زمان مناسب تماشای تلویزیون برای کودکان

ارسال شده توسط

احتمالا بیشتر افراد پیش از اینکه دارای فرزند شوند، به نوع رفتار خود با کودکان فکر می کنند. یکی از تصوراتی که اکثر ما درباره فرزندمان داریم این است که اصلا به فرزند خود اجازه نمی دهیم زمانی را صرف موبایل، تبلت و یا کامپیوتر کند. یک روانشناس آمریکایی می گوید که پدر مادری که در رستوران حین صرف شام، یک آی پد در اختیار کودک ۵ ساله ی خود قرار دادند را تمسخر کرد. همچنین با دوست خود که برای تولد کودکش یک مینی آیپد خرید نیز مخالفت کرد.
آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (AAP) طی تحقیقی در سال ۲۰۱۱ توصیه کرد که کودکان زیر ۲ سال اصلا نباید تلویزیون تماشا کنند، و بعد از ۲ سال نیز این زمان روزانه محدود به ۲ ساعت می شود. این کار در گفتار آسان است اما اگر دارای فرزند باشید می بینید که یکی از محال ترین کارهای ممکن است. به طوریکه که آکادمی پزشکی اطفال این سن را تا ۱۸ ماهگی پایین آورد و اضافه کرد که تا ۱۸ ماه نیز می توانند ویدئو چت با فامیل و دوستان داشته باشند. اما تلویزیون، لپ تاپ، تلفن همراه و غیره باید حذف شوند.
تغییر نظر آکادمی آمریکا گواهی بر این امر است که در کل صفحه های نمایش، تبدیل به بخشی از زندگی ما شده اند و ما باید یک تصمیم جدی در مورد آن ها اتخاذ کنیم. در هر صورت برخی از محققان با این امر مخالف هستند و باور دارند که می توانید نیاز خود را از این صفحات نمایش انتخاب کنید و از آن استفاده ی بهینه داشته باشید. سه مورد از نتایج تحقیقات انجام شده در این امر را برای شما آماده کرده ایم:

۱٫ صفحات نمایش می توانند استفاده ی آموزشی داشته باشد. اما این برنامه ها همگی برای کودکان بالای ۲ سال مناسب هستند. در نتیجه توصیه ی آکادمی پزشکی اطفال که کودکان تا ۲ سال از این صفحات استفاده نکنند درست است. در واقع امکان اینکه کودکان زیر دو سال اصلا متوجه چیزی که می بینند بشوند بسیار کم است.
۲٫ نکته ای که باید به آن توجه شود این است که رسانه های دیداری به طور کلی آسیبی به یادگیری، دایره ی لغات و غیره نزده و هیچ کدام عامل بیماری نیز نخواهند بود. اما این رسانه ها زمان مفید کودک برای بازی با دوستان ، گذر زمان با خانواده، انجام تکالیف و غیره را می گیرد. اینکه کودک شما با دوستان خود بازی کند بسیار بهتر از بازی با آیپد یا PS4 است. پس اجازه ندهید که تکنولوژی کودک شما را تبدیل به فردی درونگرا کند.
۳٫ تحقیقات نشان داده که افرادی که عادت به روشن گذاشتن تلویزیون در منزل خود دارند، تمرکز کودک و خود را از بین می برند. برای مثال اگر کودک شما در حال بازی با اسباب بازی های خود است، چرا اصلا تلویزیون را روشن بگذارید؟
۴٫ رسانه های دیداری هیچ کدام به اندازه خود شما آموزنده نخواهند بود. برخی بر این باورند که فیلم ها یا بازی های آموزنده ی بسیاری وجود دارد که از آن ها برای یادگیری کودک خود استفاده می کنند. اما باید به یاد داشته باشند که هیچ یک از این وسایل به اندازه خود والدین قابلیت افزایش یادگیری را در کودک ندارند.
۵٫ محتوای برنامه های نمایش داده شده در رسانه های دیداری هیچ کدام مناسب فرزندان نیستند. فیلم ها و بازی های موبایل یا کامپیوتر، همگی موجب افزایش خشم، اضطراب و استرس در کودک می شوند. به غیر از چند برنامه ی آموزشی خوب، هیچ یک از این ها برای کودکان مناسب نیستند. پس چرا اصلا از آن ها استفاده کنیم؟ حتی انیمیشن ها نیز از شخصیت های بسیار خشن و ترسناک ساخته شده اند که لطافت کودکانه را از فرزندان شما خواهند گرفت.
با وجود تمام این موارد، نظر شما به عنوان والدین در مورد استفاده از رسانه های دیداری برای کودکان چیست؟ آیا شما به فرزند خود اجازه می دهید تا از بازی های موبایل شما استفاده کند تا آرام شده و شما را اذیت نکند؟ آیا برای افزایش تمرکز خود حاضر به آسیب به فرزندتان هستید؟ نظرات و تجارب خود را با ما به اشتراک گذارید.