۹ دلیل برای مصرف روزانه ی عسل

ارسال شده توسط

از سال ها پیش، فواید عسل توسط دانشمندان و محققان یونان و رم و حتی قرآن مطرح شده بود. یک قاشق غذاخوری عسل، تقریبا حاوی ۶۴ کالری و فاقد کلسترول، چربی و سدیم است. اینجا به ۹ مورد از بهترین فواید عسل اشاره کرده ایم:

کاهش حساسیت

عسل دارای خاصیت های ضد التهابی است و بسیاری بر این باور هستند که می تواند واکنش های آلرژیک را کاهش دهد. عسل خود دارای گرده هایی هست که می تواند وقتی در معرض حساسیت قرار گرفتید، واکنش ایمنی نشان دهد. در طول زمان بدن به میزانی پادتن در برابر گرده تولید می کند، که منجر به کاهش آزادسازی هیستامین می شود. در نتیجه، بدن واکنش ایمنی محدودتری نیز نشان خواهد داد.

درمان سرفه

بافت عسل به گونه ای است که غشاء جمع شده دور گلو را جمع می کند. این غشاء موجب سوزش گلو در طول سرفه می شود. همچنین عسل می تواند اعصاب انتهای گلو را تحریک کرده و حین سرفه کردن از گلو محافظت کند. برخی محققان آمریکایی از عسل برای درمان بیماری های سرفه ی ۳۰۰ کودک استفاده کردند و شاهد "بهبود قابل توجهی پیش از درمان و شب پس از درمان بودند".

بهبود طبیعی خواب

عسل برای بی خوابی های شبانه بسیار مفید است. مصرف عسل باعث افزایش سطح سروتونین و انسولین شده. بدن نیز به طور اتوماتیک آن ها را تبدیل به ملاتونین می کند که موجب افزایش و تنظیم خواب می شود. در نتیجه با مصرف عسل، میزان و کیفیت خواب شما بهبود میاید.

درمان زخم و سوختگی

بسیاری از افراد از دانستن این موضوع که عسل یک آنتی بیوتیک طبیعی هست سورپرایز می شوند. به لحاظ پزشکی، آنتی بیوتیک موجود در عسل به صورت داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. عسل یک ضدعفونی کننده ی طبیعی در برابر بسیاری از باکتری ها است که می تواند به عنوان یک عامل قوی در برابر زخم و سوختگی عمل کند.

افزایش حافظه

اکسیداسیون مغز می تواند منجر به آسیب ساختاری و زوال عقل شود. محصولات حاوی عسل می توانند در این زمینه کمک کنند، چرا که سرشار از آنتی اکسیدان ها بوده و می توانند این اثر منفی را معکوس کنند. عسل به جذب کلسیم (ماده ی مغزی حیاتی برای مغز) نیز کمک می کند. این دو مکانیسم به شناخت مانند حافظه کمک می کند.

افزایش انرژی

عسل انرژی قابل توجهی به بدن می دهد. این شیرین کننده ی طبیعی سرشار از گلوکز و فروکتوز است که به سرعت وارد خون شده و سطح انرژی را افزایش می دهد. حتی افرادی که دنبال حجم دادن به عضله های خود هستند، می توانند با بهره گیری از عسل انرِی خود را افزایش دهند.

درمان شوره ی سر

شاید به نظر بسیار عجیب بیاید اما همانطور که قبلا نیز گفته شده، عسل برای پوست بسیار مفید است. یکی از مطالعات انجام شده توسط کتابخانه ملی پزشکی  آمریکا نشان داده که ماساژ عسل رقیق روی قسمت های پوسته پوسته شده ی سر، به درمان آن ناحیه کمک می کند. ۳ ساعت پس از مصرف عسل می توانید موهای خود را بشویید. عسل می تواند ظرف یک الی دو هفته به درمان شوره ی سر، خارش و ضایعات پوست سر کمک کرده و حتی ریزش موی سر را نیز کاهش دهد.

درمان رفلکس اسید

تحقیقات نشان می دهند که عسل به کاهش نشانه های رفلکس اسید کمک می کند. عسل روی مری را پوشش داده و منجر به کاهش التهاب می شود. همچنین مصرف عسل به مقابله با آسیب های داخلی ناشی از اسید نیز کمک می کند. آنزیم های غلیظ موجود در عسل به هضم غذا و در نتیجه کاهش اسیدها کمک می کند.

تقویت سیستم گوارش

عسل می تواند به عنوان یک پری بیوتیک (باکتری محافظ روده) مورد استفاده قرار گیرد. برای هضم بهتر غذا همیشه نیاز به باکتری های سالم است که در هضم غذا، جذب مواد مغذی و تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک کنند و عسل دارای این باکتری است. عسل می تواند مشکلاتی مانند سندروم روده و تحریک پذیری آن را کاهش دهد.