توصیه های حفظ امنیت آنلاین

ارسال شده توسط

اینترنت منبع شگفت انگیزی است که حاوی اطلاعات بسیار زیادی میباشد و نیاز اطلاعاتی و دانشی افراد را با سرعت بسیار بالایی مرتفع میکند و همچنین جهت تبادل اطلاعات، برقراری ارتباطات و … استفاده میگردد. اینترنت یک ابزار غیر قابل تعویض در جهان امروز است و زندگی انسانها به ان وابسته شده است لذا شما باید از خطرهای آن آگاه باشید تا خودتان را امن نگه دارید.

۱- استفاده از یک ضدویروس قدرتمند، مطمئن و آپدیت کردن آن          1ویروسی که وارد کامپیوتر شما می شود انواع مشکلات را بوجود می آورد به عنوان مثال کامپیوتر شما را کند یا غیر قابل استفاده می کند و یا اطلاعات و پسوردهای شما را به سرقت میبرد. اولین روش برای جلوگیری و انسداد هرگونه فایل مخرب، نصب و بروز رسانی یک ضد ویروس و یک فایروال مطمئن است. طبیعتاً استفاده از فایروال و ضد ویروس در کنار هم می تواند یک سپر محافظتی ویژه در رایانه کاربر بوجود آورد. بسیاری از کارشناسان امنیت اینترنت، راه اندازی یک ضدویروس قدرتمند را ضروری ترین ابزار برای هر رایانه درنظر میگیرند.


۲- از چه مرورگری استفاده کنیم؟ main
همه‌ی مرورگرها نقاط قوت و ضعفی دارند. اما مرورگرهای فایرفاکس، کروم و اُپرا، انتخاب ‌هایی به مراتب بهتر از سایر مرورگرها به حساب می آیند، در ضمن کمتر مورد حمله هکر ها قرار می گیرند. از اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید.

 

۳- به روز رسانی دائمی سیستم عامل

3

آثار بدافزارها نتیجه رفع نشدن اشکالات و نقص های امنیتی در سیستم عامل می باشد. اگر می خواهید جلوی این آسیب پذیری ها را بگیرید باید همیشه آخرین اصلاحیه های امنیتی منتشر شده سیستم عامل خود را نصب نمایید. شرکت مایکروسافت با انتشار محصول ویندوز خود و با بهره مندی از سیستم به روز رسانی خودکار، این امکان را برای تمامی مشترکین ارائه کرده است.

 

۴- از دانلود کردن نرم افزارهاي موجود در سایتهای غیرمعروف و نصب کپي نرم افزار ها بر روي کامپیوتر و گوشی تلفن همراهتان خودداري نماييد.

 به منظور افزايش مقاومت سيستم در مقابل خرابي و از دست دادن اطلاعات، مي بايست به ابعاد ديگري نيز توجه داشت. برخي مواقع تهديد اطلاعات و در معرض آسيب قرار گرفتن آنان از جانب افراد نبوده و اين موضوع به عوامل طبيعي و فني ديگري بستگي دارد. با اينکه روشي براي کنترل و يا پيشگيري قطعي اين نوع از حوادث وجود ندارد ولي مي توان با رعايت برخي نکات ميزان خرابي را کاهش داد.


۵- استفاده صحيح از رمزهاي عبور 5

 • سعي نمائيد که براي استفاده از اطلاعات موجود بر روي دستگاه هاي قابل حمل همواره از رمزهاي عبور استفاده نمائيد.
 • در زمان وارد کردن رمز عبور، گزينه هائي را انتخاب ننمائيد که به کامپيوتر امکان به خاطر سپردن رمزهاي عبور را میدهند.
 • از رمزهاي عبوري که امکان تشخيص آسان آنان براي افراد غيرمجاز وجود دارد، استفاده نکنيد.

چگونه يک رمزعبور خوب تعريف کنيم؟
اکثر افراد از رمزهاي عبوري استفاده مي نمايند که مبتني بر اطلاعات شخصي آنان است، چراکه بخاطر سپردن اين نوع رمزهاي عبور براي آنان ساده تر مي باشد. بديهي است به همان نسبت، مهاجمان نيز با سادگي بيشتري قادر به تشخيص و کرک نمودن رمزهاي عبور خواهند بود. به منظور تعريف رمزعبور، موارد زير پيشنهاد مي گردد:

 • عدم استفاده از رمزهاي عبوري که مبتني بر اطلاعات شخصي هستند زيرا اين نوع رمزهاي عبور به سادگي حدس و تشخيص داده مي شوند.
 • عدم استفاده از کلماتي که مي توان آنان را در هر ديکشنري و يا زباني پيدا نمود .
 • پياده سازي يک سيستم و روش خاص به منظور به خاطرسپردن رمزها
 • استفاده از حروف بزرگ و کوچک در زمان تعريف رمزعبور
 • استفاده از ترکيب حروف ، اعداد و حروف ويژه
 • استفاده از رمزهاي عبور متفاوت براي سيستم هاي متفاوت

نحوه حفاظت از رمزهاي عبور
پس از انتخاب يک رمزعبور که امکان حدس و تشخيص آن مشکل است، مي بايست موارد زیر را در حفظ آن رعایت کنید.

