بهترین کتابخانه های ایران

ارسال شده توسط

بهترین کتابخانه های ایران را می شناسید؟

کتابخانه ها با توجه به قدمت، طراحی و معماری، مساحت و ظرفیت کتاب های موجود دسته بندی می شوند. یکی از مهمترین موارد در انتخاب بهترین کتابخانه ها، داشتن بیشترین منابع در آن کتابخانه می باشد. تاپ لیست در این پست به معرفی کتابخانه هایی با بیشترین منابع پرداخته است. اما نکته ای که حائز اهمیت بوده اشاره به این موضوع است که الزاما این کتابخانه ها بزرگترین کتابخانه های ایران نیستند.
کتاب های خطی و غیر خطی، کتاب های سنگی، کتب مرجع و باستانی، پایان نامه ها و مجلات مهم و غیره همه در این کتابخانه ها جای گرفته اند. علاوه بر غنی بودن از منابع مختلف، یک کتابخانه باید محیطی امن و آرام برای افرادی محیا کند که می خواهند در محیط کتابخانه مطالعه کنند. در این پست به معرفی بهترین کتابخانه ها پرداخته ایم. به نظر شما کدامیک از این کتابخانه ها بهتر هستند؟ آیا شما هم در زمره افرادی هستید که برای مطالعه و پیدا کردن کتب مرجع به کتابخانه رجوع می کنند؟ نظر خود را در رابطه با هر یک از کتابخانه هایی که رفته اید بنویسید و به بهترین کتابخانه از منظر خود رای دهید.
** فهرستی از زیباترین کتابخانه های جهان را نیز بخوانید.


