بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات

ارسال شده توسط

به متنی که قابل اجرا در صحنه ی تئاتر باشد نمایش نامه گفته می شود. نمایشنامه در قالب صحبت یا اتفاقات بین دو یا چند شخصیت نوشته می شود. به فردی که نمایشنامه می نویسد نیز نمایشنامه نویس می گویند. در نمایش نامه علاوه بر گفتگوی شخصیت باید زمان و مکان آن لحظه نیز ذکر شود. یک نمایش نامه ممکن ست از چندی پرده تشکیل شده و ساختارهای مختلفی داشته باشد.
در طول تاریخ افراد مشهوری بوده که شاهکارهای بسیاری از خود به جای گذاشته اند. ویلیام شکسپیر که در سال ۱۵۱۶ متولد شد، از معروفترین نمایشنامه نویسان جهان به حساب می آید. تاریخ نمایشنامه نویسی به پیش از زمان ارسطو بازمی گردد اما او اولین نفری است که برای نمایشنامه نویسی قوانینی را وضع کرد. برخی از این قوانین شامل هسته داستان، قهرمان و شخصیت های داستان، تفکرات شخصیت ها و بیان و گفتار آن ها، آوازهای حین داستن و زیبایی سازی صحنه می باشد.
اولین نمایش نامه نویسان را می توان نمایش نامه نویسان یونان باستان دانست. اولین نمایشنامه نویسان شامل آیسخولوس، سوفوکل و اوریپید می باشند که هر سه یونانی بوده و به تکامل تراژدی کمک کرده اند.
تاپ لیست در این پست به معرفی بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات جهان پرداخته است. آیا شما هم به نمایشنامه خوانی علاقه مند هستید؟ نام بهترین نمایشنامه ای که تاکنون خوانده اید چیست؟ اگر در لیست ما وجود دارد رای خود را ثبت نمایید.


