زیباترین کتابخانه های جهان

ارسال شده توسط

زیباترین کتابخانه های جهان را می شناسید؟
شاید گاهی اوقات دور شدن از تلفن های همراه، تبلت ها، لپ تاپ ها و تلوزیون کار بسیار خوبی به نظر برسد تا این موضوع را به یاد بیاوریم که تکنولوژی دنیای ملموس بیرون از رندگی ما آدم ها را از بین نبرده است. در سراسر جهان، کتابخانه های بسیار زیبایی وجود دارند که منتظر آدم های آن بیرون هستند تا به آن ها کتاب های نفیس خود را عرضه کنند، کتابهایی که در هیچ کجا نظیر ندارند. معماری این کتابخانه طوری طراحی شده اند که زیبایی خیره کننده و منحصر به فردی دارند. کتابخانه ها همچنان قبله جویندگان دانش، معماران و دوستادارن هنر می باشد که آن ها را به خود جلب می کنند.
بعضی از این کتابخانه ها همانند کتابخانه ملی فرانسه و سالن مطالعه قرون وسطی در دانشگاه آکسفورد می تواند به شما حس بازدید از مدرسه جادوگر هری پاتر بدهد و بعضی دیگر آنقدر خیره کننده هستند که می توانند با کتاب های زیبای خود رقابت کنند. این کتابخانه های زیبا دور از هر جمعیت و شلوغی های شهر قرار گرفته اند. معماری بعضی از این کتابخانه ها تاریخی و بعضی مدرن هستند. آیا تا به حال پا به این بهشت های پر از کتاب گذاشته اید؟ پیشنهاد ما به شما این است که اگر گذرتان به هرکدام از این شهر ها افتاد، حداقل یک بازدید یک ساعته از این مکان های زیبا داشته باشد و دیدن آن ها را از دست ندهید. در ادامه، با ما در معرفی زیباترین کتابخانه های جهان همراه باشید؟


