۵ مورد که در مورد عادت ماهانه نمی دانستید

ارسال شده توسط

خانم ها در طول زندگی خود، حدودا ۴۵۰ بار پریود می شوند. در نتیجه فرصت های زیادی برای شناخت دوران قاعدگی دراختیار خواهند داشت. در هر صورت گاهی ممکن است این دوران شمارا سورپرایز کند و وقتی پریو شوید که اصلا احتمال آن را نمی دهید. اینجا ۵ حقیقت را درباره دوران قاعدگی نوشته ایم که ممکن است آن ها را ندانید:

۱-      شمامی توانید در دوران قاعدگی، حامله شوید

پریود شما را از احتمال باردار شدن، محافظت نمی کند.  شاید قبل تر چنین تصوراتی درباره این دوران وجود داشت، اما بررسی های انجام شده و تجارب بسیاری از بانوان نشان می دهد که احتمال بارداری در دوران قاعدگی وجود دارد. چند دلیل برای این اتفاق وجود دارد. یکی از آن ها خونریزی هایی است که خانم ها در حین تخمک گذاری خود داشته و فکر می کنند پریود شده است. در صورتیکه در دوران تخمک گذاری، در اوج باروری خود بوده و رابطه ی جنسی در این دوران به بارداری کمک می کند.

۲-      اگر قرص مصرف می کنید، قاعدگی شما کمی متفاوت است

مثلا اگر قرص های قند مصرف می کنید، به لحاظ فنی ماهانه یک دوره خوریزی خواهید داشت که با پریود یا عادت ماهانه کمی متفاوت است. به طور معمول، در اواسط چرخه ی قاعدگی، شما دچار تخمک گذاری خواهید بود. اگر این تخمک ها، بارور نشوند سطح هورمون شما کاهش پیدا کرده و دیواره رحم شما میریزد. یعنی در هربار ریود شدن، بدن شما آماده ی بارداری شده بوده و به دلیل بارور نشدن تخمک ها، دیواره رحم ریخته و خونریزی خواهید داشت.

۳-      چرخه قادعگی  شما در طول زندگیتان تغییر می کند

دقیقا زمانی که احساس می کنید می توانید زمان دقیق پریود خود را پیش بینی کنید، ناگهان همه چیز تغییر می کند. این اتفاق به دلیل تغییرات هورمونی در زندگی شما رخ می دهد. برای مثال ممکن است فاصله دوره های اولین دفعاتی که پریود می شوید، کمی طولانی تر باشد. دخترهای نوجوان معمولا در صاله ی ۲۱ تا ۴۵ روز پریود می شوند. باگذر زمان، این چرخه ثبات بیشتری پیدا کرده و به ۱۹ ای ۲۸ روز تبدیل می شود. حتی شدت خونریزی فرد نیز ممکن است دچار افزایش یا کاهش شود که این ها در طول زندگی یک خانم کاملا طبیعی هستند.

البته این مشکلات بسیار عمومی هستند، اما اگر خونریزی شما بسیار شدید بود یا برای ۲ ماه اصلا پریود نشدید، حتما باید به پزشک بانوان مراجعه نمایید.

۴-      تامپون و نوار بهداشتی تنها انتخاب های شما نیستند 

به جز نوار بهداشتی و یا تامپون که پدهایی هستند که ترشحات قاعدگی را جذب می کنند، وسیله هایی مثل فنجان قاعدگی با نام انگلیسی (Menstrual Cup) نیز وجود دارند که قادر به جمع آوری ترشحات هستند. فنجان قاعدگی مثل پدهای نوار بهداشتی، از روی لباس معلوم نیست و داخل مهبل یا واژن قرار می گیرد. جنس این وسیله معمولا از پلاستیک نرم است.

۵-     سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی که با نام انگلیسی PMS (premenstrual syndrome) خوانده می شوند، از یک تا ۲ هفته پیش از قاعدگی شروع می شود. خانم ها در این دوران نوسانات شدید احساسی و رفتاری دارند. دقیقا همان لحظه که به یک نفر عشق می ورزند، از او متنفر می شوند. و همان لحظه که احساس گرسنگی شدیدی دارند، سیر می شوند! این اختلالات به دلیل تغییر سطح هورمون و تغییرات شیمیایی در مغز روی می دهد