پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا

ارسال شده توسط

آیا ۱۰ مورد از پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا را می شناسید؟
جت های جنگنده نقش مهمی در حملات و جنگ های هوایی دارند. جنگنده های هوایی بدون تردید، از مهمترین سلاح های استراتژیک هستند که این روزها به لحاظ اثربخشی و فناوری، مهم شمرده می شوند. در جنگ های امروزه، مرزها و تسلط های هوایی اهمیت بالایی دارند. چرا که عملیات هوا به زمین و هوا به دریا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.
با پیشرفت تکنولوژی کشورهای بسیاری موفق به ساخت جت های جنگنده ی پیشرفته شده و در ارتش خود از آن برای آمادگی جنگ ها استفاده می کنند. اینجا لیستی از پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا را برای شما فهرست کرده ایم. این ۱۰ جنگنده از بهترین جنگنده های تاریخ بوده اند. آیا در مورد هیچ یک از آن ها اطلاعاتی دارید؟ به نظر شما کدام یک از این جنگنده ها در جنگ ها تاثیر بیشتری داشته است؟
از جنگنده هایی که در لیست ما نیامده اما از پیشرفته ترین ها هست می توان به JF-17 اشاره نمود. در صورت داشتن هر گونه اطلاعات، نظرات خود را با ما به اشتراک گذارید.