 • از دادن رمز عبور خود به ساير افراد جداً اجتناب گردد.  برخی از دانش آموزان یا دانشجویان به اهمیت رمزهای اینترنتی خود واقف نیستند. به همین دلیل ممکن است خیلی راحت آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. به طور مثال، رمزعبور حساب کاربری بازی های آنلاین دانش آموزی که بدون توجه، این رمزعبور را در اختیار دوستش قرار می دهد. توصیه ما این است که هرگز و در هیچ شرایطی رمزعبور خود را در اختیار حتی صمیمی ترین دوست خود نگذارید. این مساله می تواند علاوه بر خطر انداختن امنیت اطلاعات خود کاربر، اطلاعات اعضای خانواده و دوستان دیگرش را نیز به خطر بیندازد.
 • از نوشتن رمز عبور بر روي کاغذ و گذاشتن آن بر روي ميز محل کار، نزديک کامپيوتر و يا چسباندن آن بر روي کامپيوتر، جداً اجتناب گردد. افرادي که امکان دستيابي فيزيکي به محل کار شما را داشته باشند، به راحتي قادر به تشخيص رمز عبور شما خواهند بود.
 • هرگز به خواسته افرادي که به بهانه هاي مختلف از طريق تلفن و يا نامه از شما درخواست رمز عبور را مي نمايند، توجه ننمائيد.
 • در صورتي که مرکز ارائه دهنده خدمات اينترنت شما، انتخاب سيستم تائيد (Authentication ) را برعهده شما گذاشته است، سعي نمائيد يکي از گزينه هاي Challenge/response يا Public encryption key را در مقابل رمزهاي عبور ساده، انتخاب نمائيد.
 • بسياري از برنامه ها امکان به خاطر سپردن رمزهاي عبور را ارائه مي نمايند، برخي از اين برنامه ها داراي سطوح مناسب امنيتي به منظور حفاظت از اطلاعات نمي باشند. برخي برنامه ها نظير برنامه هاي سرويس گيرنده پست الکترونيکي، اطلاعات را به صورت متن (غيررمزشده) در يک فايل بر روي کامپيوتر ذخيره مي نمايند. اين بدان معني است که افرادي که به کامپيوتر شما دستيابي دارند، قادر به کشف تمامي رمزهاي عبور و دستيابي به اطلاعات شما خواهند بود. بدين دليل، همواره به خاطر داشته باشيد زماني که از يک کامپيوتر عمومي، استفاده مي نمائيد، عمليات logout را انجام دهيد. برخي از برنامه ها از يک مدل رمزنگاري مناسب به منظور حفاظت اطلاعات استفاده مي نمايند که ممکن است داراي امکانات ارزشمندي به منظور مديريت رمزهاي عبور باشند .

 
۶- ذخيره سازي جداگانه داده هاي مهم
 از امکانات و دستگاه هاي متعددي به منظور ذخيره سازي داده مي توان استفاده نمود. ديسک هاي فشرده CD ، DVD و يا ديسک هاي قابل حمل پيشنهاد مي گردد. اطلاعات موجود بر روي دستگاه هاي قابل حمل( نظير کامپيوترهاي Note book ) بر روي رسانه هاي ذخيره سازي قابل حمل و در مکان هاي متفاوت، ذخيره و نگهداري گردد. بدين ترتيب در صورت سرقت و يا خرابي کامپيوتر، امکان دستيابي و استفاده از داده ها همچنان وجود خواهد داشت. مکان نگهداري داده ها مي بايست داراي شرايط مطلوب امنيتـي باشد.


۷- بدانید هیچ چیزی رایگان وجود ندارد و روی لینکها و آدرسهای غیرمعتبر کلیک نکنید. 7
عدم اعتماد و استفاده ازخدماتی که به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند. این خدمات می توانند دام هکرها برای دسترسی به اطلاعات حساب کاربری و دیگر اطلاعات حساس شما باشند. لذا از کلیک کردن لینکهای غیرقابل اعتماد اجتناب نمائید.

