بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان

ارسال شده توسط

با وجود پیشرفت تکنولوژی و وجود کتاب های الکترونیکی، اما توجه مردم به کتاب کاغذی از بین نرفته است. کتاب ها ارزش یک بار خوانده شدن را دارند، اما برخی از کتاب ها بار مفهومی و معنایی بیشتری داشته و طرفداران بیشتری را به خود جذب می کند. این کتاب های ارزش چند بار خوانده شدن را هم دارند.
در طول تاریخ ادبیات، با آثار بسیار پرباری مواجه بوده که در رده های سنی مختلف، با استقبال زیادی مواجه شده است. اما هدف ما در این پست، بررسی بهترین کتاب ها و مناسب ترین کتاب ها برای سنین کودک و نوجوان است. نویسندگان برای نوشتن یک کتاب تاثیرگذار برای این رده های سنی، باید با روحیات این سنین آشنایی بسیاری داشته باشند. باید بدانند که یک کودک یا نوجوان چه تخیلاتی دارد، با چه چیزهای انرژی او بالا و پایین رفته و احساسات او درگیر می شوند.
کتاب سنین پایین، نیاز به تصویرسازی مفهومی دارد، بطوریکه کودک بتواند با ان ارتباط برقرار کرده و حتی قهرمان داستان را در ذهن خود ثبت نماید.
اما اولین چیزی که در خرید یک کتاب با آن مواجه هستیم، عنوان آن کتاب است. پس این عنوان باید طوری انتخاب شود که فرد از خواندن آن به فکر برود. نوجوان ها احساسات بسیار متفاوت و انگیزه های عجیبی دارند. در رمان مناسب برای سن آن ها، باید این احساس به سمت مثبت به جریان افتد.
در طول تاریخ بسیاری از کتاب ها برای سنین پایین نوشته شده اند، که بزرگسالان نیز آن ها را دنبال کرده اند. برای مثال می توان به ارباب حلقه ها، هری پاتر و بسیاری از کتاب هایی که در این لیست نیامده اشاره نمود. به نظر شما کدامیک از کتاب هایی که برای این سنین نوشته شده بهتر هستند؟ اگر کتاب مورد نظر شما در این لیست نیست، آن را به لیست ما اضافه کنید.

* ده مورد از بهترین کتاب ها و معروف ترین رمان های عاشقانه را نیز برای شما لیست کرده ایم 


