چطور برای زندگی خود برنامه ریزی کنیم

ارسال شده توسط

کنترل کردن زندگی کمی سخت است. می توانید تصمیم بگیرید که چه می خواهید، ببینید چه چیزی برای شما اهمیت دارد، و برنامه ای برای دنبال کردن بریزید. به این صورت می توانید از زندگی خود بیشترین لذت را ببرید. برنامه ریزی برای زندگی را یاد بگیرید، سپس متوجه می شوید چطور به اهداف و آرزوهای خود دست پیدا کنید.

تعیین چشم انداز زندگی

چطور برای زندگی خود برنامه ریزی کنیم

۱ ببینید چه چیز برای شما اهمیت دارد

برنامه ریزی برای زندگی کار بسیار جذاب و مهمی است، همچنین وقتی برای زندگی خود برنامه می ریزید، قسمت های مختلفی هست که باید آن ها را مد نظر قرار دهید. برای اینکه ایده ای داشته باشید که دوست دارید آینده ی شما به چه صورت باشد، ببینید چه چیزی برای شما ارضا کننده و معنا دارد است. سوال هایی در این زمینه وجود دارد که شما را در تعیین مسیر زندگی کمک و راهنمایی می کند:

  • موفقیت برای شما به چه صورت است؟ آیا یک منصب شغلی ویژه است؟ یا مقدار مشخصی از پول؟ آیا خانواده در آن جایی دارد؟ آیا خلاقانه است؟
  • اگر شما قادر به تغییر زندگی بودید، زندگی شما در حال حاضر به چه صورت بود؟ کجا زندگی می کردید؟ شغل شما چه بود؟ زمان خود را به چه صورت می گذراندید؟ زمان خود را با چه کسی سپری می کردید؟
  • زندگی چه کسی را تحسین می کنید؟ کدام قسمت از زندگی شما  برای شما جذاب است؟

۲ نوشتن ساختار چشم اندازتان

بعد از اینکه با پرسش از خود فهمدید چه چیزی برای شما معنا دار و مهم است، پاسخ آن پرسش ها را در قالب یک جمله که راهنمای زندگی شما باشد یادداشت کنید. این جمله را در زمان حال یادداشت کنید، گویی قبلا به آن موفقیت دست پیدا کرده اید.

  • چند نمونه برای بیانیه دیدگاه: زندگی من موفقیت آمیز است، چرا که من مدیر خود هستم؛ هر روز احساس رهایی دارم؛ از خلاقیت خود استفاده می کنم؛ و با خانواده ام زندگی می کنم.

۳ آهسته پیش روید

ممکن است برنامه ی شما، در یک خط مستقیم سیر نشود. خیلی کم این اتفاق پیش می آید که همه چیز دقیقا و عینا مانند انتظار ها و خواسته های فرد پیش رود. زندگی مملو از فرصت ها و شرایط جدی است. زندگی همچنین سرشار از شکست است، اما شما نباید جا بزنید. آماده باشید که درست به آهستگی قدم های کودکان به پیش روید. همینطور که به هدف خود نزدیک تر می شوید، از تجارب خود بیشتر استفاده کنید.

  • ممکن است در زندگی شکست بخورید. ممکن است شغلی که فکر می کردید به موفقیت می رسد، به هیچ جا نرسد. ممکن است خانواده و ارتباطات شما مسیر شما را تغییر دهند. فقط به یاد بسپارید که هیچ جدول زمانی وجود ندارد. به آرامی به سمت اهداف خود پیش روید و از هر شکست و اتفاقی، درس یاد بگیرید.

۴ فرصت های خود را بسازید

ممکن است آن شغل بی نظیر و فوق العاده ای که منتظرش هستید، فعلا برای شما قابل دسترسی نباشد. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، باید خودتان این فرصت را برای خود ایجاد کنید. حتی اگر چنین چیزی جزئی از برنامه ی شما نباشد. اگر بفهمید همینکه برای زندگی خود برنامه میریزید، خودتان باید رسیدن به آن برنامه ها را نیز میسر کنید، شما را برای هر تغییری آماده می کند.

