بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان

ارسال شده توسط

بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان را می شناسید؟

با رسیدن فصل پاییز و زمستان، احتمال بروز بیماری در تمام سنین بیشتر می شود. با وجود اینکه کودکان از برف بازی و دویدن زیر باران لذت می برند، اما متاسفانه سرماخوردگی و آنفولانزا در انتظار آن هاست. دو تا از متخصصین اطفال در آمریکا به نام دکتر نالین لای و جولی کاردوس، راه هایی برای پیشگیری از سرماخوردگی کودکان در فصول سرما معرفی کرده اند. این ده مورد را به شما معرفی کرده ایم.
باید به کودکان آموزش دهیم دست های خود را بشوید، حوله های آن ها را جدا بگذاریم و اگر دوست های او سرما خورده اند، حتما برای او ماسک تهیه کنیم. اما از موارد مهمی که باید رعایت شود، قوی شدن سیستم ایمنی کودک است. برای این کار می توانید در غذای کودک یک حبه سیر بیندازید تا بپزد. رعایت مواد غذایی سالم و مناسب و میوه های زمستانی که حاوی ویتامین ث هستند نیز به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.
از مادرهای عزیز می خواهیم که به ما در صحت این موارد کمک کرده و نظرات خود را درباره هر کدام با ما به اشتراک گذارند. آیا شما با ترتیب این موارد موافق هستید؟ اگر نه، به بهترین راه برای پیشگیری از سرماخوردگی در کودکان رای دهید.

