بهترین راه درمان بوی بد دهان

ارسال شده توسط

بوی بد دهان چیست؟

بد بویی دهان یکی از امراضی است که تقریبا ۳۰% از افراد دنیا دچار آن هستند و نام های بسیاری نیز برای این بیماری گفته شده است. گذشته از نام هایی که برای این بیماری به کار می رود، این بیماری از بوی بد، تند و زننده ایجاد می شود. یکی از گزارش های آکادمی دنداپزشکی عمومی نشان داده که در ۹۰% مواقع علت این بوی بد از دهان، گلو و لوزه های نشات می گیرد. اگر دچار این مشکل شدید و با استفاده از نخ دندان، مسواک و دهانشویه بوی بد دهان شما رفع نشد باید آن را جدی گرفته و به پزشک مراجعه نمایید.

بوی بد معمولا از یک گروه از باکتری ها ناشی می شود که در زیر سطح زبان و یا در گلو و لوزه پرورش پیدا می کنند. این میکروب "بی هوازی" نام دارد و به معنای زندگی بدون اکسیژن است. در واقع این نوع باکتری برای ادامه زندگی به اکسیژن نیاز دارد. این باکتری ها برای هضم غذا و تبدیل پروتئین به آمینو اسید لازم هستند.

چهار علت بدبویی دهان

خشکی دهان

خشکی دهان بهترین محیط را برای رشد باکتری بی هوازی ایجاد می کند. چند دلیل برای خشکی دهان عبارتند از: صحبت کردن، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و خر و پف کردن. کاهش بزاق دهان که هنگام شب ها رخ می دهد، موجب خشکی دهان شده و صبح دهان بوی بدی می گیرد. در هر صورت افردی که از کمبود بزاق دهان رنج می برند برای جلوگیری از سایر مشکلات باید هر چه سریع تر اقدام به درمان آن کنند.

غذا

بعضی مواد غذایی ماند پیاز، سیر و لبنیات علت بد بو شدن دهان هستند. قندهای تصفیه شده و فرآوری شده نیز منبعی برای این باکتری های ایجاد می کنند. اما از دیگری مواد غذایی که به رشد باکتری های بی هوازی و بوی بد دهان کمک می کنند قهوه و آب میوه ها هستند. این دو بستری برای پرورش بی هوازی ها فراهم می نمایند.

بهداشت دهان

عدم رعایت بهداشت دهان منجر به بروز مشکلاتی چون خراب شدن دندان ها، لثه ها و بوی بد دهان می شود. مراقبت ناکافی از دهان موجب تجمع باکتری ها روی دندان و لثه می شود. مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندان به دفع باکتری ها کمک می کند. می توانید هفته ای یک مرتبه با جوش شیرین دندان ها خود را مسواک کنید. دهان شویه های درمانی بسیاری نیز وجود دارند که فعالیت های باکتریایی را روی لثه ها کاهش داده و از بیماری لثه جلوگیری می کنند. در نتیجه دهان شما کمتر بوی بد میگیرد.

بیماری

پژوهش های انجام شده نشان می دهند که ۱۰% افراد به دلیل داشتن بیماری های مشخصی دچار بوی بد دهان میشوند. بیماری هایی چون دیابنت، کبد، سرطان، بیماری ریوی، عفونت دستگاه تنفسی، سینوزیت، ذات الریه، برونشیت، عفونت قارچی دهان و غیره همه به بد بو بودن دهان کمک می کنند.

۶ درمان خانگی بوی بد دهان

محصولات پیشرفته مراقبت از دهان: استفاده از محصولات خوب مانند دهان شویه، مسواک، خمیر دندان و نخ دندان خوب به جلوگیری از این مشکل کمک میکنند.

استفاده از نخ دندان: اگر روزانه دوبار دندان های خود را با نخ دندان تمیز کنید. همچنین به خاطر بسپارید که باید مسواکی استفاده کنید که پرزهای بسیار نرمی داشته باشد. در غیر این صورت موهای زبر مسواک روی سطح دندان را خشن کرده و بستری برای باکتری ها فراهم می شود.

تحریک جریان بزاق: با استفاده از مصرف آدامس، قرص های خوشبو کننده دهان مانند قرص دارچین و نعنا از خشکی دهان و کاهش بزاق جلوگیری کرده و از بوی بد دهان رهایی پیدا کنید.

مصرف میوه و سبزیجات غنی از فیبر: یکی از بهترین راه های کاهش باکتری های بی هوازی خوردن میوه و سبزیجات است. سیب یکی از بهترین میوه ها برای این موضوع است.

مصرف مکمل های غذایی: مصرف قرص های مکمل ویتامین B, C, D و E تاثیر بسزایی در کاهش بوی بد دهان دارند که باد البته زیر نظر پزشک مصرف شوند.

مسواک دندان با جوش شیرین: باکتری ای که منجر به بوی دهان می شود در محیط اسیدی مقاومت بیشتری پیدا می کند. اگر دندان های خود را با جوش شیرین مسواک کنید به خنثی کردن این محیط کمک کرده اید.

  راه های پیشگیری از بوی بد دهان:

  • مصرف غذاهای غنی از فیبر
  • دهان شوی
  • نوشیدن چای سیاه و سبز
  • دوری از مصرف محصولات حاوی از سدیم لوریل سولفات یا الکل
  • شستشوی دهان بعد از مصرف لبنیات، گوشت و ماهی
  • تنفس از طریق بینی
  • نوشیدن مقدار فراوانی آب
  • مصرف پونه و نعنا