 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات در انتظار گودو
  1
     در انتظار گودو
  26%
  رای دهید
  در انتظار گودو یکی از نمایشنامه های ساموئل بکت و از بهترین و معروف ترین آثار ادبیات جهان به حساب می آید. موضوع این نمایش نامه تراژدی – کمدی است و برای اولین بار سال 1953 اجرا شد. داستان این نمایش نامه در رابطه با دو دوست که به ظاهر انسان های فقیری هستند می باشد که محکوم به انتظار برای فردی به نام گودو هستند. این نمایشنامه به زبان های بسیاری ترجمه شده است و انتقادات بسیاری به اجراهای آن گرفته شده است. نظر شما درباره در انتظار گودو چیست؟
 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات هملت
  2
     هملت
  16%
  رای دهید
  هملت یکی از شاهکارهای ویلیام شکسپیر و از معروف ترین و بهترین نمایش نامه های تاریخ ادبیات جهان است. داستان این نمایش درباره ی هملت (شاهزاده ی دانمارک) است که برای انتقام گیری از قتل پدر خود، می خواهد عموی خود را که قاتل پدر او بوده و مادر او نیز ازدواج کرده بکشد. اما در این حین به اشتباه پدر معشوقه ی خود را میکشد و معشوقه ی او نیز در غم از دست دادن پدر خود مجنون می شود.
 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات رویای شب نیمه تابستان
  3
     رویای شب نیمه تابستان
  10%
  رای دهید
  رویای شب نیمه تابستان یکی از بهترین نمایشنامه های کمدی ویلیام شکسپیر است که حدود سال های 1954 تا 56 نوشته شده است. این نمایش در 5 پرده نوشته شده که 21 شخصیت دارد. داستان این نمایشنامه درباره ی ازدواج دوک آتن و شاهزاده خانمی خوب به نام هیپولیتا و اتفاقاتی که در آن روز رخ می دهد است. این نمایشنامه به زبان های بسیاری ترجمه و اجرا شده است. آیا رویای شب نیمه تابستان را خوانده یا نمایش آن را تماشا کرده اید؟
 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات مکبث
  4
     مکبث
  9%
  رای دهید
  مکبث کوتاه ترین اثر ویلیام شکسپیر است که از ترازدی های بسیار محبوب و معروف او می باشد. داستان مکبث درباره ی اتفاقات تاریخی و جنگ های روی داده در اسکاتلند است. در این نمایش روح افراد قدرت طلب به تصویر کشیده شده است. شکسپیر خود در اولین اجرای این نمایش ایفای نقش داشته است. این تراژدی به شرح داستان زندگی فردی قوی به نام مکبث است. آیا مکبث را خوانده و یا نمایش آن را مطالعه کرده اید؟ نظر شما در رابطه با این نمایشنامه چیست؟ آیا به عنوان بهترین نمایشنامه تاریخ ادبیات به آن رای می دهید؟
 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات مرگ فروشنده
  5
     مرگ فروشنده
  9%
  رای دهید
  مرگ فروشنده با نام انگلیسی (Death of a Salesman) از برجسته ترین آثار آرتور میلر هست که در سال 1949 نوشته شده و برنده ی جوایز بسیاری نیز می باشد. این نمایش نامه درباره ی فردی به نام ویلی است که بعد از گذران زندگی سختی که داشته، دچار مشکل حافظه شده و گذشته و حال را از هم تشخیص نمی دهد. او در پایان تصمیم به خودکشی گرفته و می خواهد اینکار را انجام دهد. از روی این نمایش نامه فیلم های بسیاری نیز ساخته شده است. نظر شما درباره ی این نمایشنامه چیست؟
 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات رومئو و ژولیت
  6
     رومئو و ژولیت
  9%
  رای دهید
  رومئو و ژولیت از محبوب ترین شاهکارهای ویلیام شکسپیر و درباره ی دو عاشق نوشته شده است. داستان این نمایشنامه درباره ی علاقه ی دختر و پسری از دوخانواده ی رقیب است که با هم اختلافات دیرینه دارند. رومئو و ژولیت بعد از عشق ورزی که با یکدیگر داشته اند برای رسیدن به یکدیگر تلاش بییشتر می کنندو اما اختلافات خانواه ی آن ها بببیشتر می شود و رومئو ناگهان باعث مرگ یک نفر می شود. آیا این نمایش نامه را خوانده و از طرفداران آن هستید؟ نظر شما درباره ی این نمایش نامه چیست؟ آیا به عنوان بهترین اثر ویلیام شکسپیر و شاهکار نمایش نامه تاریخ ادبیات به آن رای می دهید؟
 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات اهمیت جدی بودن
  7
     اهمیت جدی بودن
  6%
  رای دهید
  نام کامل این نمایشنامه اهمیت جدی بودن، یک کمدی مبتذل برای آم های جدی است. این نمایش نامه به نویسندگی شاعر و نمایشنامه نویس معروف ایرلندی به نام اسکار وایلد نوشته شده است. اهمیت جدی بودن ابتدا سال 1895 در لندن اجرا شد. داستان این نمایشنامه درباره افرادی است که هویت های جعلی انتخاب می کنند تا از مسئولیت هایشان فرار کنند. آیا اهمیت جدی بودن را مطالعه کرده یا تئاتر آن را مشاهده نموده اید؟ نظر شما در رابطه با این نمایشنامه چیست؟ آیا به عنوان بهترین نمایشنامه تاریخ جهان به آن رای می دهید؟
 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات اتللو
  8
     اتللو
  3%
  رای دهید
  اتللو نام نمایش نامه ای ترا›یک و از آثا ویلیام شکسپیر است. این نمایش نامه در سال 1603 و براساس داستانی ایتالیایی نوشته شده است. در این داستان اتلو به وفاداری همسر خود شک کرده و او را به قتل می رساند، اما بعد از قتل او متوجه می شود که اشتباه کرده و خود را نیز می کشد. این نمایش نامه به خیانت در عشق پرداخته است. نظر شما درباره ی اتلو چیست؟ اگر از طرفداران این نمایشنامه هستید، رای خود را ثبت نمایید.
 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات شاه لیر
  9
     شاه لیر
  3%
  رای دهید
  کینگ لیر یا شاه لیر از دیگر آثا ویلیام شکسپیر است که در سال 1605 نوشته شده است. شاه لیر از بزرگترین و برجسته ترین تراژدی های تاریخ ادبیات شناخته شده است. کینگ لیر داستان زندگی شاهی است که از کار افتاده بود و می خواست قلمروهای خود را بین سه دختر خود تقسیم کند. به همین منظور آن ها را فراخواند و از احساس دخترها نسبت به خود پرسید. شاه لیر فریب چرب زبانی های دو فرزند بزرگ را خورد و در انتها از قصر بیرون شد. اگر شاه لیر را بهترین نمایشنامه تاریخ می دانید رای خود را به آن ثبت نمایید.
 • بهترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات شب دوازدهم
  10
     شب دوازدهم
  3%
  رای دهید
  شب دوازدهم نمایشنامه ای کمدی و از آثار ویلیام شکسپیر می باشد که مابین سال های 1599 تا 1601 نوشته شده است. نمایش شب دوازدهم در 5 پرده نوشته شده و دارای 14 شخصیت است. داستان این نمایشنامه درباره ی عشق میان دوک محبوب ایلیریا به نام اورسینیو و کنتس اولیویا و خواستگاری دوک از او می باشد. طرح اصلی این نمایشنامه از داستان قدیمی گرفته شده است. به نظر شما شب دوازدهم بهترین نمایشنامه تاریخ است؟ اگر نظر شما موافق است رای خود را به آن ثبت نمایید.
11