 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان هری پاتر و سنگ جادو
  1
     هری پاتر و سنگ جادو
  18%
  رای دهید
  کتاب داستان هری پاتر و سنگ جادو با نام انگلیسی (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) اولین کتاب از مجموعه کتاب های هری پاتر به نویسندگی جی.کی.رولینگ می باشد. این کتاب در سال 1997 در لندن منتشر شد و بیشترین رکورد فروش در آن زمان را به نام خود ثبت کرد. فیلم این کتاب در سال 2001 نیز روی پرده رفت و با استقبال مخاطبان مواجه شد. اگرچه کتاب هری پارتر برای رده سنی نوجوانان نوشته شده بود، اما بزرگسالان نیز به خواندن آن علاقه مند بودند.
 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان غول بزرگ مهربان
  2
     غول بزرگ مهربان
  15%
  رای دهید
  غول بزرگ مهربان با نام انگلیسی (The BFG – Big Friendly Giant) نام کتابی است که در سال 1982 به نویسندگی رولد دال بریتانیایی برای کودکان نوشته شد. رولد دال این کتاب را به دختر خود هدیه کرده که در سن 7 سالگی از بیماری انسفالیت فوت کرده است. او از نویسنده های محبوب کودکان در تمام دنیا است که با روحیه و تخبلات کودکان به خوبی آشنا می باشد. در این کتاب نیز غول داستان، به خوردن خیار بد مزه عادت دارد. آیا این کتاب بهترین کتاب کودکان است؟ اگر نظر شما مثبت است رای خود را ثبت نمایید.
 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان عطش مبارزه
  3
     عطش مبارزه
  12%
  رای دهید
  عطش مبارزه با نام انگلیسی (The Hunger Game) یک سه گانه است که در ژانر ماجراجویی نوشته شده است. نویسنده ی این کتاب سوزان کالینز آمریکایی بوده است. سه گانه ی عطش مبارزه برای رده ی سنی نوجوانان نوشته شده و بعد از هری پاتر، برترین رمان نوجوانان بوده است. این سه گانه شامل عطش مبارزه، اشتعال و زاغ مقلد می باشد. آیا به داستان عطش مبارزه به عنوان بهترین کتاب رای می دهید؟
 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان کرم ابریشم بسیار گرسنه
  4
     کرم ابریشم بسیار گرسنه
  11%
  رای دهید
  کرم ابریشم بسیار گرسنه با نام انگلیسی (The Very Hungry Caterpillar) نام کتابی تصویری برای کودکان است که در سال 1969 به نویسندگی اریک کارل منتشر شده است. این کتاب زندگی یک هفته ای یک کرم ابریشم را با نمایش روزهای هفته، اعداد و رنگ ها به تصویر کشیده است. این کرم ابریشم پیش از اینکه تبدیل به پروانه شود، راه خود را با خوردن مواد غذایی بسیاری پیدا می کند. آیا به عنوان بهترین داستان به آن رای می دهید؟
 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان ارباب حلقه ها
  5
     ارباب حلقه ها
  9%
  رای دهید
  ارباب حلقه ها با نام انگلیسی (The Fellowship of the Ring) اولین جلد از سه گانه ی ارباب حلقه ها است که در ژانر خیال پردازی حماسی و به نویسندگی جی.آر.آر.تالکین نوشته شده است. نوشتن این رمان بین سال های 1937 تا 1949 زمان برد، اما بین سال های 1954 و 1955 فروخته شد. کتاب ارباب حلقه ها بیش از 150 میلیون نسخه فرو داشته که به ساخت فیلم آن نیز منجر شد.
 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان وینی د پو
  6
     وینی د پو
  8%
  رای دهید
  وینی د پو با نام انگلیسی (Winnie the Pooh) که در فارسی به آن پو خرسه نیز گفته می شود، داستانی است که در سال 1926 برای کودکان نوشته شده است. ای. ای. میلن نویسنده انگلیسی این کتاب است که سری بعدی آن را در 1928 منتشر کرد. این داستان بعدها توسط والت دیزنی در قالب انیمیشن ساخته شد. نظر شما درباره ی داستان وینی د پو چیست؟ آیا می تواند بهترین کتاب داستان تاریخ باشد؟
 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان گربه در کلاه
  7
     گربه در کلاه
  8%
  رای دهید
  کتاب گربه در کلاه با نام انگلیسی (The Cat in the Hat) کتابی برای کودکان است که در سال 1957 به تصویرگری تئودور گیزل منتشر شد. این کتاب درباره ی یک گربه ی قد بلند است که پاپیون قرمز و کلاه راه راه سفید قرمز دارد. این گربه یک روز بارانی وارد خانه ی سالی و برادرش می شود که مادر آن ها نیز خانه نیست. این گربه سعی در سرگرم کردن بچه ها داشته و خانه را به هم میریزد و در آخر تمیز می کند و پیش از ورود مادر، می رود.
 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان تار شارلوت
  8
     تار شارلوت
  8%
  رای دهید
  تار شارلوت با نام انگلیسی (Charlotte’s Web)، نام کتابی برای کودکان است که در سال 1952 به نویسندگی ای.بی.وایت منتشر شد. این کتاب درباره ی یک خوک به نام ویبر و دوست عنکبوت او به نام شارلوت است. وقتی ویبر در معرض خطر بوده و شکار شده، شارلوت کمک می کند تا او را نجات دهد. اگر این کتاب را دوست دارید رای خود را به آن ثبت نمایید.
 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان سپیده شمالی
  9
     سپیده شمالی
  4%
  رای دهید
  سپیده شمالی با نام انگلیسی (Northern Lights) نام رمانی است که در سال 1996 به نویسندگی فیلیپ پولمن برای رده ی سنی نوجوانان نوشته شد. این رمان درباره سفر لیرا در جستجوی دوست گم شده ی خود و همچنین عموی زندانی وی است. سپیده ی شمالی بخش اول سه گانه ی «نیروی اهریمنی اش» است که در ژانر تخیلی نوشته شده است. به نظر شما سپیده شمالی بهترین داستان برای نوجوان ها است؟ اگر نظر شما موافق است به آن رای دهید.
 • بهترین کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان شیر، کمد و جادوگر
  10
     شیر، کمد و جادوگر
  4%
  رای دهید
  شیر، کمد و جادوگر با نام انگلیسی (The Lion, the Witch, and the Wardrobe) نام کتابی به نویسندگی سی.اس.لوئیس است که در سال 1950 منتشر شد. این رمان اولین بخش از مجموعه ی سرگذشت نارنیا است. سرگذشت نارنیا در ایران با نام ماجراهای نرنیا شناخته می شود و یکی از پرفروش ترین رمان ها و شاهکارهای ادبیات فانتزی شناخته می شود. رای و نظر خود را به این کتاب داستان ثبت نمایید.
11