که شروع تا پایان احداث آن به 18 سال زمان نیاز داشت. این مسجد مقابل عالی قاپو قرار داشته و معمار آن، محمد رضا اصفهانی پسر حسین بنا اصفهانی بوده است. مسجد شیخ لطف الله در سال 1920 به دستور رضا بازسازی شد. این مسجد را روی خرابه های مسجدی ساختند که از قبل وجود داشت، و سراسر نمای آن از کاشی های معرق پوشیده شده است.
 • زیباترین مساجد ایران مسجد وکیل
  4
     مسجد وکیل
  11%
  رای دهید
  مسجد وکیل در دوران زندیه و در شیراز به دستور کریم خان زند ساخته شد. بازار وکیل و حمام وکیل نیز در کنار این مسجد واقع شده اند. مسجد وکیل دارای دو شبستان است که یکی از آن ها 48 ستون سنگی دارد و از قسمت های دیدنی این مسجد به حساب می آید. از دیگر ویژگی های متمایز کننده این شبستان داشتن منبری از سنگ مرمر است. در قسمت شمالی مسجد وکیل طاقی به نام طاق مروارید ساخته شد که سکس از سوره های قرآن به خط ثلث روی آن خطاطی شده است.
 • زیباترین مساجد ایران مسجد جامع یزد
  5
     مسجد جامع یزد
  9%
  رای دهید
  مسجد جامع یزد یا مسجد جمعه در کویر ساخته شده است. هر قسمت از این مسجد به دوره ای تعلق دارد، برای مثال پایه های ان در دوره ساسانی، گنبد آن در دوره ایلخانی و سر در آن در دوره تیموری ساخته شده است. کاشی کاری و مناره های این مسجد از زیباترین آثار معماری بوده است. کتیبه های مسجد به خط ثلث و کوفی آجری هستند که روی آن نام شاهرخ تیموری و سلطان جهانشاه حک شده است.
 • زیباترین مساجد ایران مسجد کبود
  6
     مسجد کبود
  8%
  رای دهید
  مسجد جهانشاه که به مسجد کبود نیز شناخته شده است در قرن 9 هجری، دوره قراقویونلوها در تبریز ساخته شد. کتیبه سر در این مسجد حاکی از آن ساخته شدن این بنا در سال 845 هجری شمسی دارد. کتیبه های این مسجد با خطاطی نعمت الله البواب و نظارت عزالدین بن ملک قاپوچی نوشته شده اند. در سال 93 جمعیتی معترض نماز جماعت را در این بنای تاریخی برگزار کرده، کف آن را فرش کردند و در فرس سرما دیوارهای آن تخریب شد، و این امر موجب توقف بازسازی مسجد و نیمه تمام ماندن کارهای آن شد.
 • زیباترین مساجد ایران مسجد آقا بزرگ
  7
     مسجد آقا بزرگ
  6%
  رای دهید
  مسجد آقا بزرگ در سال 1260 هجری قمری در دوره ی قاجاریه، در کاشان ساخته شده است. این مسجد به دستور حاج محمد تقی خانبان به جهت برگزاری نماز جماعت ساخته شد. این مسجد از زیباترین بناهای کاشان محسوب می شود که کنبدی آجری و مناره ای کاشی کاری شده دارد. در سر در این مسجد کتیبه ای متعلق به محمد شاه قاجار وجود دارد و درب آن از 6 هزار 666 میخ که تعداد آیه های قرآن است، پوشیده شده تا از آسیب موریانه ها حفظ شود. کاشی کاری این مسجد، محوطه ی این مسجد و حوضه وسط آن نمادی از معماری ایرانی می باشد.
 • زیباترین مساجد ایران مسجد گوهرشاد
  8
     مسجد گوهرشاد
  4%
  رای دهید
  مسجد گوهرشاد در سال 1418 میلادی به دستور گوهرشادبیگم در مشهد بنا شد. این مسجد در قسمت جنوب حرم حضرت علی بن موسی الرضا واقع شده و این امر در کنار زیبایی کاشی کاری ها و معماری مسجد موجب شده تا به عنوان پر بازدید ترین مسجد ایران شناخته شود. نام این مسجد در بالای در نقره ای و همچنین روی کتیبه ی ایوان مقصوره با کاشی معرق حک شده است که خطاط آن بایسنقر می باشد. مسجد گوهرشاد از مسجدهای چهار ایوانی است، اما یکی از مهمترین ایوان ها، ایوان مقصوره است که از مرمر ساخته شد و زیر گنبد مسجد است.
 • زیباترین مساجد ایران مسجد جامع قزوین
  9
     مسجد جامع قزوین
  3%
  رای دهید
  مسجد جامع قزوین که با نام مسجد جامع کبیر نیز شناخته شده است، یکی از مساجد بزرگ و قدیمی ایران می باشد. این بنا در سال 192 هجری و به دستور هارون الرشید در قزوین ساخته شده است. این بنا در دوره ساسانیان و روی یک آتشکده ساخته شد اما در یورش مغولان قسمتی از آن تخریب شد که در دوره صفویه و قاجاریه مرمت گردید. گنبد فیروزه ای این مسجد در دوره ی سلجوقیان ساخته شد و از گنبد های دو پوش است.
 • زیباترین مساجد ایران مسجد جامع کرمان
  10
     مسجد جامع کرمان
  1%
  رای دهید
  مسجد جامع کرمان که با نام مسجد جامع مظفری نیز شناخته شده، در بازار مظفری شهر کرمان واقع شده است. این مسجد در دوره ی مبارزالدین محمد مظفر در سال 750 هجری قمری ساخته شده، اما در سال های بعد از آن تغییراتی نیز روی آن انجام شده است. از زیباترین قسمت های این مسجد قسمت کاشیکاری معرق و سر در مسجد می باشد. برج ساعت روی سر در این مسجد، زیبایی چند برابر به آن بخشیده است.
11