 

۸- ایمیل های ناشناخته را باز نکنید. 8
اما یکی از شایع ترین راه های انتقال ویروس به رایانه کاربران، ایمیل های ورودی ناشناخته هستند.لازم به ذکر است که کلاهبرداران ایمیل های انبوهی به کاربران بخصوص کاربران شرکت های تجاری، صرافی ها و یا افرادی که مبادلات و معاملات خود را از طریق ایمیل پیگیری میکنند ارسال کرده و کاربر بدون چک کردن مبدأ ایمیل آن را باز می کند و متأسفانه مورد نفوذ و حمله کلاهبرداران قرار می گیرد.


۹- هنگام استفاده از ایمیل خود، روی هیچ لینکی کلیک نکنید.
هنگامی که در ایمیل خود روی لینک ها کلیک می کنید در واقع اطلاعات شخصی خود را در دسترس هکر ها قرا داده اید. در صورت نیاز لینک را از طریق وب سایت باز کنید.


۱۰- اطلاعات محرمانه و شخصی خود را در سایت های عمومی به اشتراک نگذارید.
در صورت لزوم، مطالب سری و مهم و یا اطلاعات شخصی خود را از  طریق سایت های عمومی و … رد و بدل نکنید.


۱۱- هرگز به تماس‏‌های تلفنی از طریق اینترنت اعتماد نداشته باشید.

امروز اغلب تلفن‌‏های خارج از کشور توسط تماس‏‌های تلفنی اینترنتی صورت می‏‌گیرد که کارت‏‌های خدماتی آنها ‏در همه جا قابل دسترس است. از آن‏جا که شرکت‏‌های خدمات اینترنت (‌آی- اس- پی) ‌و کشورهای سرویس‌دهنده توانایی استراق سمع تمامی‌ مکالمات تلفنی را دارند، استفاده از این ارتباطات نیز ناامن و غیرمطمئن است.

 

۱۲- قفل نمودن کامپيوتر زماني که از آن دور هستيم. 12
شما با قفل نمودن کامپيوتر خود، عرصه را براي افرادي که با نشستن پشت کامپيوتر شما قصد دستيابي بدون محدوديت به اطلاعات شما را دارند، تنگ خواهيد کرد.


۱۳- قطع ارتباط با اينترنت زماني که از آن استفاده نمي گردد.
پياده سازي فناوري هائي نظير DSL و مودم هاي کابلي اين امکان را براي کاربران فراهم نموده است که همواره به اينترنت متصل و اصطلاحاً online باشند. اين مزيت داراي چالش هاي امنيتي خاص خود نيز مي باشد. باتوجه به اين که شما بطور دائم به شبکه متصل مي باشيد، مهاجمان و ويروس ها فرصت بيشتري براي يافتن قربانيان خود خواهند داشت. در صورتي که کامپيوتر شما همواره به اينترنت متصل است. مي بايست در زماني که قصد استفاده از اينترنت را نداريد، اتصال خود را غير فعال نماييد. فرآيند غيرفعال نمودن اتصال به اينترنت به نوع ارتباط ايجاد شده، بستگي دارد. چنانچه اطلاعات شما اهميت زيادي دارد از اتصال سيستم به اينترنت اجتناب کنيد.

 

۱۴- بالا بردن امنیت خرید‌های آنلاین14-1

خرید آنلاین کالاها و خدمات، یکی از با ارزش‌ترین خدماتی است که بر روی اینترنت ارائه می‌شود. این امر علاوه بر صرفه ‌جویی در وقت کاربران، مزایایی چون افزایش امنیت در جابجایی پول، کاهش هزینه ‌های بازاریابی، صرفه‌ جویی اقتصادی و افزایش فرصت‌های شغلی و کارآفرینی را به دنبال دارد. اما در عین حال کلاهبرداران فضای مجازی نیز با بهره گیری از کم ‌دقتی کاربران و خریداران اینترنتی، آنها را با تهدیدها و آسیب‌ هایی جدی مواجه کرده اند. همیشه نکات ذیل را در هنگام خریدهای الکترونیکی در نظر داشته باشید:

 • حتماً از فروشگاه های معتبر که همواره از پروتکل های رمزنگاری SSL بهره مند هستند استفاده کنید.معمولاً زمانی که وارد یک سایت امن با پروتکل امنیتی Https می شوید، کنار نوار آدرس مرورگرها یک قفل کوچک زرد رنگ ظاهر می شود.
 • توجه داشته باشید تا حتماً آدرس صفحه‌ درگاه پرداخت الکترونیکی، متعلق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می‌کنید. در غیر اینصورت فوراً پنجره مرورگر را ببندید.
 • در بعضی مواقع کلاهبرداران فیشینگ با جعل صفحات درگاه پرداخت الکترونیکی بانک ها، شما را به صفحاتی هدایت می‌کنند که آدرسی بسیار شبیه به آدرس بانک اصلی دارد. در صورت عدم دقت کاربران و ورود اطلاعات محرمانه بانکی، این اطلاعات به سادگی در دست کلاهبرداران اینترنتی قرار می گیرد.