منبع: mom365


 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان شستن دست ها
  1
     شستن دست ها
  19%
  رای دهید
  پیش از غذا خوردن، باید دست ها را از هر میکروب یا ویروس سرماخوردگی بشوییم. بعد از اینکه کودک شما بازی کرد، عطسه کرد، بینی خود را تمیز کرد و یا حتی دستمال خود را دور انداخت باید دست هایش را بشوید. برای این کار زمان معینی نیز وجود دارد. برای اینکه پوست دست های کودک خشک نشود، دست او را برای 20 ثانیه در آب و صابون قرار دهید و سپس بشویید. با خواندن یک شعر قشنگ در این 20 ثانیه، تمام میکروب های بیماری زا از دست های کودک جدا خواهند شد.
 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان واکسن آنفولانزا
  2
     واکسن آنفولانزا
  15%
  رای دهید
  با تزریق مقدار کمی از این دارو، از درمان بیماری راحت خواهید شد. پزشک کودک شما می تواند دز کمی از این واکسن را داخل بازوی او تزریق کرده و یا به صورت قطره، داخل بینی او بریزد. این دارو، تاثیر آنفولانزا را در بدن کم می کند. سالانه بسیاری از کودکان و بزرگسالانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، از ویروس آنفولانزا می میرند. متاسفانه هیچ واکسنی در برابر تمام ویروس های سرماخوردگی ساخته نشده است، اما خبر خوش اینجاست که بیشتر سرماخوردگی ها تنها چند روز ناراحتی و حال بد ایجاد می کنند تا اینکه عامل مرگ شوند.
 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان جدا کردن ظرف ها
  3
     جدا کردن ظرف ها
  14%
  رای دهید
  این کار را حتی در منزل انجام دهید. کودکان باید یاد بگیرند که حتی از لیوان پدر مادر خود نباید استفاده کنند، چرا که میکروب هایی از بدن فرد به او منتقل می شود. اگر انجام اینکار را از منزل شروع کنید، یاد میگیرد که در مدرسه و با دوستان خود نیز نباید اینکار را انجام دهد. ممکن است کودک شما از لیوان برادر خود استفاده و کند و اگرچه برادر او سالم است، اما 1 ساعت بعد شروع به سرفه کردن کند. در نتیجه این بیماری که در بدن برادر کودک به صورت نهفته بوده، به کودک نیز انتقال داده شده است. مثلا اگر دوستان فرزند خود را دعوت می کند، تمام پاپ کورن را داخل یک ظرف نریزید، برای هر کسی یک ظرف جداگانه بگذارید تا احتما انتقال میکروب کاهش داده شود.
 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان رعایت فاصله
  4
     رعایت فاصله
  12%
  رای دهید
  در منزل به کودک خود آموزش دهید که اگر شما سرما خوردید، باید از شما فاصله بگیرد. هم شما و هم او از ماسک استفاده کنید تا ویروس بیماری منتقل نشود. با اینکار او یاد می گیرد که وقتی وارد مهدکودک یا مدرسه شد، با دوستان خود نیز چنین رفتاری داشته باشد. اگر خود یا دوست او مریض هستند، در هر دو صورت نباید دست بدهد، دوست خود را ببوسد یا بازی های نزدیک به او انجام دهد.
 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان پوشاندن عطسه و سرفه
  5
     پوشاندن عطسه و سرفه
  10%
  رای دهید
  شما این کار را بکنید تا فرزند شما هم یاد بگیرد: زمانی که عطسه و سرفه می کنید، اگر دستمال نزدیکتان نبود کف دستتان را جلوی دهانتان نگیرید. بلکه داخل بازوی جمع شده ی خود سرفه کنید. اگر دستتان را جلو دهانتان بگیرید، این ویروس به دست شما منتقل شده و هر جایی که دست هایتان را بگذارید، ویروس را به آن جا منتقل کرده اید.
 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان دوری از مکان های شلوغ
  6
     دوری از مکان های شلوغ
  8%
  رای دهید
  مکان های شلوغ مثل مکان های بازی کودکان بیشتر در معرض انتقال میکروب هستند. بنابراین در فصل های سرد، آن ها را کمتر به جاهایی مثل اتاق توپ، تونل های بازی، دشک های فنری و غیره ببرید. زمین های بازی سرپوشیده اصلا جای خوبی برای بازی در فصل سرما نیستند. اما اگر فرزند شما علاقه به رفتن به این مکان را دارد، حتما شما و کودکتان باید بعد از بازی دستهایتان را بشویید.
 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان ورزش
  7
     ورزش
  7%
  رای دهید
  یکی از مهمترین مواردی که در سرماخوردگی تاثیر دارد، ضعف در سیستم ایمنی بدن است. به او اجازه دهید که در حیاط منزل یا حتی بیرون از خانه بازی کند. سرما باعث آنفولانزا نمیشود. تنها این میکروب ها هستند که کودک را بیمار می کنند. اما اگر به کلاس های ورزشی می رود، این کار به فراوانی در تقویت سیستم ایمنی بدن او موثر خواهد بود.
 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان جدا کردن حوله
  8
     جدا کردن حوله
  5%
  رای دهید
  به جای اینکه در سرویس های بهداشتی، یک حوله برای تمام افراد خانواده بگذارید، برای هر فرد یک حوله بگذارید. اما اگر اینکار برایتان سخت است، بهتر است همه ی افراد از دستمال کاغذی استفاده کنند. با اینکار بیماری به هیچکس از طریق حوله منتقل نمی شود.
 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان تغذیه و خواب مناسب
  9
     تغذیه و خواب مناسب
  5%
  رای دهید
  از موارد مهمی که به آن اشاره کردیم، تقویت سیستم ایمنی بدن بوده است. به جز ورزش کردن، یکی دیگر از مواردی که روی سیستم ایمنی بدن فرد تاثیر گذار است، نوع تغذیه ی او می باشد. خوردن میوه در هر زمانی به خصوص در فصول سرما بسیار توصیه می شود. که چرا که میوه هایی مثل لیمو و نارنگی سرشار از ویتامین ث بوده و به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند. سبزیجات، شلغم و انار نیز تاثیر بسزایی دارند. خواب مناسب و کافی که حداقل 8 ساعت در روز برای هر فرد است، می توانید بین چند ساعت تقسیم شود، اما حتما باید کودکان 8 ساعت در شبانه روز خواب خوب داشته باشند.
 • بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی کودکان دوری از مکمل ها
  10
     دوری از مکمل ها
  1%
  رای دهید
  متاسفانه این تصور که بین بسیاری از پزشک ها و مردم رایج شده که مصرف قرص ویتامین ث، زینک و غیره روی بهبود سیستم ایمنی و در نتیجه جلوگیری از سرماخوردگی در کودکان کمک می کند، بسیار اشتباه است. هیچ مطالعه ی علمی ای مبنی بر تاثیر این مکمل ها روی کودکان دیده نشد هاست. حتی در بزرگسالان نیز احتمال اینکه قرص های جوشان ویتامین ث و یا زینک از سرماخوردگی جلوگیری کنند، کم است. ما توصیه می کنیم که به جای اینکه پول خود را صرف خرید این مکمل ها کنید، صابون های بهتر، ضدعفونی کننده دست و دستمال کاغذی خریداری نمایید.
11