بهترین غذاهای دوران بارداری

ارسال شده توسط

در دوران بارداری، یکی از موضوعات مهم که روی سلامتی مادر و فرزند تاثیرگذار است، تغذیه ی مادر است. اینکه بخواهید به جای دو نفر غذا بخورید کار مضطرب کننده و سختی است. اما از مشکلات دیگر، نظریه های جدید است که هر روز منتشر می شوند و مادر نمی داند چه باید بخورد و چه نخورد.
آیا در دوران بارداری باید ماهی خورد یا خیر؟ آیا برای تامین پروتئین به خوردن گوشت نیاز است، یا که چربی آن بالاست؟ آیا تخم مرغ لازم است، یا کلسترول آن بالاست؟ راه های بسیاری برای متوجه شدن این موضوع وجود دارد که آیا شما و فرزندتان مواد مغذی مناسب و کافی دریافت می کنید یا خیر.
تاپ لیست در این پست خود به معرفی بهترین خوراکی های دوران بارداری پرداخته است. الزاما نباید تمام این ها را دوست داشته باشید یا تمام آن ها را مصرف کنید، بلکه می توانید بین آن ها چند مورد که دوست دارید را انتخاب کرده و نوش جان کنید. شایان ذکر است که این موارد بر اساس توصیه های پزشکان جمع آوری شده اند.
با ما همراه باشید و از تجارب دوران بارداری خود بنویسید. اگر به نظر شما هریک از این مواد نوشته شده، موثرتر است، رای و نظر خود را با مادران آینده به اشتراک گذارید.

* بهترین تغذیه در دوران شیردهی را نیز بخوانید. 