 • بهترین کتابخانه های ایران سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
  1
     سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
  17%
  رای دهید
  اساسنامه ی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. ریاست عالیه این سازمان به عهده ی ریاست جمهوری است. کتابخانه ملی ایران، یک موسسه آموزشی، پژوهشی، علمی است. این مرکز در سال 1316 تاسیس شد و در سال 1381 با سازمان اسناد و مدارک فرهنگی ادغام شده و به شکل کنونی درآمد. وظیفه ی این سازمان جمع آوری و حفاظت از آثار ایرانی و غیر ایرانی است. به نظر شما این کتابخانه بهترین کتابخانه در ایران هست؟ اگر نظر شما موافق هست، رای خود را ثبت نمایید.
 • بهترین کتابخانه های ایران سازمان کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
  2
     سازمان کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
  16%
  رای دهید
  کتابخانۀ مرکزی آستان قدی رضوی، از بزرگترین کتابخانه های خاورمیانه است که در شهر مشهد واقع شده است. تاریخ تاسیس این کتابخانه و شروع فعالیت آن به سال 363 هجری قمری باز می گردد. تا سال 1390، در این مرکز حدود 81 هزار نسخه کتاب خطی بوده است که 11 هزار نسخه از آن را آیت الله سید علی خامنه ای اهدا نموده بود. این سازمان دارای یک اتاق فکر به منظور ارزیابی و تکمیل طرح ها و ایده های نو بوده تا به رشد و ترقی سازمان و ایران کمک کند. آیا از این کتابخانه دیدن کرده اید؟ نظر شما درباره آن چیست؟
 • بهترین کتابخانه های ایران کتابخانه مجلس شورای اسلامی
  3
     کتابخانه مجلس شورای اسلامی
  14%
  رای دهید
  کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی یکی از مهمتری کتابخانه های ایران در زمینۀ حفظ کتاب های خطی است. این کتابخانه بالغ بر 60 هزار نسخه کتاب را در خود جای داده که 27.800 نسخه از آن کتاب های خطی هستند. این کتابخانه بیش از یک صد سال سابقه داشته و سال 1287 تاسیس شده است. از دیگر کتاب های موجود در این مرکز می توان به کتب چاپی سنگی، اسناد تاریخی (مانند قراردادها و فرمان های حکومتی قاجار) نیز اشاره نمود. آیا از این کتابخانه استفاده کرده اید؟ نظر شما درباره آن چیست؟ آیا به عنوان بهترین کتابخانۀ ایران به آن رای می دهید؟
 • بهترین کتابخانه های ایران کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران
  4
     کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران
  12%
  رای دهید
  کتابخانه ئانشگاه تهران در سال 1328 تاسیس شده است. این کتابخانه مجموعه ای از منابع علوم، فنون و ادب را در خود جای داده که شامل 1329 نسخه کتاب خطی است. کتابخانۀ دانشگاه تهران بیشتر در زمینۀ پژوهش و گردآوری آثاری مرتبط با اسلام شناسی، ایران شناسی و شرق شناسی فعالیت دارد. این کتابخانه مساحتی بالغ بر 22 هزار متر مربع داشته که شامل 5 طبقه مخزن کتاب می باشد. آیا از امکانات این کتابخانه استفاده کرده اید؟ نظر شما درباره این کتابخانه چیست؟ آیا به عنوان بهترین کتابخانه به آن رای می دهید؟
 • بهترین کتابخانه های ایران کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد
  5
     کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد
  11%
  رای دهید
  کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی از سال 1350 در این دانشگاه تاسیس شد و سال بعد از آن به ساختمانی دیگر انتقال یافت. این دانشگاه موظف است تا کتاب های چاپی، غیر چاپی و الکترونیکی را گردآوری کرده و آن ها را در دسترس پژوهشگران دانشگاه قرار داد دهد. این مرکز در حال حاضر بالغ بر 245 هزار کتاب را در خود جای داده است. کتابخانۀ دانشگاه فردوسی، دارای امکاناتی چون مخزن کتاب امانات، کتاب های مرجع، نشریات و کتب خطی و سنگی می باشد. آیا به این کتابخانه رفته و از امکانات آن بهره برده اید؟ نظر شما دربارۀ‌ این کتابخانه چیست؟
 • بهترین کتابخانه های ایران کتابخانه وزارت امور خارجه
  6
     کتابخانه وزارت امور خارجه
  9%
  رای دهید
  کتابخانه وزارت امور خارجه در سال 1310 هجری خورشیدی در ساختمان وزارت امور خارجه تاسیس شد. دلیل تاسیس این مرکز ایجاد شرایط لازم برای کارمندان این مرکز بود تا در امور سیاسی، تاریخی، حقوقی، اقتصادی و اجتماعی اطلاعات کسب کنند. این کتابخانه از سیستم رده بندی کتابخانه کنگره برای طبقه بندی منابع خود استفاده کرده است. این مجموعه کتاب های خود را در اختیار تمام کاربران ( نه اینکه تنها کارمندان وزارت) قرار می دهد. اگر از کتاب های این کتابخانه استفاده کرده اید، نظرات خود را با ما به اشتراک گذارید.
 • بهترین کتابخانه های ایران کتابخانه بزرگ آیت الله مرعشی نجفی
  7
     کتابخانه بزرگ آیت الله مرعشی نجفی
  8%
  رای دهید
  کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، از بزرگترین کتابخانه های ایران است که از بیشتری منابع را در خود جای داده است. این کتابخانه بالغ بر 250 هزار جلد کتاب چاپی و 31 هزار جلد کتاب خطی را در خود جای داده است. کتابخانۀ آیت الله با هزینۀ شخصی خود ایشان در سال 1344 تاسیس شد. ایشان در وصیت خود نوشته بودند که ”مرا در کتابخانه عمومی زیر پای محققان علوم آل محمد دفن کنید“. آیا این کتابخانه بهترین کتابخانه ایران است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک گذارید.
 • بهترین کتابخانه های ایران کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران
  8
     کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران
  4%
  رای دهید
  کتابخانه تاریخ اسلام و ایران در سال 1374 به جهت تکمیل پژوهش در زمینه های تاریخی در قم راه اندازی شد. این کتابخانه فعالیت خود را با ۴ هزار جلد کتاب شروع کرد اما هم اکنون این مقدار به 85 هزار جلد رسیده و هر روز به تعداد بازدید کنندگان آن نیز افزوده می شود. سیستم طبقه بندی این کتابخانه موضوعی است، چرا که تمام کتاب ها در رشتۀ تاریخ می باشند. از افرادی که به این کتابخانه رفته و از امکانات آن بهره مند شده اند می خواهیم که رای و نظرات خود را ثبت نمایند.
 • بهترین کتابخانه های ایران کتابخانه مرکز اسناد و مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی
  9
     کتابخانه مرکز اسناد و مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی
  3%
  رای دهید
  کتابخانه مرکز اسناد و دائرۀ اامعارف اسلامی در سال 1363 تاسیس شد. علت تاسیس این کتابخانه نیز گردآوری اطلاعات مکتوب و غیر مکتوب مورد نیاز محققان و نویسندگان مرکز خوانده شد، تا با استفاده از این منابع با سهولت و امکانات بیشتری به پژوهش و مطالعه ادامه دهند. این کتابخانه مخزنی برای بالغ بر 138 هزار جلد کتاب خطی و غیر خطی بوده است. آیا از این مرکز کتابی تهیه کرده اید؟ نظر شما درباره آن چیست؟
 • بهترین کتابخانه های ایران کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه شاهد
  10
     کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه شاهد
  1%
  رای دهید
  کتابخانه مرکزی دانشگاه شاهد، در سال 1369 تاسیس شده است. این کتابخانه در خیابان ژاندارمری واقع شده و مجموعه ای از منابع مختلف از کتاب های مرجع، پایان نامه، نشریات و منابع دیداری و شنیداری را در اختیار کاربران قرار می دهد. اگر از کتابخانه این مجموعه استفاده کرده اید، نظرات خود را در رابطه با آن با ما به اشتراک گذارید. کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه شاهد
11