۱۰ حقیقت جالب درباره خواب

ارسال شده توسط

۱۰ حقیقت بسیار جالب درباره خواب وجود دارد که شاید شما ندانید. رویا، خواب، کابوس همه وجود دارند و اینجا به ۲۰ موردی که شاید اصلا باورتان نشود اشاره کرده ایم:

حقیقت # ۱ شما حین خواب دیدن نمی توانید چیزی بخوانید یا زمان را بگویید

 اگر نمی دانید بیدارید یا دارید خواب می بینید، سعی کنید چیزی را بخوانید. اکثریت مردم وقتی خواب هستند نمی توانند چیزی بخوانند. این موضوع در خصوص ساعت هم صدق می کند: هر بار که به ساعت نگاه می کنید یک تایم جدیدی را خواهید دید.

حقیقت #۲ رویای شفاف

رویای شفاف همان رویای آگاهانه هست که فرد در آن نسبت به رویا حد آگاه بوده و روی آن کنترل دارد. در این خواب رویا بین می تواند شرایط را با توجه به علاقه ی خود تغییر دهد، مثلا روی دیوار راه برود و یا پرواز کند. حتی می تواند در زمان سفر کرده و به گذشته یا آینده برود.

حقیقت #۳ اختراعاتی که از رویاها نشات می گیرند

علت بسیاری از اختراعات بشر، خواب های آن افراد بوده اند. برخی از آن ها شامل موارد زیر می شود:

  • ایده ی اولیه ی گوگل
  • موتور جریان متناوب
  • چرخ خیاطی
  • جدول تناوبی

و بسیاری موارد دیگر .

حقیقت #۴ خواب های پیشگو

گاهی خواب هایی می بینیم که بعدتر عین آن ها در زندگی شخصی ما نیز رخ می دهد. این خواب ها می توانند قسمتی از آینده و یا حتی تصادفی باشند. این پدیده بسیار عجیب و در عین حال جالب است. حتما گاهی برای شما هم این اتفاق افتاده که در شرایطی قرار می گیرید که حس می کنید قبلا خواب آن شرایط را دیده اید.

حقیقت #۵ فلج خواب

فلج خواب همان چیزی است که با نام "بختک" بین مردم رواج پیدا کرده است. فلج خواب یک اختلال خوابی است که می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه زمان ببرد. این اتفاق معمولا بعد از اینکه از خواب بیدار بشوید و یا پیش از به خواب رفتن اتفاق می افتد و توانایی حرکت کردن را از فرد می گیرد. مردم در این حالت دچار ترس می شوند. چرا که این حالت با توهمات شنیداری، دیداری، لمسی، فشار روی قفسه ی سینه و خفگی همراه است.

حقیقت #۶ اختلال خواب در مرحله ی REM

خواب معمولا از ۲ فاز تشکیل می شود که یکی حرکت سریع چشم (REM) و دیگری بدون حرکت چشم و مرحله ی پر آسایش خواب است (Non REM). در فاز رم، بدن به صورت فلج در می آید. اما در برخی موارد، مردم در این فاز راه می روند و یا حرکاتی از خود بروز می دهند. که بسیار از آن ها منجر به افتادن از روی تخت و این قبیل اتفافات شده است.

حقیقت #۷ خواب های جنسی

این امر با نام علمی NPT یک پدیده ی بسیار مرسوم بین آقایان است که حتی با انجام تستی در این مورد می توان علت اختلالات نعوظ در مردان را نیز پیدا کرد. تحقیقات بسیاری نشان کی دهد که آقایان تا ۲۰% حین رویا نعوظ دارند.

حقیقت #۸ راه رفتن های غیرقابل باور

راه رفتن در حین خواب، از نادرترین و خطرناک ترین اختلالات خواب است. این اتفاق معمولا حین فاز REM روی می دهد. فرد در این حالت تنها خواب خود را اجرا نمی کند که دنبال اتفاقات واقعی می رود. یکی از متخصصان این امر به نام لی هادوین مثال هایی در این زمینه برشمرده است:

  • خانمی که حین راه رفتن در خواب با مردهای غریبه رابطه ی جنسی داشت،
  • مردی که بعد از ۲۰ مایل پیاده روی پسر عموی خود را کشت،
  • فردی که خود را از طبقه ی سوم ساختمانی پرتاب کرده و در نهایت نجات یافت.

حقیقت #۹ مخدر خواب آور

بعضی از افراد انقدر به خواب دیدن علاقه مند و معتاد می شوند که ترجیح می دهند بیشتر روز را به خواب بگذرانند. به همین منظور در طول روز نیز قرص های خواب آوری مصرف می کنند تا به خواب رفته و خواب ببینند.

حقیقت # ۱۰ کابوس گیر

کابوس گیر یک سمبل معروف آمریکا است. این وسیله، از یک حلقه ی دست ساز از شاخه ی بید ساخته شده که درون آن به صورت تار عنکبوت بافته شده است. این حلقه را با اشیایی چون پر و مهره تزیین می کنند. آمریکایی ها و سرخ پوستان بر این باورند که با استفاده از این حلقه، کابوس های بد به دام افتاده و آن ها تنها خواب خوب خواهند دید.