تعیین برنامه زندگی

چطور برای زندگی خود برنامه ریزی کنیم

۱ یک برنامه برای زندگی خود بنویسید

نقشه ی زندگی، یک برنامه ی نوشته شده و رسمی است که می توانید درباره ی تمام قسمت های زندگی خود مانند شغل، مکان زندگی، افرادی که در تعامل با شما هستند، و چگونگی گذران زمان باشد. برنامه ی زندگی به شما کمک می کند تا قسمت هایی از زندگی که نیاز به تغییر و یا ایجاد دارند را بشناسید.

۲ قسمت هایی از زندگی خود را که نیاز به تغییر دارند مشخص کنید

داشتن برنامه ی زندگی به معنای تغییر تمام جوانب زندگی نیست، بلکه سرآغازی برای شروع این فرآیند است. ممکن است قسمت هایی از زندگی شما باشد که از آن ها راضی باشید، مثل محل زندگیتان؛ اما قسمت هایی مانند نوع شغل خود را دوست ندارید و دنبال ترفیع یا تغییر آن هستند. بسیاری از جوانب زندگی نیاز به تغییر دارند، اما از قسمتی شروع کنید که بیشترین اهمیت را برای شما دارد.

  • ببینید می خواهید با چه چیزی شروع کنید، مثل شغل، گروه های اجتماعی، سرگرمی یا هر چیز دیگر. برخی از جوانب زندگی که ممکن است علاقه مند به تغییر آن ها باشید شامل شغل، تحصیلات، یا درآمد و برنامه های مالی می شود.
  • از خودتان سوال کنید که از تغییر این موارد چه چیزی حاصل شده و چرا می خواهید این تغییر شکل بگیرد/
  • از خودتان بپرسید کدام قسمت از تغییر برای شما سخت تر است. زمانیکه بدانید چه مشکلاتی وجود دارد؛ خود را نیز برای رویارویی با آن مشکلات آماده می کنید. اگر از قبل آن مشکلات و موانع را بشناسید، می توانید از دیگران برای رفع آن ها کمک بگیرید.

۳ اطلاعات بیشتری کسب کنید

داشتن یک سیستم پشتیبانی یا افرادی که بتوانند در زمان نیاز به شما کمک کنند، برای اجرای تغییرات زندگی لازم هستند. قسمتی از برنامه ی ریزی برای تغییر، دانستن دقیق این موضوع است که وقتی به مشکلی برخوردید، چه کسی یا چیزی می تواند به شما کمک کند.

  • اطلاعات دقیقی درباره ی تغییرات پیش روی خود کسب کنید. به زندگی افراد موفق گوش کرده یا در گروه های پیشرفت و موفقیت شرکت کنید. از دیگران بپرسید که در مسیر تغییر زندگی خود، چه رویکردهایی را پیش رو گرفتند.

تعیین اهداف

چطور برای زندگی خود برنامه ریزی کنیم

۱ اهمیت تنظیم اهداف را بشناسید

تنظیم اهداف مهارت بسیار مهمی است که افراد موفق از آن استفاده می کنند. تنظیم یک هدف شما را قادر به تمرکز روی مشخصه های یک موضوع می کند. همینطور به شما کمک می کند تا ابزارهای لازم برای رسیدن به هدف خود را سازماندهی کنید.

  • یکی از بهترین موضوعات درباره ی تعیین اهداف، اعتماد به نفسی است که به آن دست پیدا خواهید کرد.

۲ استفاده از شیوه های هدف گذاری

تعیین هدف راه خوبی برای ارتقای برنامه ی زندگی است. با اینکار  می توانید اهداف خود را خاص، قابل اندازه گیری، قابل اجرا، واقع گرا و زمانبندی کنید.

۳ واقعی کردن اهداف

چند راه برای واقعی و دست یافتنی شدن اهداف شما وجود دارد. ابتدا باید آن ها را یادداشت نمایید. وقتی اهداف خود را روی کاغذ می آورید، از آرزو به واقعیت تبدیل می شوند. فقط این اهداف باید بسیار جزئی باشند.