برترین هنرمندان در جشنواره بین المللی فیلم وحدت اسلامی

ارسال شده توسط

مراسم اختتامیه و معرفی برندگان بخش ملی اولین دوره جشنواره بین المللی فیلم وحدت اسلامی به ابتکار مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شنبه ۲۷ آذرماه ۱۳۹۵ در سالن همایش های صدا و سیما در تهران برگزار شد. جشنواره‌ای که در نخستین سال توانست میزبان آثار هنرمندان ایران و ۳۷ کشور جهان باشد. دراین مراسم علی نصیریان بعد از دریافت تندیس بهترین بازیگر مرد جشنواره برای فیلم شکارچی گفت: نباید از فیلم فقط به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و شعاری استفاده کرد، کار هنر تبلیغات نیست و هنر نیز برای تبلیغات نیامده است و اگر هنرمندی اثری را بر اساس اعتقادات خودش بسازد و نه به شکل مصنوعی قطعا تاثیرگذار خواهد بود.
بنا به گزارش تاپ لیست، برگزیدگان این جشنواره در سه بخش فیلم کوتاه و نیمه بلند، مستند و فیلم سینمایی بلند معرفی و تجلیل شدند.

فیلمهای کوتاه و نیمه بلند داستانی:
در بخش فیلمهای کوتاه و نیمه بلند و در رشته بهترین فیلمنامه تندیس جشنواره و جایزه نقدی به نسیم مرعشی برای فیلمنامه فیلم داستانی نخجیر اهدا شد.
در رشته بهترین فیلم پویانمایی تندیس جشنواره و جایزه نقدی به سید مصطفی حسینی برای فیلم پویا نمایی و آخرین پیامبر اهدا شد.
در رشته بهترین فیلم داستانی کوتاه و نیمه بلند تندیس جشنواره و جایزه نقدی به امیر عباس ربیعی برای فیلم داستانی ولد اهدا شد.
در رشته بهترین دست آورد فنی تندیس جشنواره به هماره جایزه نقدی به حسن اسدی برای تصویر برداری فیلم داستانی قضاوت اهدا شد.
در رشته بهترین فیلم کوتاه و نیمه بلند تندیس جشنواره و جایزه نقدی به محمد اسفندیاری برای فیلم قضاوت اهدا شد.

بخش فیلمهای مستند:
در بخش فیلمهای مستند و در رشته بهترین تحقیق و پژوشهی فیلمهای کوتاه و نیمه بلند تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «علی کمیلی و علی اکبر براتی» برای تحقیق و پژوهش فیلم مستند اهل سنت در ایران اهدا شد.
در رشته بهترین دست آورد فنی تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «روح ا… رفیعی» برای تصویربرداری فیلم مستند «خالد و مجتبی» اهدا شد.
در رشته بهترین فیلم مستند کوتاه و نیمه بلند تندیس جشنواره و جایزه نقدی به « روح ا.. رفیعی» برای فیلم مستند «خالد و مجتبی» اهدا شد.
در رشته بهترین فیلم مستند تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «محمد علی فارسی» برای فیلم مستند بلند «ابر‌ها در راهند» اهدا شد.
جایزه ویژه هیئت داوران در بخش مستند به هوشنگ میرزایی برای فیلم مستند تفتان اهدا شد.

بخش فیلمهای سینمایی بلند:
در بخش فیلمهای سینمایی بلند و در رشته بهترین فیلمنامه تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «حجت الاسلام محمدسعید بهمن‌پور» برای فیلمنامه فیلم مریم مقدس اهدا شد.
در رشته بهترین کار گردانی تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «شهریار بحرانی» برای فیلم مریم مقدس اهدا شد.
در رشته بهترین بازیگر زن تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «گلاب آدینه» برای ایفای نقش درفیلم داستانی وقتی همه خواب بودند ساخته فریدون حسن‌پور اهدا شد به دلیل حضور نداشتن گلاب آدینه جایزه وی را فرشته طائرپور دریافت کرد.
در رشته بهترین بازیگر مرد تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «علی نصیریان» برای ایفای نقش در فیلم شکارچی شنبه ساخته جناب آقای پرویز شیخ طادی اهدا شد.
در رشته بهترین دست آورد فنی تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «حمید خضوعی ابیانه» برای تصویربردای فیلم ملک سلیمان اهدا شد.
در رشته بهترین فیلم بلند تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «محسن علی اکبری» برای تهیه کنندگی فیلم مریم مقدس به کارگردانی آقای شهریار بحرانی اهدا شد.

بخش ویژه:
در بخشی جداگانه از محمدرضا اسلاملو به پاس یک عمر تلاش مجدانه و هنرمندانه در تولید آثار مستند فاخر با موضوع وحدت مسلمین و جهان اسلام با اهدای تندیس، و جایزه نقدی تقدیر شد ولوح تقدیر محمد رضا اسلاملو به امضای آیت الله محسن اراکی دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی و هاشم میرزاخانی دبیر جشنواره رسید.
جایزه نقدی بخش ملی بین ۲ الی ۶ میلیون تومان بود پیش از این جوایز بخش بین الملل در مراسم افتتاحیه سی امین کنفرانس وحدت اسلامی و با حضور رئیس جمهور اهدا شده بود.