 • بهترین غذاهای دوران بارداری تخم مرغ
  1
     تخم مرغ
  18%
  رای دهید
  الیزابت وارد، دکتر تغذیه آمریکایی گفته که \"یکی از موارد فوق العاده درمورد تخم مرغ، داشتن تنها 90 کالری در آن است\". علاوه بر این تخم مرغ دارای 12 ویتامین، مواد معدنی و غنی از پروتئین است که تمام این موارد برای یک رژیم غذایی سالم در بارداری لازم است. دکتر وارد گفته که \"رشد سلول های بدن کودک شما از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هر سلول از پروتئین ساخته می شود.
 • بهترین غذاهای دوران بارداری ماهی سالمون
  2
     ماهی سالمون
  16%
  رای دهید
  ماهی سالمون یا ماهی آزاد، علاوه بر اینکه سرشار از پروتئین است، بلکه منبع خوبی برای امگا 3 می باشد. امگا 3 از مواد بسیار ضروری در رشد جنین است. همچنین این ماده باعث می شود که اگر دچار افسردگی های قبل از بارداری شده باشید، حال شما بهبود پیدا کند و روحیه ی شادتری داشته باشید. از دیگر فواید ماهی سالمون یا ماهی آزاد می توان به تقویت عملکرد مغز، تنظیم فشار خون و کنترل کلسترول اشاره نمود.
 • بهترین غذاهای دوران بارداری حبوبات
  3
     حبوبات
  14%
  رای دهید
  حبوبات زیادی مثل لوبیا، عدس، لوبیا سفید، لوبیا چیتی، نخود و غیره، وجود دارد که بین آن ها می توانید یکی از علاقه مندی های خود را انتخاب کنید. دکترهای تغذیه گفته اند که بین تمام سبزیجات، حبوبات از فیبر و پروتئین بیشتری برخوردارند. شاید تمام مادرهای باردار از اهمیت پروتئین در دوران بارداری خود بدانند، اما آیا به لزوم تامین فیبر نیز توجه کرده اید؟ در دوران بارداری احتمال کند شدن روند دستگاه گوارش شما افزایش پیدا می کند. در نتیجه ممکن خطر ابتلا به یبوست و هموروئید در شما افزایش پیدا کند. فیبر به رفع و پیشگیری از بروز این مشکل کمک می کند.
 • بهترین غذاهای دوران بارداری سیب زمینی شیرین
  4
     سیب زمینی شیرین
  12%
  رای دهید
  سیب زمینی های شیرین رنگ نارنجی خود را از کارتنوئیدها می گیرند. کارتنوئیدها رنگدانه هایی هستند که در بدن ما تبدیل به ویتامین A می شوند. اگرچه مصرف بالای ویتامین A خطرناک است، اما کارتنوئیدها تفاوت دارند. این ماده تنها در صورت نیاز بدن به ویتامین تبدیل می شود. پس اگر سیب زمینی شیرین می خورید، احتیاجی به کاهش مصرف ویتامین نخواهید داشت. سیب زمینی شیرین سرشار از فیبر و ویتامین C نیز می باشد.
 • بهترین غذاهای دوران بارداری غلات کامل
  5
     غلات کامل
  10%
  رای دهید
  شاید باور نکنید اما پاپ کورن از غلات کامل است. دکتر وارد گفته که \"وقتی به مردم می گویم برای تامین غلات کامل می توانند فقط پاپ کورن بخورند، خیلی خوشحال می شوند\". غلات کامل برای دوران بارداری لازم است، چرا که سرشار از مواد مغذی و فیبر هستند. این مواد شامل ویتامین E، سلنیوم و غذاهای گیاهی می شود. اما نباید تنها به پاپ کورن ها بسنده کرد. برای تامین غلات کامل می توانید از بلغور جوی دو سر و کوینولا نیز استفاده کنید.
 • بهترین غذاهای دوران بارداری گردو
  6
     گردو
  9%
  رای دهید
  گردو یکی از منابع غنی از امگا 3 است. یکی از دکترهای زنان آمریکا به نام کیت گیگان گفته که \"روزانه یک مشت گردو بخورید یا آن را به سالاد خود اضافه کنید\". اگرچه امگا 3 موجود در گیاهان برای تامین DHA بدن شما کافی نیست اما همچنان برای سلامتی شما و نوزاد شما مفید است. گردو همچنین سرشار از پروتئین و فیبر نیز می باشد.
 • بهترین غذاهای دوران بارداری ماست یونانی
  7
     ماست یونانی
  7%
  رای دهید
  ماست یونانی دوبرابر ماست معمولی پروتئین داشته و یکی از مواد غذایی مورد علاقه ی پزشکان برای دوران بارداری محسوب می شود. در کل تمام انواع ماست ها منبع خوبی از کلسیم هستند، که برای رژیم بارداری لازم است. اگر شما در دوران بارداری خود، به اندازه کافی کلسیم دریافت نکنید، کلسیمی که از پیش در بدن شما وجود داشته به بدن کودک شما منتقل داده شده و کلسیم موجود در استخوان شما با کمبود مواجه می شود. هدف دکترهای تغذیه و زنان برای مادرها، تامین مواد مغذی لازم برای کودک، بدون کاهش همان مواد در بدن مادر است.
 • بهترین غذاهای دوران بارداری سبزیجات
  8
     سبزیجات
  5%
  رای دهید
  سبزیجات با برگ سبز (حتی سبز تیزه)، فواید بیشتری نسبت به دیگر سبزیجات دارند. اسفناج، کلم، برگ چغندر سوئیسی و دیگر برگ های سبز، همه سرشار از ویتامین و مواد مغذی هستند. بین این ویتامین ها می توان به ویتامین C, A و K اشاره کرد. این گونه سبزیجات دارای فولیک اسید نیز هستند که برای خون مادر بسیار لازم است. دکتر گیگان گفته که سبزیجات با برگ های تیره رنگ به بهبود سلامت چشم در دوران بارداری نیز کمک می کنند.
 • بهترین غذاهای دوران بارداری گوشت کم چرب
  9
     گوشت کم چرب
  3%
  رای دهید
  اگر گیاهخوار هستید، برای تامین پروتئین بدن در بارداری، نیازی به روی آوردن به گوشت ندارید و می توانید از پروتئین های جایگزین استفاده کنید. اما در کل، گوشت از مواد غذایی سرشار از پروتئین است. اما در این دوران باید از گوشت های قرمزی استفاده کنید که چربی ندارند، گوشت چرب اصلا به مادران باردار توصیه نمی شود. شما باید به یاد داشته باشید که مصرف سوسیس و کالباس ممنوع است مگر اینکه بدانید از چه موادی درست شده و آن را بخار پز کنید. خانم های باردار باید بدانند که احتمال انتقال باکتری و انگل از گوشت به فرزند آن ها وجود دارد و باید در مصرف گوشت وسواس زیادی به خرج دهند.
 • بهترین غذاهای دوران بارداری میوه و سبزیجات
  10
     میوه و سبزیجات
  1%
  رای دهید
  مصرف میوه و سبزیجات قرمز، سبز، نارنجی و زرد همه نشان می دهد که شما و کودکتان به میزان کافی مواد مغذی دریافت کرده اید. یکی از پزشکان گفته که کودک در ماه های آخر بارداری طعم غذاهایی که شما خورده اید را از طریق فولیک اسیدها می فهمد. پس اگر شما در دوران بارداری خود میوه و سبزیجات بخورید، احتمال افزایش علاقه فرزند شما به این ها نیز افزایش پیدا می کند.
11