کودک و رسانه های دیجیتال

ارسال شده توسط

توصیه هایی مفید به والدین جهت استفاده احتمالی فرزندانشان از اینترنت ،قضیه را جدی بگیرید.

 • کودک خود را در دنیای رسانه های تصویری تنها رها نکنید و همواره پشتیبان او باشید.  
 • مربی رسانه ای کودک خود باشید و به او بیاموزید از رسانه ها برای خلاقیت، ارتباط و یادگیری استفاده کند.
 • کودک زیر ۱۸ ماهه – جز برای مکالمه تصویری با اعضای خانواده او را در معرض رسانه های تصویری قرار ندهید.
 • ۱۸ ماهه تا ۲ سال – از برنامه های با کیفیت بالا استفاده کرده و کودک را جهت درک بهتر همراهی کنید.
 • ۲ تا ۵ سال – زمان صفحه نمایش را به یک ساعت در روز محدود کرده و همچنان او را برای درک بهتر یاری کنید.
 • ۶ سال – قانون زمان مجاز را تعیین کرده و مطمئن شوید کودک از فعالیتهایی نظیر خواب و ورزش نماند.
 • در سنین دبستان
  از فناوری‌های فیلترینگ یا کنترل والدین parental control استفاده کنید. به جای فیلتر کردن سایت‌های "بد" هر موردی که با آن موافق نیستید را مسدود کنید.
  درباره اینکه آیا فرزندتان واقعا به داشتن یک آدرس ایمیل یا سیستم‌های پیام رسانی نیاز دارد، فکر کنید. اگر پاسخ مثبت است، تمام ارتباطات به غیر از فهرست گیرندگان و فرستندگان مورد تایید خود را فیلتر کنید و مراقب باشید که فهرست دوستانش، طولانی تر از رقم سنش نباشد و شما همه آنها را در زندگی واقعی، بشناسید.
  وب سایت‌های مورد علاقه آنها را در بخش نشانک یا Bookmark قرار دهید تا برای پیدا کردن آنها نام سایت را اشتباه تایپ نکرده و از سایت "بد" سر در نیاورد.
  از موتورهای جست‌وجوی کودکان مانند Yahooligans و Ask Jeeves استفاده کنید.
  زمان حضورشان در اینترنت را محدود کنید، مگر اینکه در حال انجام دادن یک برنامه خاص درسی باشند.
  تا جایی که می‌توانید در کنارشان بنشینید و ببینید که در اینترنت به کجا می‌روند، چه چیزی برایشان جالب است و هر سوالی که فکر می‌کنید بپرسید و به تمام سوالات او پاسخ دهید.
  به آنها بگویید که قبل از فرستادن هر مطلبی اعم از مشخصات شخصی یا مطالب دیگر از طریق ايمیل، IM یا قرار دادن آن در بلاگ و وب سایت، نظر شما را جویا شوند.
  در اوغات فراغت به دنبال سایت‌های سالمی بگردید که بتوانید به او معرفی کنید.
 • ۸ تا ۱۰ سال
  اگر فرزندتان نمی‌تواند وارد سایت‌هایی که از طرف مدرسه معرفی شده یا سایت‌های مناسب با سن خود شود، میزان فیلترینگ کامپیوتر را کاهش دهید.
  بعضی از وب سایت‌ها مانند MSN دارای این امکان هستند که هر صفحه برای باز شدن به اجازه والدین نیاز دارد و به این منظور ایمیلی به نشانی آنها می‌فرستد و در صورت پاسخ مثبت، صفحه را باز می‌کند.
  اگر سرویس پیام فوری یا IM را فعال کرده اید، فهرست فرستندگان پیام را به اشخاص آشنا محدود کنید.
  برنامه ضد ویروس و منهدم کننده نرم افزارهای جاسوس را نصب و فعال کنید زیرا دانلودهای پر ویروس از همین سنین آغاز می‌شود.
  موتورهای جست‌وجو را تغییر نداده و همچنان از Yahooligans و Ask Jeeves استفاده کنید.
  مطمئن شوید که آنها به خوبی متوجه هستند چه اطلاعاتی قابل قراردادن در اینترنت هستند و کدام اطلاعات نباید در اختیار دیگران قرار بگیرند.
  گفت‌وگوی آنلاین را با آنها تمرین کنید تا بیاموزند با غریبه های حاضر در فضای مجازی چگونه برخورد کنند.
  درباره استفاده از نرم افزارهای نظارت فکر کنید. به این وسیله میتوانید آنچه انجام می‌دهند را بررسی کنید.
  علاوه بر تهیه Back up از فایل‌ها، برنامه ضد جاسوسی کامپیوتر را مدام چک کنید. ممکن است فرزندتان هنگام کار اشتباها آن را پاک کرده یا از کار انداخته باشد.

خودتان هم موارد ایمنی را رعایت کنید:

نرم‌افزار ضد spyware و adware را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.
از سلامت و به روز بودن firewall خود اطمینان حاصل کنید.
یک نرم افزار ضدویروس بر روی رایانه نصب کرده و آنرا به طور منظم به روز نمایید.

همانطور که بزرگسالان باید به حفظ امنیت کودکان در فضای اینترنت توجه داشته باشند، از سوی دیگر چنانچه دریافتید فرزندتان در معرض محتوای سایت های نامناسب قرار گرفته و از قوانین تخطی کرده است، هر کاری که انجام دادید نباید به سرزنش و یا تنبیه او روی آورید. بهترین راهبرد شما این است که با او تمرین کنید و هر دوی شما می توانید از اتفاق روی داده به عنوان آموزه ای برای پیشگیری از رویدادهای مجدد بهره برداری کنید.

چالش های ناشی از اینترنت می تواند مثبت هم باشد. آموزش برای یک انتخاب خوب در فضای مجازی می تواند به عنوان کارگاهی برای آموزش تفکر و تصمیم گیری در شرایط مختلف زندگی تلقی شود. فرزند شما امروز برای انتخاب در اینترنت به تفکر وادار می شود و فردا قابلیت های خود را در انتخاب و تصمیم گیری وارد دامنه وسیع تری می کند، از ملاقات با دوستان در یک مهمانی گرفته تا تصمیم گیری برای یک پیشنهاد تجاری و حتی تجربه احساس حضور در انتخابات و حمایت از یک نامزد خاص . آموختن نحوه تصمیم گیری مناسب، مهارتی است که در تمام عمر همراه مان خواهد بود.

حریم خصوصی در فضای مجازی

در شرایطی که فرزندان دانش رایانه ای بیشتری از والدین خود دارند- آنها به راحتی می توانند برای عضویت در یک بازی یا اتاق گفتگو (چت روم) ثبت نام کنند- اما نسبت به عواقب افشای اطلاعات شخصی در اینترنت نا آگاه هستند. به عنوان یک قانون؛ کودکان نباید اطلاعات شخصی شان را بدون اجازه والدین آشکار کنند. اطلاعات مذکور شامل نام، آدرس ایمیل، آدرس پستی، شماره تلفن، عکس، آدرس مدرسه و موارد دیگری از این دست می شود.

به فرزندان خود در رابطه با خطرات افشای اطلاعاتی نظیر نام، آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیل آموزش های لازم را منتقل کنید و حتی تعدادی از قوانین کلی را در رابطه با شرایط وبگردی چاپ کرده و در مقابل آنها قرار دهید.

چه نوع بازی های اینترنتی برای کودکان مفید هستند ؟ علت نوع انتخاب این گونه بازی ها چیست ؟ بحثی که بزودی در سایت قرار داده می شود.