بهترین راه های دوستیابی کودکان

ارسال شده توسط

بهترین راه های دوستیابی کودکان را می شناسید؟

اگر پدر مادر باشید و فرزند شما پیش شما آمده و بگوید هیچ کس با من دوست نمی شود، کسی مرا دوست ندارد، شما چه پاسخی به او خواهید داد؟ آیا این جملات تلخ و ناراحت کننده نیستند؟ حتما همه ی ما دوست داریم که فرزندانمان از دوستی های بد و پر خطر در امان باشند، اما باید بدانید که فرزندان شما برای پیشرفت روابط اجتماعی و اعتماد به نفس خود، نیاز با گستردگی ارتباطات پیرامون خود دارند. شاید شما نتوانید برای فرزند خود دوست مناسبی انتخاب کنید، اما حتما می توانید به او راه های پیدا کردن یک دوست مناسب را یاد دهید.
دوستی های خوب، به افراد کمک می کنند چیزهای زیادی یاد گرفته و پیشرفت کنند. بعضی از پدر مادرها که خود دوستی ندارند، فکر می کنند داشتن دوست هیچ ضرورتی نداشته و حتی کودک خود را ترغیب به تنها بودن در مدرسه و فضاهای دیگر می کنند. در صورتیکه باید بدانند، روابط اجتماعی به پیشرفت فردی ما کمک بسیاری می کند.
کودکان تقریبا از ۴ یا ۵ سالگی به طور غریزی به پیدا کردن دوست تمایل پیدا می کنند. اما بعضی از کودکان یا نوجوانان، در این راه با مشکلاتی مواجه می شوند. تاپ لیست با شروع مدارس، قصد دارد به پدر مادرهای عزیز در حل مشکل دوست یابی فرزندانشان کمک کند. اگر شما هم راهی بلد هستید که به حل این مشکل فرزندان کمک می کند، تجارب خود را با ما به اشتراک گذارید.