 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانهSt. Florian Monastery ، اتریش
  1
     کتابخانهSt. Florian Monastery ، اتریش
  19%
  رای دهید
  این کتابخانه یکی از قدیمی ترین کتابخانه های ارتیش می باشد که در اوایل قرن نهم میلادی ساخته شده است. آگوستیناس این کتابخانه را در قرن یازدهم میلادی بازسازی کرد. کتابخانه زیبای سنت فلورین از معماری باروک به شمار می آید. اسم این کتابخانه برای مقدس شمردن یکی از قدیسان بزرگ آن زمان به نام سنت فلورین نامیده شده. جسد این قدیس در زیر این صومعه دفن شده است. سقف سالن اصلی این کتابخانه زیبا با جود نقش و نگارهای باستانی، ابر و آسمان جلوه خاصی به این کتابخانه داده است که نظر هر شخصی را به خود جلب می کند.
 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانهCodrington ، انگلستان
  2
     کتابخانهCodrington ، انگلستان
  15%
  رای دهید
  این مکان یک کتابخانه دانشگاهی و پژوهشی است که در شهر آکسفورد کشور انگلیس واقع شده است. این کتابخانه در واقع متعلق به دانشگاه آکسفورد است. ویلیام هاکسمور طراحی این کتابخانه را به عهده گرفت و آن را در سال 1751 تکمیل کرد. از آن زمان به بعد، این کتابخانه به دست محقیقن و دانشجویان ارشد اداره می شود. اواخر دهه 1990 بود که برای حفاظت بیشتر از کتاب ها و اینکه محیط زیبا تر و دوستانه تری ایجاد شود، در این بنا تغییراتی به وجود آوردند و این امر به زیبایی بیشتر این کتابخانه نیز افزود.
 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانه El Escorial، اسپانیا
  3
     کتابخانه El Escorial، اسپانیا
  14%
  رای دهید
  این کتابخانه در واقعا محل تاریخی اقامت پادشاه اسپانیا است و در شهر «سَن لورنزو»، 25 کیلومتری پایتخت این کشور، اسپانیا واقع شده است. مسئولیت اضافه نمودن کتاب به این کتابخانه، شخصی به نام فیلیپ بود و جالب است بدانید که بیشتر کتاب های موجود در آن، نسخه اصلی هستند. سقف این کتابخانه به شکل گنبدی شکل است و سرتاسر آن با نقاشی های بسیار زیبا و پر زرق و برق پوشانده شده اند که هر کدام نشانگر یکی از هفت هنر هستند. امروزه این کتابخانه به عنوان یکی از میراث های جهانی به شمار می آید و همچنین 40 هزار نسخه کتاب با ارزش و نفیس در این کتابخانه قرار دارد.
 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانه Mortlock Wing State، استرالیا
  4
     کتابخانه Mortlock Wing State، استرالیا
  12%
  رای دهید
  این کتابخانه در کشور استرالیا واقع شده است و به عنوان کتابخانه رسمی این کشور به حساب می آید. این متابخانه بزرگترین مرکز تحقیقانی جنوب استرالیا به شمار می آید و پژوهشگرانی بیشماری در آنجا کارهای تحقیقاتی خود را انجام می دهند و باید بدانید که این کتابخانه منبع خوبی برای اطلاعات تحقیقاتی و اهداف پژوهشی می باشد. سقف این کتابخانه به صورت شیروانی است و دیوارهای آن با آجر پوشش داده شده است. در کل طراحی این کتابخانه به سبک رنسانس فرانسوی می باشد و جلوه بسیار زیبایی دارد.
 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانه George Peabody، بالتیمور
  5
     کتابخانه George Peabody، بالتیمور
  12%
  رای دهید
  این کتابخانه در شهر بالتیمور آمریکا واقع شده است. این شهر یکی از بزرگترین شهرهای فرهنگی ایالت مریلند، واقع در آمریکا به حساب می آید. موسس این کتابخانه آقای «جورج پی بادی» است. او در سال 1857 این کتابخانه را بنا نهاد. این بنا یکی از مراکز و کتابخانه های تحقیقاتی دنیا به حساب می آید که در ساختمانی زیبا قرار گرفته است. جالب است بدانید که طراحی این ساختمان زیبا بر عهده «ادموند جی. لیند» بود. جالب است بدانید که این بنا به قدری چشم نواز و زیباست که بعضی از زوج ها تصمیم به برگزاری جشن عروسی خود در ساختمان این کتابخانه کردند.
 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانه Baroque، پراگ
  6
     کتابخانه Baroque، پراگ
  8%
  رای دهید
  این کتابخانه نمونه ای بارز از و اصیل از یک کتابخانه به سبک باروک است زیرا که از زمان تاسیس آن، سال 1722، تا به کنون هیچ تغییری نکرده است. این کتابخانه همچنان مدل و نظام خود را از زمان یسوعی ها در پراگ حفظ کرده است. این کتابخانه سالیانه از سراسر دنیا توریست های بیشماری را بخ سمت خود جذب می کند و لیدرهای این مکان با روی خوش درباره کتابخانه و قسمت های مختلف آن توضیح می دهند. «جورج لوئیس»، نویسنده و شاعر آرژانتینی، لغب «معجزه پنهان» داده است. این کتابخانه به عنوان کتابخانه ملی جمهوری چک فعالیت دارد.
 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانه San Francisco Monastery، پرو
  7
     کتابخانه San Francisco Monastery، پرو
  7%
  رای دهید
  این کتابخانه در منطقه «لیما» در سانفرانسیس اسپانیا واقع شده است که یکی از قدیمی ترین و زیباترین کتابخانه این قاره وسیع می باشد. این صومعه خیره کننده در سال 1672 تکمیل شد و تا سال 1729 بر روی آن بازسازی و زیباسازی انجام دادند. با توجه به قدمتی که این کتابخانه دارد، جای تعجب نیست اگر بدانید که 25 هزار نسخه کتاب موجود در آن، کاملا نایاب هستند و سلسه مراتب پژوهش های انجام شده به همراه علم دانش افراد فرهیخته، از قرن پانزده تا هجدهم در این کتابخانه نهفته شده است. در این کتابخانه حتی یک نسخه کتاب انجیل وجود دارد که قدمت آن به قبل از سال 1571 برمی گردد. به عقیده بسیاری، این کتابخانه زیبایی را به شهر لیما عرضه داشته است.
 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانه ملی اتریش، اتریش
  8
     کتابخانه ملی اتریش، اتریش
  5%
  رای دهید
  این کتابخانه با داشتن 7.4 میلیون نسخه کتاب باعث شده تا تبدیل به بزرگترین کتابخانه اتریش شود. شاید این کتابخانه زیباترین کتابخانه دنیا باشد. البته این موضوع بسیار سلیقه ای است اما شاید اگر آن را از نزدیک ببینید، با رای ما موافق باشید. این کتابخانه تمام کتاب های چاپ شده در اتریش و خارج از این کشور را در خود جای داده است اما بیشتر کتاب های آن به مرتبط با روح و فرهنگ اتریشی می باشد. در میان تعداد کثیر کتاب، 8000 نسخه خطی گرانبها و مجموعه از پاپیروس وجود دارد. کتابخانه ملی در کاخ هافبرگ در وین، محل اقامت رسمی رئیس جمهور اتریش قرار گرفته است.
 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانه Trinity، ایرلند
  9
     کتابخانه Trinity، ایرلند
  3%
  رای دهید
  بزرگ ترین کتابخانه ایرلند در شهر دوبلین، واقع در قدیمی ترین دانشگاه این کشور، کالج «ترینیتی» قرار گرفته شده است. این کتابخانه یکی از کتابخانه های اروپایی است که کتاب های منحصر به فردی دارد که از میان آن ها می توان به کتاب «کِل» اشاره کرد که قدمت آن به سال 800 میلادی بلکه هم قدیمی تر بر می گردد. برای این کتاب نمی شود قیمتی گذاشت چرا که بسیار ارزشمند است. یکی از وظایف این کتابخانه جمع کردن کتاب های چاپ شده در ایرلند و بریتانیای کبیر می باشد. این کتابخانه در قفسه های خود 5 میلیون کتاب دارد.
 • زیباترین کتابخانه های جهان کتابخانه کنگره آمریکا، واشنگتن
  10
     کتابخانه کنگره آمریکا، واشنگتن
  1%
  رای دهید
  این کتابخانه لقب بزرگترین کتابخانه در جهان را به خود اختصاص داده است که در زمینه های مختلفی از آن استفاده می کنند و برای پروژه های تحقیقاتی کنگره آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. این کتابخانه در ویرجینا قرار گرفته است و در سال 1800 میلادی بنا نهاده شده است. این کتابخانه دارای میلیون ها مجموعه ای از کتاب های نفیس می باشد. این کتابخانه بنای بسیار زیبایی دارد و طراحی آقای «توماس جفرسون» یکی از متفکرین اصلی آمریکا می باشد. جزئیات بسیاری در طراحی این کتابخانه وجود دارد و به نظر می رسد همه چیز معنای خاص به خودش را دارد و نمادهای آن بخاطر نشان دادن علاقه آمریکایی ها به یادگیری، علم و فرهنگ در دل این ساختمان جای داده شده اند.
11