روانشناسی صداها

ارسال شده توسط

روشی که ما از صداها استفاده می کنیم، می تواند معنی های مختلفی داشته باشد؛ مثلا از پچ پچ کردن یک جمله تا فریاد زدن آن، یا جاییکه حین صحبت کردن مکث می کنید، تمام این ها یک معنی می توانند داشته باشند.

اما صداها تنها روی مکالمات بین ما و سایر مردم، و یا مشاهده مکالمات دیگران در تلویزیون تاثیر نمی گذارد، بلکه تاثیرات آن بیشتر از این صحبت هاست. مثلا صدای موسیقی را در نظر بگیرید که کاملا حال شما را تغییر می دهد، به خصوص وقتی با خاطرات شما گره خورده باشد. به این اتفاق ارزیابی شناختی گفته می شود. تاثیر موسیقی درمانی به اندازه ای زیاد است که روی درمان بیماری هایی مثل پارکینسون، آلزایمر، آسیب های مغزی و استرس بسیار موثر بوده است.

صداها می توانند حتی تاثیر منفی روی زندگی ما بگذارند (بخصوص حین کار و مطالعه). تقریبا تمام صداها روی توانایی حفظ دانش تاثیر منفی می گذارند. اما اگر کار روتینی انجام می دهید، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

موزیک های آرام یا موسیقی های پس زمینه، حتی روی سلیقه و حس چشایی ما تاثیر می گذارند. صدای دریا باعث می شود ماهی ها و حیوانات دریایی احساس تازگی پیدا کنند، صداهایی با فرکانس بالا طعم شیرینی و فرکانس های پایین طعمی تلخ را منتقل می کنند.

حتی گیاهان نیز از موسیقی و صدا تاثیر می گیرند. مطالعات نشان می دهد که موسیقی جاز و کلاسیک روی سرعت رشد و نمو گیاهان تاثیر مثبت داشته است، در حالیکه موسیقی راک تاثیر منفی می گذارد.

نتیجه گیری: گیاهان با کلاس هستند 🙂