منبع : WebMD


 • بهترین راه های دوستیابی کودکان آموزش مهارت های دوستی
  1
     آموزش مهارت های دوستی
  17%
  رای دهید
  کودکان دوست دارند با هم سن و سال های خود بازی کنند، حرف بزنند، در سنین بالاتر دوست دارند بیرون بروند و باهم تجربه کنند. اولین راه یادگیری آن ها، دیدن شما حین برخورد با دوستانتان است. یکی از روانشناسان آمریکایی به نام سوزان نیومن گفته که \"ما در جایگاه والدین، الگوی آن ها هستیم\". سوزان نیومن گفته که شما می توانید برای آموزش همدلی به فرزندتان، برای همسایه ی بیمار خود غذا ببرید، یا برای تولد مادربزرگ خود یک کارت پستال درست کنید.
 • بهترین راه های دوستیابی کودکان شناختن راه دوستیابی فرزند خود
  2
     شناختن راه دوستیابی فرزند خود
  16%
  رای دهید
  درک کردن فرزند و شناختن حالات او یک چیز است، و اجبار او چیزی دیگر. یکی از دکترهای روانشناسی گفته که نوع دوستی های والدین به فرزندان القا می شود، در صورتیکه شاید روش دوستی شما، با روحیات و خلقیات فرزند شما سازگار نباشد. گاهی بهتر است که فرزند خود را نسبت به دوستی های خود محدود کنید، و راه را برای او باز بگذارید تا خود را بشناسد. بعضی از کودکان دوستی های گروهی را به فردی ترجیح می دهند و باید این ویژگی در آن ها شناخته شود.
 • بهترین راه های دوستیابی کودکان خانه را به روی دوستان فرزندتان باز بگذارید
  3
     خانه را به روی دوستان فرزندتان باز بگذارید
  16%
  رای دهید
  اگر فرزند شما نوجوان یا جوان است، به او اجازه دهید تا دوستان خود را به خانه دعوت کند. مثلا می توانند قرار دیدن یک فیلم در خانه، بازی و یا هر چیز دیگری را داشته باشند و چندین کار انجام دهند. بسته به جنسیت و نوع نیاز افراد، برخی دوست دارند باهم برای مثال شیرینی درست کنند، برخی دیگر دوست دارند پلی استیشن بازی کنند. به آن ها اجازه دهید طبق علایق خود پیش روند.
 • بهترین راه های دوستیابی کودکان به فرزند خود در کار کردن روی مشکلات دوستیابی کمک کنید
  4
     به فرزند خود در کار کردن روی مشکلات دوستیابی کمک کنید
  12%
  رای دهید
  معمولا روی داد سوء تفاهم، درگیری و مشکلات در تمام روابط اتفاقی طبیعی است. شما باید به فرزند خود آموزش دهید چطور با مشکلات احساسی خود برخورد کند و آن را رفع کند. نتایج یک تحقیق روی نقش احساسات در روابط 267 کودک 9 تا 11 ساله نشان داد که افرادی که بیشتر عصبانی می شوند، تمایل بیشتری به اتمام دوستی های خود دارند. شما باید به کودک خود آموزش دهید که خشم و عصبانیت در مقابل محبت و دوستی، و اتفاقی کاملا طبیعی است. نباید به خاطر عصبانیت های خود روابط را به پایان برسانند بلکه باید یاد بگیرند مشکلات را در رابطه حل کنند.
 • بهترین راه های دوستیابی کودکان به فرزند خود اجازه ی انتخاب دوست دلخواه خود را بدهید
  5
     به فرزند خود اجازه ی انتخاب دوست دلخواه خود را بدهید
  10%
  رای دهید
  روابط به وسعت دید فرزند شما کمک می کند. این بدان معناست که اگر مثلا دین دوست فرزند شما با او فرق داشت، آن ها را از دوستی و ارتباط با هم منع نکنید. تعصبی نسبت به تفاوت ها نداشته باشید بلکه اجازه دهید شما تفاوت ها را بشناسد و کنار آمدن با آن ها را یاد بگیرد. هدف ما باید این باشد که به فرزندمان در پیشرفت توانایی انتخاب کردن کمک کنیم.
 • بهترین راه های دوستیابی کودکان مراقب اذیت های فرزندان باشید
  6
     مراقب اذیت های فرزندان باشید
  8%
  رای دهید
  اذیت و آزار رسانی در کودکی امری بسیار طبیعی است، اما وقتی کودکان وارد نوجوانی و جوانی می شوند، این حالات و روحیات اصلا طبیعی نبوده و آسیب رسان هستند. باید به فرزند خود آموزش دهید که نباید با گفتار یا حرکات خود، موجب آزار عمدی به دوست خود بشود، چرا که این کار ممکن است روی احساس دوست او تاثیر بسیار منفی و عمیقی به جای بگذارد. شما می توانید در شناخت لحن و انتخاب کلمات به فرزند خود کمک بسیاری کنید.
 • بهترین راه های دوستیابی کودکان پیشنهاد جایگزین هایی به جای دیده شدن
  7
     پیشنهاد جایگزین هایی به جای دیده شدن
  7%
  رای دهید
  کودکان معمولا دوست دارند در معرض دید قرار بگیرند. از سن 9 تا 10 سالگی حساسیت کودکان به نوع حس و فکر مردم به خودشان اهمیت پیدا می کند. متاسفانه شما نمی توانید روی دیده شدن و محبوبیت او تاثیری بگذارید. اما می توانید به او کمک کنید تا به جای تماشای دیگران، جزئی از آن ها باشد. باید در رشد اعتماد به نفس فرزند خود کوشا باشید و سخت تلاش کنید. چرا که اعتماد به نفس روی جوانب بسیاری از زندگی پیش روی او تاثیر می گذارد.
 • بهترین راه های دوستیابی کودکان ایفای نقش
  8
     ایفای نقش
  5%
  رای دهید
  می توانید حین بازی با کودک خود، به طور غیر مستقیم به او نحوه ی دوستیابی را آموزش دهید. تاثیر بازی ها روی کودکان را هیچ وقت فراموش نکنید. بازی برای شما فرصتی ایجاد می کند تا رفتار درست و مناسب با مردم را به فرزند خود آموزش دهید و روش های مختلفی را به او بیاموزید. می توانید از موقعیت های ساده شروع کنید و به تدریج در موقعیت های پیچیده تر بازی کنید. مثل صحبت با تلفن، ورود به یک محل، صحبت با بزرگترها، دعوت یک دوست به بازی و غیره.
 • بهترین راه های دوستیابی کودکان برچسب نزدن به فرزند
  9
     برچسب نزدن به فرزند
  3%
  رای دهید
  شما در جایگاه والدین باید به یاد داشته باشید که برچسب زدن به کودکان یکی از اشتباهات پدر مادرها است که تاثیر جبران ناپذیری به جای می گذارد. استفاده از کلماتی چون خجالتی، بی اعتماد به نفس، تنها، ساکت و غیره در اشاره به کودکان، کار بسیار غلطی است. اگر با فرزند خود به میهمانی رفته و فرزند شما پشت شما قایم شد و شما بگویید \"بچه ی من خجالتی هست\" اشتباه بزرگی کرده اید که باید تاوان آن را پس دهید. شما باید حین توصیف فرزند خود، به پیشرفت او کمک کنید مثلا بگویید \"چند دقیقه طول میکشه تا به شما عادت کنه\".
 • بهترین راه های دوستیابی کودکان کودکان متفاوتند
  10
     کودکان متفاوتند
  1%
  رای دهید
  دکتر باسمن از روانشناسان آمریکایی می گوید که بین افراد خجالتی و افراد درونگرا که ترجیح می دهند کتاب بخوانند، نقاشی کنند و اوقات خود را به تنهایی پر کنند فرق است. \"کودکان مختلف در یک خانواده می توانند در سطوح متفاوتی از اجتماعی بودن قرار داشته باشند\". اما افراد درونگرا هم نیز به پیدا کردن دوستان خود دارند. باید سطح تحمل فرزند خود را بشناسید و به همان اندازه از او توقع داشته باشید. شاید بعضی از کودکان به تنها یک دوست و برای مدتی کوتاه مثلا 1 بار در هفته و به 1 علت نیاز داشته باشند.
11