 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا اف 35 لایتنینگ 2 (آمریکا)
  1
     اف 35 لایتنینگ 2 (آمریکا)
  18%
  رای دهید
  F-34 Lightning II بهترین و پیشرفته ترین جنگنده در دنیا است. این هواپیمای جنگنده ی چند منظوره، یک جنگنده ی تک سرنشین، تک موتوره و پنهان کار است که به منظور ماموریت های شناسایی و دفاعی طراحی شده است. در ساخت این جنگنده از به روز ترین راه کارها در کاهش شناسایی رادار و تشعشعات فروسرخ استفاده شده است. اف 35، در کابین خلبان، از یک نمایشگر کامل و یکپارچه بهره برده است.
 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا لاکهید مارتین اف-22 رپتور (آمریکا)
  2
     لاکهید مارتین اف-22 رپتور (آمریکا)
  15%
  رای دهید
  F-22 Raptor یک جنگنده ی نسل پنجم است که توسط شرکت لاکهید و بوئینگ در آمریکا ساخته شده است. این جنگنده ی چند منظوره، پنهان کار و تک سرنشین، علاوه بر جنگنده ی هوایی برای حملات زمینی و جنگ الکترونیکی نیز استفاده می شود. این جنگنده دارای امکان ابر پیمایش و مانور پذیری بسیار بالایی است. هواپیمای اف-22 یک جنگنده ی نسل پنجم است که قابلیت تجسس سیگنال را نیز دارد.
 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا بوئینگ اف/ای-18 ای سوپر هورنت (آمریکا)
  3
     بوئینگ اف/ای-18 ای سوپر هورنت (آمریکا)
  13%
  رای دهید
  Boeing F/A-18E Super Hornet یک جنگنده ی مافوق صوت و چند منظوره می باشد. این جنگنده تک سرنشین می باشد و برای نیروی دریایی آمریکا طراحی شده است. سوپرهورنت دارای دو جایگاه حمل مهمات بوده و قابلیت حمل تسلیحات هوشمند (مانند بمب به سمت ماهواره) را دارد. استفاده از سیستم یکپارچه در این جنگنده، به پشتیبانی از نیروهای زمینی کمک کرده است. این هواپیما در رهگیری سایر هواپیماها و موشک های کروز، بسیار قوی می باشد.
 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا داسو رافال (فرانسه)
  4
     داسو رافال (فرانسه)
  13%
  رای دهید
  Dassault Rafale یک جنگنده ی چند منظوره و دو موتوره به طراحی و ساخت شرکت داسو می باشد. این هواپیما دارای امکان پنهان کاری بوده و قادر به بمباران هدف های زمینی، شناسایی و ماوریت بازدارنده ی اتمی می باشد. ساخت این هواپیما از سال 1986 شروع شد و در سال 2001 مورد استفاده ی ارتش فرانسه قرار گرفت. این جت جنگنده بر اساس اصول نسل چهارم طراحی شده اما از برخی از ویژگی های نسل پنجم نیز بهره برده است.
 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا یوروفایتر تایفون (اتحادیه اروپا)
  5
     یوروفایتر تایفون (اتحادیه اروپا)
  11%
  رای دهید
  Eurofighter Typhoon یک جنگنده ی چند منظوره است که توسط کنسرسیوم اروپا (BAE systems, AEDS, Alenia Aermacchi) ساخته شده است. ساخت این هواپیما از سال 1983 بین بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا آغاز شد. عدم توافق در طراحی و عملیات اجرایی این جنگنده موجب کناره گیری فرانسه از ساخت این هواپیما شد. یوروفایتر تایفون دارای گیرنده هشدار رادار به منظور ردگیری تهدید، اخطار دهنده ی نزدیک شدن موشک و سیستم اخطار لیزری می باشد.
 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا سوخو-سو35 (روسیه)
  6
     سوخو-سو35 (روسیه)
  10%
  رای دهید
  Sukhoi su-35 یک جنگنده ی چند منظوره و تک سرنشین است که توسط کشور سوریه طراحی و ساخته شده است. این جنگنده دو موتوره و تک کابینه می باشد. ای جنگنده، نسخه ی پیشرفته سو-27 است، به همین دلیل ابتدا آن را با نام سو-27 ام می شناختند. علاوه بر روسیه، کشورهایی چون برزیل، هند و کره ی جنوبی نیز از این جنگنده استفاده کرده اند.
 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا اف-15 ایگل (آمریکا)
  7
     اف-15 ایگل (آمریکا)
  6%
  رای دهید
  F-15 Eagle یک جنگنده ی آمریکایی است که به طراحی و ساخت شرکت های مک دانل داگلاس و بوئینگ ساخته شده است. این هواپیما، به عنوان یکی از اصلی ترین جنگنده ها در مراقبت از مرزهای هوایی آمریکایی به کار گرفته شده است. ای هواپیمای دو موتوره دارای شتاب بسیار بالا و سرعت بالایی بوده و به همین دلیل نام عقاب را به خود گرفته است. اف-15 به اسرائیل، کره، سنگاپور، ژاپن و عربستان نیز فروخته شده است.
 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا میگ-31 (روسیه)
  8
     میگ-31 (روسیه)
  5%
  رای دهید
  Mikoyan MiG-31 از جنگنده های مافوق صوت است که توسط شرکت میکویان روسی ساخته شده است. این هواپیما از سال 1982 وارد ارتش شوروی شد و تا زمان فروپاشی این کشور، به عنوان پیشرفته ترین هواپیما مورد استفاده قرار می گرفت. این جنگنده دارای امکان درگیری همزمان با چندین هدف است. علاوه بر اتحاد جماهیر شوروی، قزاقستان نیز از این جنگنده استفاده می کند.
 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا اف-16 فایتینگ فالکن (آمریکا)
  9
     اف-16 فایتینگ فالکن (آمریکا)
  3%
  رای دهید
  F-16 Fighting Falcon یک جت چند منظوره ی آمریکایی است که در سال 1970 طراحی و ساخته شد. این هواپیمای تک موتوره ی مافوق سوق، قابلیت اجرای جنگ های هوا به هوا و هوا به زمین را دارد. نیروی هوایی ایران سال 1977 نیز درخواست 300 فروند از این فروند را سفارش داد که با موافقت از طرف آمریکا مواجه شد. اما پس از انقلاب تمام مبادلات نظامی ایران و آمریکا قطع شدند.
 • پیشرفته ترین ابر جنگنده های دنیا ساب-39 گریپن (سوئد)
  10
     ساب-39 گریپن (سوئد)
  1%
  رای دهید
  Saab 39 Gripen، یک هواپیمای چند منظوره است که توسط شرکت سوئدی ساب، طراحی و تولید شده است. این جنگنده تک موتوره و مافوق صوت، از سرعتی بالغ بر دو ماخ برخوردار می باشد. علاوه بر سوئد، کشورهایی چون مجارستان، آفریفا، چک و تایلند نیز از این جنگنده استفاده کرده اند. ساب-39 در حملات هوا به هوا و هوا به زمین مورد استفاده قرار می گیرد.
11